• 286
  türk futbolunun sayılı kuruluşlarından.

  altyapının amacı a takıma futbolcu yetiştirmek olduğunu biliyorum. yani yetiştirip maddi manevi kâr amacı gütmek bir nevi. mustafa kapı'ya(belki mustafa belki kulüp haklıdır. bundan bağımsız olarak) yapılan eleştirilerlerden bir çoğu bu bakımdan yersiz. oyuncuları burada hayır işi için yetiştirniyoruz. bir beklenti var onlardan. ilerde maddi manevî kar sağlama peşindeyiz. öyle bir algı var ki şu sıralar, sanki hayrına yapıyoruz da bu oyuncular vefasızlık yapıyor. profesyonel bir dünya en nihayetinde.
 • 287
  bazı rafine zevklerim vardır. mesela haberlerde, twitter'da bir şehirden bahsedilirse o şehrin takımının kadrosuna girer, kadrosunda bizim ekmeğimizi yemiş, suyunu içmiş topçu var mı diye bakarım. eğer varsa kariyerini inceler ve çıkarımlarda bulunmaya çalışırım. daha sonra da altyapımızdan çıkmışsa altyapıda son oynadığı sezonun fenerbahçe derbisindeki kadroya bakar ve o çocuklara ne olduğunu incelerim.

  yine böyle bakarken 2014-2015 sezonu u21 takımına takıldı gözüm.

  ilk 11 ve kariyerleri:
  1 serdar demir 1996 2018 yazından beri takımsız gözüküyor
  2 enes yılmaz 1995 tepecikspor
  3 emre tosun 1995 afyonspor
  4 muhammed ali kurt 1996 nevşehirspor
  5 yavuzhan keleşoğlu 1995 ofspor
  6 batuhan ergün 1994 2019 yazından beri takımsız gözüküyor
  7 ismail sarı 1994 bağcılar
  8 birhan vatansever 1997 bandırmaspor
  9 serdar demir 1996 2018 yazından beri takımsız gözüküyor
  10 kaan baysal 1996 afyonspor (çok methiyeler düzülmüştü)
  11 mehmet bayram 1996 cizrespor

  yedeklerde kimler kimler var,
  ibrahim coşkun, mancini dönemi a takım ile maça çıktığında 18 yaşındaydı,
  volkan pala, ismail çipe ve ve ve ve,
  gökhan çıra.

  bu futbolculardan 1 tane bile a takıma topçu çıkaramamızı geçtim, süper ligde oynayan ismail çipe harici bir tane bile yok aralarında. bunun sebebi nedir bilinmez ama bu çocuklar bence çok kötü yönetiliyor. al top, al saha, yap idmanını git şeklinde dönen bir altyapı sistemimiz varsa koca koca nesiller boşa gidiyor.

  ya ilk 11'den 3 tanesi futbolu bırakmış. küçücük yaşlarda kurdukları büyük hayallere veda etmişler. neden? bilmiyoruz.

  ben artık altyapıya 10 wonderkid anca 1 tane topçu çıkarabilir gözüyle bakıyorum çünkü işlemeyi bilmiyoruz. futbolcu da değil, genel olarak. biz elin adamına plastik satalım, o bize buzdolabı göndersin. biz ona fındık verelim o bize nutella versin.

  yunus, atalay, ışık, süleyman ve emin. bunlardan 1 tane bile çıkaramazsak bu onların hatası olduğu kadar kulübün de hatasıdır. şimdi mustafa kapı gidiyor.

  şu altyapı tarlasını lütfen ekelim biçelim. yıllarca galatasaray altyapısında oynayan o çocuklar besyoya, polis okullarına girmek için çalışıyorlar. hatta maalesef kimisi de bekçi olmak isteyecek. çünkü altyapı eğitimi esnasında okul-futbol ikilisini iyi şekilde götürmek herkesin harcı değil.

  ne diyelim, allahım sen konuyu biliyorsuni amin.