• 260
  halen ve halen başarı beklendiği (sportif başarı) ve bu başarılar gelmediği için eleştirilen altyapımızdır.

  arkadaşlar, yurttaşlar, romalılar; altyapı başarı beklenecek bir yer değildir. altyapı bir okuldur. altyapıdan sistem adaptasyonu, pozisyon bilgisi, oyun devamlılığı, fiziksel yeterlilik, teknik kapasite gibi özelliklerin geliştirmesi beklenir. altyapıdan başarı beklenmez.

  galatasaray u19 takımının senelerce şampiyon olması altyapımızın başarılı olduğu anlamına gelmez. fenerbahçe u19 takımına içeride dışarıda 6 atsak bu biz başarılıyız demek değildir.

  türkiye alt yaş takımlarının uluslararası turnuvalarda yarı finaller, finaller oynaması onları başarılı kılmaz. nuri’ler şampiyon oldu da ne oldu? kaç tane elit seviyede futbolcu çıkarabildiler? bir elin parmakları kadar bile değil.

  altyapı bir okuldur dedik. okullardan örnek verelim... bir okul bütün bilgi yarışmalarını darma duman etse, avrupa’da projeleriyle derece yapsa, ama hiçbir öğrencisi dişe dokunur bir meslek, bir unvan sahibi olmasa, o okul başarılıdır diyebilir miyiz? diyemeyiz. çünkü nasıl okul öğrencileri hayata, iş hayatına hazırlıyorsa altyapılar da futbolcuları profesyonel futbol hayatına hazırlar.

  bizim altyapımız başarılı mı? bence bu sorunun cevabı evet de değil hayır da değil. sportif başarımız var mı? domestik olarak tonla. hemen her yaş grubunda rakiplerimizden üstünüz. ama dediğim gibi bu başarılı demek için yeterli bir argüman değil. yetenekli, istenen ve bir üst kademeye çıkabilecek oyuncumuz var mı? her yaş grubundan ikişer-üçer tane var. bu bizi başarılı sayabilir mi? belki.

  peki biz bu oyuncuları bir üst seviyeye çıkarmak için gereken yatırımı, gereken planlamayı, gereken mesaiyi harcıyor muyuz? kesinlikle hayır.

  bin kez söyledim belki; zeki çelik’ten sonra son zamanlarda alt yaş kategorilerinde izlediğim en yetenekli sağ bek ramazan emirhan civelek‘i forma bulması mümkün olmayan kayserispor’a kiraladık. üstelik şu sağ bek sıkıntısı yaşadığımız ve yaşayacağımızın gün gibi ortada olduğu dönemde. gökay güney gibi bir oyuncu yok olup gidecek. mutlu aksu doğan‘ı istenen seviyeye bir türlü getiremedik, daha sonra gönderdik. atalay babacan, mustafa kapı, bozan uymaz, göktan ışılak gibi değerlerimiz varken capitano casper’la sözleşme yeniledik. bunun gibi saymakla bitmeyecek bir sürü örnek var.

  biz bu oyunculara gereken gelişimi de gereken şansı da vermiyoruz. bu nedenle kendimizi başarılı olarak lanse edemeyiz. elimizde malzeme var ama maalesef aşçı yok. süleyman luş, ışık kaan arslan, ali yavuz kol gibi gençlerimiz umarım heba olmaz. çünkü dediğim gibi malzememiz var, iyi malzememiz var...