• 244
  ne yazık ki yetersizdir ve sanırım bu sene hocanın en çok elini kolunu bağlayandır. ne kadar yetersiz olduğunu ucl-u19 maçlarında alınan sonuçlar ve futbol aşağı yukarı ortaya koymaktadır. peki ne yapılmalı?

  naçizane fikrim mümkün olduğu kadar kısa vadede teklif gelen oyuncularımızın yetişmesini beklemeden (teklif avrupa takımlarından geliyorsa hele, örn: yunus-anderlecht) bonservis geliri kazandırılmasıdır.
  orta vadede hazır ise henüz daha a takıma alamayacağımız oyuncuların fiziksel ve mental gelişimine odaklanılması ve uzun vadede koyacağımız altyapı oyuncularının entegrasyonu için bir model oluşturulması.

  şu an benim gözümde tek yıldız adayımız mustafa kapı. ne yazık ki yaşıtları arasında parlayan süleyman luş, atalay babacan, yunus akgün, abdusammed karnaçu vb. oyuncularının patlama yapmasını ancak 24 yaşlarında görebiliriz ki o zamana kadar taraftar tarafından yenmediklerini varsaymak lazım.

  avrupa takımlarının bu yaş gruplarında ki çocukları adeta a takım oyuncusu şartlarında yetiştirdiğini düşünürsek ancak bu tarz bir sistemin uygulanmasıyla a takıma geçişlerini ve oluşturabilecekleri rekabeti sağlayabiliriz.

  not: nasıl olabileceğini ve ne tür bir eğitim uygulayabilirizin cevabını tam olarak bende bilmiyorum ve bilgim dahilindeki parça parça olaylarında yardımcı olup olmayacağını da. ancak birşeyleri yanlış yapıyoruz ve acilen bu konuyu çözmeliyiz
 • 245
  buradan yetisen oyunculara neden sans verilmiyor sitemi artık benim nazarımda kıymetsizdir. çünkü buradan yetişip de şu an ikinci ligde kiralık oynayan oyuncular, o lig için bile yetersizler. 20 21 yaşına gelmiş oyuncu(çekdar orhan), ptt lig'de süre alamıyor. bence burayı kapatalim, onun yerine 19 20 yaşında olup da alt liglerde banko oynayan oyuncuların bonservislerini alıp, maaşlarını da bizim ödememiz kaydı ile bu oyuncuları takımlarında bırakalım. işimize yarayacak düzeyde olduğunu düşündüklerimizi alalım takıma sonrasında. galatasaray a takımında oynayacak adamın 2. ligde ortalığı dağıtması lazım. bugün chelsea kadrosundaki genç hücumcuların geçen yıl kiralık oynadığı takımlardaki rollerine, istatistiklerine bir bakın, o zaman anlarsınız ne demek istediğimi.
 • 246
  yeteneği ikinci plana alıp, önceliği fizik kapasiteye vermesi gereken altyapı. günümüz futbolu fiziksiz oynanamıyor. yaş grubuna göre % 80 yetenek % 20 fizik olacağına , bunu % 50 % 50 yapın. paf liglerinde uçup kaçmaz takım ama ilerleyen yaş kategorilerinde fark hissedilir. en azından alternatif olabilecek ya da bonservis getirebilecek oyuncular çoğalır. bunun başka yolu yok.