• 367
    son 10 yıldır başarısı düşük alt yapı. tüm oyuncularda problem olmadığı çok açık. yıllardır alt yapıdan a takım rotasyonuna giren çok az oyuncu var. alt yapıdan bir oyuncuyu a takım kadrosuna alındığında anında performans vermesi bekleniyor. çok özel bir oyuncu değilse dünyanın hiçbir yerinden böyle bir şey mümkün değil. bir maç oynuyor çocuk hemen ya çöp ya wonderkid damgası vuruluyor. türk insanında zaman tanıma diye bir şey yok, her şeye anında karar verebiliyor. alt yapıdan çıkan her oyuncu wonderkid olması bekleniyor ama öyle bir şey yok maalesef. zamanında aldığımız ahmet çalık, ömer bayram, şener, emre taşdemir, halil dervişoğlu, fatih öztürk bu örnekler arttırılabilir, bu arkadaşların yaptığı işi yapacak oyuncu bile çıkmadı. bunları bile öz kaynağımızdan halledemiyorsak burada bir problem var demektir. ya seçici kişilerde problem var ya da oyuncuların gelişim sürecinde sorun var. zaten alt yapıdan çıkıp fiziksel olarak iyi durumda olan oyuncu görmedim ben. bu işler zor değil avrupada birçok kulüp bu işi nasıl yapıyor birkaç görevli, çalışan gönderip rapor tutulabilir veya destek alınabilir. hele türkiye'nin revaçta olduğu bir dönemde bunu değerlendirmek gerekiyor. her sene alt yapıdan 2-3 oyuncu a takım kadrosuna alınmalı. bu sene 20 küsür tane kiralık oyuncumuz var alt yapıdan. bunların içerisinde değerli, potansiyelli oyuncular var. sene sonu bunlar dönecek yine hemen hemen hiçbiri a takımda kadrosunda yer almayacak. hep böyle oldu bu. fatih hocanın söylediği gibi futbolcuların geçmişine değil geleceğine yatırım dönemi umarım başlar. ekonomik dar boğazdan çıkıp avrupadaki takımlarla yarışabilecek seviyelere gelebilmemiz için önce ekonomik olarak düzlüğe çıkmamız lazım.
  • 368
    u-17 ve u-19 takımlarında oyuncuyu üste hazırlama konusunda uzman, üst düzey hocalar bulundurmamız ve gençlere şans verme konusunda cesur olmamız gerekir.
    misal selçuk inan'ın son sezonunda aldığı süreleri atalay babacan alsaydı, futbol adına hiç bir kaybımız olmazdı. zaten selçuk'un girdiği bütün maçlarda puan kaybettik neredeyse.
    bizde temel sıkıntılardan birisi de genç oyuncuların kupa maçlarında takımın kötüleriyle beraber şans bulması. takım etkili olamıyor ki genç oyuncu etkili olsun. bir lig maçında 10 as oyuncunun yanında onbirinci oynasa belki farklı bir hikaye olacak.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!