• 6401
  maicon transferi gösterdi ki, galatasaray çok kötü yönetildiği için menajerler tarafından alıcı kulüpler güzel yönlendiriliyor.
  maicon özelinden gidecek olursak;
  oyuncuya 8 milyon euro bonservis ve 2.2 maaş verildi.
  bugünkü durumda yüksek maaşlı oyuncularla yollarımızı ayırmak istediğimizi sağır sultan bile duydu.
  ffp için oyuncu satmamız gerekiyor ve yabancı sınırı gibi bir sıkıntı var.
  ayrıca transferden zerre anlamayan bir yönetimimiz var.
  bunların hepsi toplandığında ortaya çıkan sonuç; kötü yönetiliyoruz.
  ve bunları bilen menajer ve futbolcular istediği gibi at koşturabiliyor.
  aslında çözümü basit, ara ara bazı transferlerde bunu yaptık bile ama sürekliliği olmadığı için fazla yol alamıyoruz.
  yıllardır aynı şeyleri yazıyorum, söylüyorum.
  yeteneği olan genç adama yüksek bonservis düşük maaş versen bile zarar etme şansımız çok az.
  2017 yazında biz maicon’a maaş ile beraber 17 milyon euro bağladık.
  halbuki 8 yerine 10 veya daha fazla bonservis verip denayer’i alsaydık bugün zarar değil kâr etmiş olurduk.
  misal 900 bin euro alan linnes ile 1.4 üstünden anlaşamazsın.
  vereceğin para en fazla 800 bin euro olmalıdır.
  öyle olursa yarın bir gün istemediğinde aynı parayı başka bir kulüpten alabilir.
  biz belhanda’ya 3,5 yerine 2 verseydik, 2019 yazında gitmek için yalvarırdı.
  bugün marcao ve luyindama da elimiz güçlüyse, sebebi ikisinin toplam 2 m euro almamasıdır.
  velhasıl maicon transferi yapılan yanlış işlerin sonucudur.
  tabii abdurrahim albayrak gibi dünya futbol piyasasından zerre haberi olmayan, yabancı dil bilmeyen birisi transfer pazarlığı yapınca sonuç pek de hayırlı olmuyor.
 • 6402
  kaan ayhan için verecek 2 milyon euro'su olmayan kulüp. kaan ayhan lüks için alınmaya çalışılan, keyfe keder bir transfer hedefi değil. yabancı sınırını da düşününce "elzem" durumda. ama yönetim onun için dahi 2 milyon euro çıkaramıyorsa kulüp gerçekten kepenk kapatma noktasına gelmiş.

  ki bugün verilen haberin doğru olduğuna da inanıyorum. yönetimin zaten 2-3 adamı var basında. kadir çetinçalı da onlardan biri.

  2 milyon euro ya 2. avrupanın herhangi bir ligindeki 14.-15. sıradaki takımlar artık 15-20 milyon euro'yu gözü kapalı harcayabiliyor.

  ligin sonuna doğru önümüzdeki sene sadece lig olmalı diyenlerin aksine kesinlikle uefa kupasına gidilmesi gerektiği savunuyordum ama sanırım gitmemize gerek olmadığını düşünenler haklıymış. kulübün kasasında verecek 2 milyon euro'su yok amk.
 • 6403
  sıkıntılı bir sezonun beklediği kulübümüz. mustafa başkan iyi de yönetimdekilerde gerçekten işe yarayan bir yönetici yok. hepsi reklam peşinde. mustafa başkan hasta ama yönetebilirim diyorsa yönetimi değiştirmek zorunda. transferlerle uğraşacak, yabancı dili olan, saygı duyulacak bir yönetici kesinlikle lazım. abdürrahim albayrak transfere devam ederse yakında feneri bile kardeş takım ilan edecek. abdürrahim albayrak floryada takımla beraber olsun yeter. en iyi yaptığı iş bu. ayrıca basın karşısında ali dürüst kıvamında konuşacak biri de lazım. fatih hoca gereksiz yere milletle muhattap olmamalı.
  en önemlisi de kimseden korkmamalilar. rize'nin başkanı gelip sana laf sokuyorsa haddini bildireceksin plaket vermeyeceksin.
 • 6404
  yıllardır türkiye’deki hangi klüp transferde iyi bir yönetim sergiliyor ki. özellikle fenerbahçe, galatasaray ve beşiktaş olmak üzere. trabzon son iki yılda transfer yasağı yiyince biraz daha akıllı hareket etmeye başladı. belki biz de ceza yesek altyapıya yöneleceğiz mecburen. peki transferi sadece yönetimler mi kötü yönetiyor, hayır. menajerler var. bunlar ile iyi ikili ilişkiler oyuncu satmak icin gerekli ama iyi komisyonlar da ödüyorsunuz. hem yıllardır menajerler ile arası iyi olan beşiktaş ve fenerbahçe’nin burnu boktan kurtulmuyor, üstelik sözlükte çok övüldüğü üzere yüksek meblağlı satışlarına rağmen. yani bu da çözüm değil. yönetim transfer ve iletişim konularında yerlerde sürünüyor, ama fatih hocamın da bu konuda çok iyi olduğunu söyleyemem. serdar ve eren’i daha çalışma sezon ilkyarısı bile bitmeden çalışma anlayışımız uyuşmuyor diye kapının önüne koydu. biz yönetime salladık oyuncuları ha sattık satıyoruz diye bağırıyorlar diye ama fatih hocam da aynı şeyleri yapıyor. daha geçen yıl 5. haftada başlamadı mı ocak ayında bazıları ile yolları ayıracağız diye. bu şartlarda ya menajerlere yüklü komisyon yedireceksiniz ya da oyuncuyu elde tutup zarar edeceksiniz. keza sene başında babel, jimmy gibi oyuncuları tercih eden, arda diye inatlaşan, takımı gençleştirmek yerine yaş ortalamasını yükselten de fatih hocamız. biz emre mor icin uğraşırken 13 milyonluk bir yatırımımızı öyle veya böyle heba ediyoruz. iş transfere geldimi yönetim de fatih terim de profesyonellikten ve takımı gerçeklerinden uzak bir yönetim anlayışı sergiliyor. hepsi çuvallıyor. biraraya gelince ne konuşuyorlar çok merak ediyorum. bir gerçek daha var ki o da mali profilimiz. çalışan tüm menajerler ve diğer kulüpler biliyor mali durumumuzu ve ona göre hareket ediyor. biz yurtdışından bir transfer yapacağımız zaman oyuncu 10 milyon ama klubü zorda 7’ye bırakır demedik mi hiç? üstelik bizdeki oyuncuları alırken fahiş bonservis ile alıp, yüksek maaş veriyoruz. bu bir türk tipi kötü yönetim sarmalıdır. atalarımızın zararın neresinden dönersen kardır mantığı yerine kumardaki battıkça bu sefer kazanıp hepsini kurtarıcam düşüncesi ile hareket ediyoruz. bu sarmaldan tek çıkışımız var. o da parlama ihtimali olan ama elit takımların bir üst seviyede test edilmesini istediği oyuncuları makul bonservis ve maaşa almak, bunlara sabredip iyi yönlerini de ön plana çıkaracak bir oyun planı ile oyuncuların değerinin yükselmesini sağlayıp elden çıkarmak. bizim ikinci ligi izleyen avrupa takımları var artık, sen işini iyi yaparsan her türlü oyuncu ön plana çıkar ve satarsın. yoksa 35 milyon euro’luk şampiyonlar ligi geliri icin 35 milyon euro masraf yapınca ne geçiyor elimize anlamıyorum.