• 373
  istanbul’un iki takımının başta futbol olmak üzere spor branşlarında 112 yıldır yaşadığı rekabet. zamanla bu rekabete saha dışı rekabetler, semt rekabetleri ve pr rekabetleri de girmiştir. son yıllarda ise bu çekişmeye çok farklı bir boyut daha eklendi. sosyal medya rekabeti.

  sosyal medya rekabeti çıktığından beri galatasaray sportif anlamda fenerbahçe’ye çok büyük bir üstünlük kurmuş olmasına rağmen rakibi ile sosyal medya da fazla uğraşmamıştır. fenerbahçe ise tek-tük derbi galibiyetleri veya transferleriyle galatasaray ile beşiktaşa haddini aşan açıklamalar yapmıştır. galatasaray sosyal medya yetkililerine en çok kızdığım konulardan birisi budur. elimize geçen ve kullanamadığımız muazzam fırsatlara şöyle bir bakalım.

  fenerbahçe’nin burada kalmıştık t-shirtleri - 2017 aralık ayında fatih terim galatasaray’ın başına tekrar gelirken nerede kalmıştık tweetiyle 4. dönemini başlattı. bunun üzerine fenerbahçe burada kalmıştık t-shirtleri bastırıp olası şampiyonluk kutlamalarında bu t-shirtleri giyecekti. galatasaray şampiyon olunca ise fenerbahçe bu t-shirtleri şampiyon olan kürek takımına giydirdi. resmi hesaplardan bu olayla ilgili açıklama gelmedi.

  kulüpler birliği bildirisi - 2018 kasım ayında oynanan konyaspor maçının son dakikasında aleyhimize saçma bir penaltı kararı verilmiş, bunun üzerine galatasaray camiası ayağa kalkmıştı. bu pozisyonun bir başka önemli olayı ise var sistemi geldikten sonra yapılan ilk büyük hata olmasıydı. galatasaray hakem hatası yüzünden 2 puan bırakırken, beşiktaş, fenerbahçe ve başakşehir başkanları sahte kulüpler birliği bildirisi yayınlayıp “hakemler de insandır hata yapabilirler” açıklaması yapmışlardı. bu olaydan 6 ay sonra rizespor maçı sonrası fenerbahçe başkanı ali koç galatasaray’ın hakemle kazandığını ve türk futbolunun kara gecesi olduğunu açıkladı. tam bu anda kulüpler birliği bildirisinin aynısını fenerbahçe tweetini alıntılayarak cevap vermemiz gerekiyordu. ama bu olayı da es geçmiştik.

  ağlama emojisi - benim en çok üzüldüğüm ve şaşırdığım olay. 2019 nisan ayında galatasaray şampiyonluk mücadelesi, fenerbahçe küme düşme mücadelesi verirken kadıköy de karşı karşıya geldi. hakem katliamı sonucu 2 puan bırakırken, galatasaray camiası yine çıldırmış vaziyetdeydi. bunun üzerine fenerbahçe küme düşme mücadelesini unutup haddini aşarak ağlama emojisi ile galatasaray’a gönderme yaptı. 1 ay sonra galatasaray şampiyonluğa ulaşırken bu konu ile ilgili hiç bir geri dönüş yapmadı. sadece gs store’da saçma sapan bir ağlama emojili t-shirt satışa sunuldu. bu olayın tam tersi olduğunu düşünürsek, kadıköyde ki her sokağa ağlama emojili pankartlar asılırdı. biz ise bu konu da hiç br şey yapmadık.

  fatih terim hegemolonyası - ali koç’un başarısız ilk döneminden sonra 2019 yaz ayında fenerbahçe kongre üyesi bir arkadaş ali koç’a doğru “looser başkan istemiyorum, winner başkan istiyorum. bizi fatih terim’in hegemonyasından kurtar başkanım.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. yine bizim sosyal medya hesaplarımız kadıköy de kazandığımız maçlardan sonra veya kazandığımız kupalardan sonra “kurtaramadı” şeklinde paylaşım yapabilirdi.

  elimize sürüsüyle fırsat geçti ama hiçbirini kullanamadık, fenerbahçe ise irfan can transferi ve başakşehirle oynadıkları maç sonrası galatasaray’ın #karagece açıklamasına hadsiz şekilde cevaplar vermişti. önümüzde ki 3-4 aylık dönemde elimize yine muazzam fırsatlar geçebilir ama ben yine cevap veremeyeceğimizi düşünüyorum. nedir bu fırsatlar birlikte bakalım.

  irfancan transferi - fenerbahçe irfancan transferi sonrası yaptığı video da “fenerbahçe bir oyuncuya talip olursa alır.” şeklinde açıklama yaptı. galatasaray’ın ise yıllardır süre gelen bir mottosu var. “ortada bir kupa varsa galatasaray talibi değil sahibidir.” resmen bize orta açmışlar. gel bu lafı bize yedir diye bağırıyorlar. eğer şampiyon olursak kesinlikle böyle bir cevap vermeliyiz. ama vermeyeceğimize çok eminim. yine 2 fotoğraf paylaşıp yolumuza devam ederiz.

  k a ç a c a k - önce cocu ile sonra ersun yanal ile en son erol bulut ile fenerbahçe taraftarı fatih terim’in kaçacağını sürekli ima etti. yüzsüz oldukları için her kovulan hoca sonrası devam ettiler. ama bizim kulüpten kinayeli bir laf gelmedi . erol bulut’un kovulması eli kulağındadır. erol bulut’la yollarını ayırdıklarını açıkladıkları gün, gülümseyen bir fatih terim fotoğrafı ile birlikte “sırada ki gelsin” şeklinde bir paylaşım yapabiliriz. ama yine çok eminim bizim kulüp antrenman fotoğrafları paylaşıp yoluna devam eder.

  gerçekten son yıllarda biz elimizle yazsak bu şekilde goy-goy malzemeleri üretemezdik. adamlar sürekli orta açmış biz golü atmamışız. yerin dibine sokabilirdik ama uğraşmadık.

  açıkçası söylemek gerekirse benim ve bir çok galatasaraylının böyle ucuz numaralar umrunda olmayabilir ama rakibimiz böyle ucuzlukları çok önemsiyor. madem 1-2 ağız dalaşına yükseliyolar, biz cevap verseydik yerin dibine de girerlerdi. kupa, derbi galibiyeti, başarı, şampiyonluk flan onlardan geçeli çok oldu. sosyal medya da yuvarlanıp gidiyorlar. orasını da onlara dar etmeliydik ama elimize geçen fırsatlara rağmen etmedik.

  umarım son 2 yazdığım goy-goy’u kulübün resmi hesapları atlamaz. yeni getirecekleri hoca ile fatih terim’e k a ç a c a k hadizliğini bir daha yapmaya yüzleri olmasın. anında cevabını verelim. fazla para verip aldığı futbolcular ile daha fazla övünmesinler. anında cevabını verelim. bundan sonrası galatasaray sosyal medya hesaplarına düşüyor. bekleyip göreceğiz.