• 3451
  eurocup'u kazanan ekipten sonra ilk kez bu kadar umut veren bir takımımız var. ikinci yılına giren yabancıların yanı sıra whittington, moore ve yiğit eklemeleri de gayet yerinde. kazanırlar kaybederler o değişebilir ama sahadaki mücadeleleri ve vücut dilleri hep pozitif. ben kendilerini izlemekten büyük keyif alıyorum. bugün için de elinize sağlık aslanlar.

  (bkz: 27 ekim 2019 galatasaray fenerbahçe basketbol maçı)
 • 3453
  fenerbahçe karşısında yok 15 te 1 yok 20 de 1 bütçeyle mücadele eden aslanlar klişesinde haberlere konu olan takımdır.

  maç kazandıklarında da haliyle kendinden kat be kat üstün bütçeli fenerbahçe efendim anadolu efes maçını kazandı aslanlar koçlar durumu oluyor. onlar aslan parçası hepsine helal olsun o ayrı ama marifet bu takımı bu bütçelerle yaşatıyor olmak değil, sahip olduğu taraftar potansiyelini de kullanarak bütçesini çok çok yukarılara çekerek mücadele etmesini sağlamaktır.

  yani senin komik bütçelerle mücadele etmen fenerbahçenin sorunu değil arkadaş senin sorunun. ünal aysal'dan beri bütçe ve sahiplenilme anlamında yokları yaşıyor şube. yazıktır.
 • 3454
  kısa bir süre önce beşiktaş'a karşı oynadığımız lig maçında şöyle bir istatistik ekrana yansımış ve şok olmuştum.

  (bkz: #2785881)

  o maçtan bu yana ise takım ribaund almayı öğrenmiş. o maçtan sonra gerçekten üzerinde çalışılmış ve net olarak verimlilik artırılmış. erdoğan hocama teşekkürler.

  yalnız serbest atışlarda, özellikle de auguste üzerinden pota altında hemen her pozisyonda yapılan fauller sonrası gelen atışlarda ciddi sıkıntı yaşıyoruz.
 • 3455
  eurocup'ta doludizgin gidiyoruz. 5. maçta 4. galibiyetimizi aldık.

  (bkz: 30 ekim 2019 asseco gdynia galatasaray basketbol maçı)

  sırada nispeten kolay trento maçımız var.

  bu arda serbest atışlarda sıkıntı yaşamaya devam ediyoruz. %50 civarında isabet oranıyla birçok maçı yok yere kaybetmek zorunda kalabiliriz bu oranla. artık saatlerce atış antrenmanı mı yaparlar bilemem ama artık buna bir çözüm bulunmalı.
 • 3456
  gördüğüm en tuhaf fikstürlerden birine sahip olan takımımız.

  https://gss.gs/OHm.png

  önümüzdeki hafta sonu izmir'de pınar karşıyaka deplasmanını oynadıktan sonra 22 mart 2020'ye dek istanbul dışına çıkmıyoruz ligde. eurocup seyahetlerinin yorgunluğunu ve araya kaynayacak olan türkiye kupası serüvenini hesaba katarsak şu fikstür büyük avantaj. yol yorgunluğundan muafız en azından uzunca bir süre.
 • 3457
  koçu ertuğrul erdoğan'ı beğenmediğim takım ama koç asla ama asla istifa etmemelidir. hele ki bu kadar düşük bütçeli bir takım ile yaptıklarından sonra asla etmemelidir. başka bir koç ile ciddi söylüyorum bu takım küme düşer. rezalet seviyede rotasyona sahibiz ve haftalar ilerledikçe fiziki anlamda takım bitme noktasına geldi. son haftalarda üst üste alınan farklı mağlubiyetler de bunun net göstergesi.

  şu şartlar altında oynattığı oyunu ve oyun planını hiç beğenmesem de yönetimin rezil rüsva ettiği ve kaderine terk ettiği bu takımı 2 yıldır bu seviyede tutan koçu asla göndermem. ha adam kendi istifa etse sonuna kadar haklıdır ama yönetim yine ne olduğunun farkına varmaz. o kadar uzaklar basketbola.
 • 3458
  böyle ağır mağlubiyetler olunca ya da tersi imkansız galibiyetler olunca gündeme geliyorlar lakin bence hala stratejik olarak yanlış bir yapı ayakta tutulmaya çalışılıyor. romantik, yenilmez armada, dönemleri geçti ve aynı futboldaki gibi en üst turnuva çarkının içinde değilseniz olaylar biraz zor işliyor. zamanında neler yapılmadığını ve neler yapılması gerekiyor yazmıştım (bkz: #2162006) hala aynı fikirleri taşıyorum hatta arttırıyorum, ya bir müessese ile birleşsin bu takım ya da hedef küçültüp yetenekli türk gençlerinin oynayacağı bir kulüp halini alsın.
 • 3461
  alex poythress çok iyi bir ekleme olmuş. alex perez'in gelmesiyle de hem en önemli eksiğimizi tamamlayacağız hem de tai webster'ı 2 numarada kullanıp aaron harrison'ın enerjisini daha uzun vadede kullanmamız mümkün olacak. keşke bir de yedek uzun bulabilsek, çünkü ege arar her ne kadar çember etrafında etkili olabilse de hareketli oyunda ve savunmada çok aksıyor. yine de iyi bir takımımız var. destek, destek, destek.
 • 3464
  maaş - bütçe/performans bakımından futbol takımının feyz alması gereken takım. de colo ve sloukas'ın maaşının toplamından daha aza kurulmuş bir takım bu. öyle ahım şahım bir taraftar ve camia desteği olmadan, maddi zorluklara rağmen elinden gelenin fazlasını yapıyorlar. yarı final görürse çok başarılı bir sezon geçirmiş olur.
 • 3467
  kötü maç içi coaching'liğini, bazı oyuncuların kötü oyun içi tercihlerini vesaire hepsini bertaraf edebilmek için tek bir şeye ihtiyaç var; bu takımın kuran, kurgulayan, oynatan, setleri dizayn eden bir oyun kurucuya hava kadar, su kadar ihtiyacı var. sahip olunan oyuncu grubunun bir öyle bir böyle performanslar ortaya koyuyor oluşunun ana sebebi, oyunun ritmini ayarlayacak bir beynin parkede olmayışıdır. öte* yandan, şu saatten sonra muhtemelen bu açığı kapatmak için herhangi bir hamle yapılamayacak çok ekstrem sakatlık durumları olmazsa; ancak yapılacaksa da bu oyuncu avrupa basketbolu çıkışlı bir guard olsun mümkünse, birleşik amerikalılar daha atlet ve atıcı olsalar da bizim ihtiyacımız olan profil daha farklı bir profil.

  eksik malzemeli hamburger gibiyiz; ekmek var, soğan var, sos var, icabında yeşillik de var fakat ürünü ürün yapan şey yok, yani et yok.
 • 3470
  büyük resme bakarsak:

  türkiye liginin ilk yarısında şimdiye dek 10 galibiyet, 4 mağlubiyet almıştır. ilk yarıdaki son maçı içeride gaziantep ile oynayacak olup, çok büyük olasılıkla kazanacaktır.
  yani 11 g - 4 m ile ilk yarıyı tamamlayacaktır.

  eurocup'ta ise ilk turda 6 galibiyet 4 mağlubiyet alarak d grubunu ikinci bitirip, top 16'da g grubuna yükselmiştir.

  türkiye ligini normal sezonda ilk dört sırada bitirmesi bütçe/performans olarak normaldir.
  eurocup'ta ise çeyrek finale kalması, yine beklentileri karşılayacak bir sonuçtur.

  takımın bir seviye daha yukarı çıkması için belki uygun maliyetlerle nba veya euroleague'de kadrodan çıkartılan kaliteli bir pasör guard transferi fark yaratabilir.
  örneğin:
  *
  *
 • 3471
  türkiye erkekler basketbol liginin ilk yarısını 4. olarak bitiren takımımız. ilk devrenin sonunda takım istatistiklerimiz şu biçimde şekillendi:

  verimlilik puanı ortalaması: 94,3 (lig 5.'si)
  sayı ortalaması: 82,1 (lig 5.'si)
  toplam ribaunt ortalaması: 34,2 (lig 8.'si)
  asist ortalaması: 18,3 (lig 8.'si)
  top çalma ortalaması: 8,1 (lig 3.'sü)
  blok ortalaması: 2,87 (lig 3.'sü)
  !!! serbest atış yüzdesi: %64,58 (lig 16.'sı yani lig sonuncusu) !!! :(
  2'lik yüzdesi: %57,29 (lig 7.'si)
  3'lük yüzdesi: %35,45 (lig 8.'si)

  bazı oyuncu istatistiklerimiz ise şöyle:

  verimlilik puanı ortalaması: whittington (14,8), auguste (14,7), poythress (14), harrison (13,6), webster (10,9)
  sayı ortalaması: poythress (15,8), harrison (12,9), webster (12,2), whittington (12), auguste (11,6)
  toplam ribaunt ortalaması: auguste (6,8), whittington (5,2), poythress (4,8)
  asist ortalaması: jones (4,2), webster (3,9), harrison (2,9)

  şut yüzdeleri (iyiler):

  serbest atış (10 kez ve üzeri sa kullananlar): can (%84,4), whittington (%69,7), harrison (%69,2)
  2'lik (15 kez ve üzeri 2'lik kullananlar): yiğit (%67,4), poythress (%63,8), ege (62,8)
  3'lük (10 kez ve üzeri 3'lük kullananlar): whittington (%50), can (%44,2), harrison (%40,2)

  şut yüzdeleri (kötüler):

  sa (10 kez ve üzeri sa kullananlar): göksenin (%35,3), auguste (%52,2), yiğit (%64,7)
  2'lik (15 kez ve üzeri 2'lik kullananlar): jones (%31,6), can (%37,5), göksenin (%50)
  3'lük (10 kez ve üzeri 3'lük kullananlar): yiğit (%24,4), göksenin (%28,6), webster (%28,9)

  süre ortalamaları (en az 10/15* oynayanlar): harrison (27,3 dk), whittington (26,7 dk), webster (25,4 dk), auguste (23 dk), yiğit (21,7 dk)

  ligde iç sahada mağlup olmayan üç takım var; anadolu efes (7/7), fenerbahçe beko (8/8) ve galatasaray (8/8).

  ----- ----- ----- ----- ----- -----

  eurocup top 16 grubundaki ilk maçına* bu akşam çıkacak olan ekibimiz. ilk tur karşılaşmalarının sonunda takım istatistiklerimiz şu biçimde şekillendi (24 takım arasında):

  sayı: lig 6.'sı
  !!! toplam ribaunt: lig 18.'si !!! :(
  asist: lig 10.'su
  top çalma: lig 8.'si
  blok: lig 13.'sü
  sa yüzdesi: lig 12.'si
  2'lik yüzdesi: lig 4.'sü
  3'lük yüzdesi: lig 9.'su

  bazı oyuncu istatistiklerimiz ise şöyle:

  verimlilik puanı ortalaması: harrison (17,4), auguste (17,2), whittington (16,4), poythress (9,5), webster (7,9)
  sayı ortalaması: harrison (16,6), whittington (12,9), auguste (12,6)
  toplam ribaunt ortalaması: auguste (7,2), whittington (6,6), poythress (6,5)
  asist ortalaması: jones (4), webster (3,6), harrison (3,3)

  süre ortalamaları: harrison (31 dk), whittington (26 dk), auguste (24 dk), poythress (24 dk), jones (23 dk)

  http://www.tblstat.net/td.asp?t=10
  https://www.basketball-reference.com/...al/eurocup/2020.html
  https://www.eurocupbasketball.com/...soncode=U2019#!stats

  ----- ----- ----- ----- ----- -----

  iyi bir hücum takımıyız. her ne kadar oyun içi iniş çıkışlarımız çok fazla olsa da, her ne kadar saha içi yerleşimi konusunda zaman zaman ciddi sıkıntılar yaşıyor olsak da ve her ne kadar iyi bir oyun için organizatörüne sahip olmasak da takımın bu sezonki gidişatı ümit verici. bu "takım şampiyon olacak!" manasına gelmiyor elbette. ne anlama geliyor peki? bütçenin ve kadronun beklentileri karşılayabileceği anlamına geliyor. benim bu takımdan beklediklerim; eurocup'ta çeyrek final, bsl'de yarı final, türkiye kupasında da yarı hatta bir ihtimal final (zor fakat yarı finalde efes'le eşleşilmemesi halinde imkansız değil).

  poythress'in gelişiyle takım fundamental anlamında, teknik çeşitlilik noktasında ciddi aşama kaydetti. moore iyi bir savaşçıydı fakat basketbol fundamental'ı gerçekten çok zayıftı. bu da özellikle clutch anlarda tamamen harrison eksenli bir görüntüye bürünen galatasaray için kitlenme manasına geliyordu. poythress'in bol yönlülüğü oyunu açabilmede, setleri çeşitlendirmede, pick and roll & pop verimliliğinde ve savunma switch'lerinde bize avantaj sağlıyor. ayrıca itiraf etmeliyim, poythress'ten bu kadar fazla savunma azmi beklememiştim, sahip olduğundan fazlasını veriyor şu an.

  göksenin'in şut yüzdeleri facia, kariyer yüzdelerinin çok gerisinde. göksenin hiçbir zaman iyi bir şutör değildi zaten, eyvallah. onu göksenin yapan özelliği 1on1 savunmacısına yaptığı boğucu pres ile hustle özelliğiydi. bu sezon maalesef çok az gördük bunları da. sebebi ne olabilir? görüntü yanıltıcı belki ancak ben göksenin'in kilo problemi olduğunu düşünüyorum. en azından ekrandan bu izlenimi alıyorum. müthiş kalınlaşmış, bilhassa belden aşağısı. anatomik olarak skinny değil zaten, e üstüne bir de fitliği kaybetmesi... ah be kaptan.

  yiğit ilk yarının iyilerindendi adımıza. yiğit her zaman şutuyla bilinen bir guard oldu. bu sezon özelinde oyununu çeşitlendirdi ve bol bol drive da etmeye başladı çembere. yalnız yiğit'in de şut yüzdeleri vasatın altında. %24'lük 3'lük yüzdesine pek takılmıyorum zira en az 5-6 top hatırlıyorum son saniyelerde yiğit'in çembere savurmak zorunda kaldığı. onlar olmasa belki bu yüzde %33'lere falan çıkar(dı). yiğit konusunda beni üzen kısım sa yüzdesi. şutör guard bir oyuncunun -iyi de bir oyuncunun- sa yüzdesi %65 olmamalı, en az %75 olmalı. düzeltecektir ama yiğit bunu, inanıyorum. çalışkan bir sporcu bildiğim kadarıyla.

  harrison faktörü; her iki kulvarda da takımın en çok süre alan oyuncusu konumunda. çok yoruyoruz harrison'ı. zaten dönem dönem harrison'ın vücudu iflas bayrağını çekiyor ve performansı dip yapıyor. ertuğrul erdoğan bu işe bir çözüm üretmeli. ben olsam harrison'ı ligdeki yumuşak maçlarda kadroya almam, dinlendiririm. bi' zahmet diğer oyuncular alıversin bazı maçları.

  arapovic'le jones'a boşu boşuna para veriyoruz, keşke kontratlarından çıkabilsek. herhangi bir hamle beklentim yok, yeter ki maaş yüklerinden kurtulalım.

  süper tatmin edici bir oyun oynamasa da iyi yolda takım. umarım sakatlık belasıyla tanışmadan yola devam edilir.
 • 3473
  https://gss.gs/Evj.jpg

  8 ocak 2020 monaco galatasaray basketbol maçının bitimiyle birlikte güzel bir takım pozu verilmiş. fotoğrafa bakınca kolej takımı havası aldım. harrison takımın ağır ağabeyi, ciddiyeti hiçbir şekilde elden bırakmamış; webster ile whittington neşe bağları; auguste cool jojuq aka ayca_22 avcısı; yerliler ekibin çimentosu kıvamında pozitif (ayberk ortamlara akma niyetini iki ciks elemana yanlayarak açıkça belli etmiş, pozisyonu "beni de alın aranıza" yamaması); poythress ise tam bir sentez*, kıraathane tayfa oturuşuyla rucker park varyetesini tepkimeye sokup ürün olarak ortaya karışık şekilli emmi resmi çizmiş.

  velhasıl, fotonuz güzelmiş karşim.
 • 3474
  dün meşguliyetim nedeniyle kaçırdığım 8 ocak 2020 monaco galatasaray basketbol maçı'nın uzun özetini izlediğim kadarıyla eurocup seviyesinde yenemeyeceği takım olmayan dengesiz takımımız. kupanın favorilerinden unicaja malaga'ya 20-30 sayılık bir seri yaparak ezdiğimiz maç geldi aklıma mesela. şimdi bir diğer ağır favori olan errick mccollum'lu unics kazan da 2. tur grubumuzda mesela. bir diğer ağır favori, milos teodosic'li virtus bologna harici iç saha mağlubiyeti bulunmayan monaco'yu gerçekten enteresan bir maç sonunda devirmişiz.

  lan takımda adam akıllı pg yok bir de amk.* lazeric jones sakat. çoğu zaman greg whittington top falan getiriyor! allah aşkına bi tane pg alın şu takıma! webster, can, yiğit bunlarla eurocup'ta alayına gider yapıyoruz amk. oyun kuran pg ile biz de eurocup'ı ikilersek kimse şaşırmasın!

  oyun kurucu lazım olan takım.

  edit: sağ olsun aslanaga uyardı, eurocup için transfer penceresi kapanmış. yani lazeric jones iyileşene kadar oyun kurucumuz yok. neyse caner erdeniz'in son saniye üçlüğüyle eurocup şampiyonu olduk bile :(