• 428
  hiçbir şekilde başarı istemeye hakkı yokturdur. yok öyle "ben para veririm istediğimi yaparım" kafası. böyle olunca zaten taraftar olmuyorsun. bu takım kötü oyuncudan, kötü oyundan, kötü hocadan, kötü hakemden ne çekiyorsa bu tip insanlardan da o kadar çekiyor.

  hazırlık maçında futbolcu ıslıklamak dünyanın en rezil olayı kimse kusura bakmasın. hem de ligde o kadar engellemeye rağmen iyi oyun oynamış, güzel skorlar almışken. kime faydası var bunun motivasyon düşürmekten başka. böyle yapınca daha fazla hırslanır diye düşünüyorsanız çok saçma bir düşünce. bu oyuncuyu yükseltmez, düşürür. iki gün sonra adam sahada görev almaktan korkar hale gelir.

  (bkz: 3 aralık 2022 galatasaray rayo vallecano maçı)
 • 429
  bunun bir ileri versiyonu hazırlık maçında futbolcusunu ıslıklayan taraftardır.

  futbolcu ıslıklamanın nedeni ne olabilir mesela? mücadele etmemek, sakatım diyip oynamamak ilk akla gelenler… yani en azından benim aklıma gelenler.

  bu zekasız, bu iflah olmaz kitle; falcao’ya üçlü çektirip berkan kutlu’yu ıslıklıyor. bu adamlara ne anlatabilirsin? ne tartışabilirsin? bu kitleye taraftar da denmez seyirci de denmez. bu adamlar bizim sınavımız. allah hepimize sabır versin.
 • 433
  protesto hakkını kullanan taraftardır, normaldir. real madrid ronaldo’yu ıslıkladı zamanında, keza biz hagi’yi ıslıklamıştık, fenerbahçe taraftarı da alex’i ıslıklamıştır. yani oluyor böyle şeyler. normal karşılıyorum.

  ama hiçbir amacı ve getirisi olmayan bir hazırlık maçında futbolcu ıslıklamak aptallıktır. hiçbir mantıklı açıklaması olmayan kafasızca bir harekettir.
 • 434
  ilkeldir. duygusal kontrol ve mantıklı düşünme mekanizmaları gelişmemiştir. oyuncuya ve takıma verdiği zararı idrak edememekte, oyuncu ve teknik direktörle empati kuramamaktadır.

  takımın sorumlusu teknik direktördür. hocanın performansını beğenmiyorsan istifaya davet edebilirsin. ama her kararını da tek tek sorgulayamazsın çünkü adamın aklındaki planı bilmiyorsun. adam belki formsuz oyuncuyu oynatarak kazanmayı hedefliyor ve kafasında belli bir formsuzluk tolerans seviyesi var. senin formsuzluk tolerans seviyen hocadan düşük olabilir. buradaki beklenti farkının faturasını oyuncuya çıkarmak saçmalık.

  maç içerisinde kendi oyunucunu ıslıklamak oyuncuyu affalatıp takımın da konsantrasyonunu bozmaktan başka hiçbir işe yaramaz. şirketten örnek verenler kapalı kapılar ardında aldığı feedbacklerle kıyaslamasın. 50.000 kişi kendisine küfredip ıslıklarken ofis koltuklarında o yaptıkları işe konsantre olabilecekler mi, onu bir düşünsün. bunun çocuklukla, olgunlukla alakası yok. insan doğasıyla ilgili bir durum.

  bu durumla baş etmenin en iyi yolu bu gibi platformlarda ve sosyal medyada bu davranışı kınamak, stadyumda da ıslıklayanları uyarmak. takım, hoca ve ultraslan da bu konuda farkındalık ve kamuoyu bilinci oluşturma, vicdan uyandırma çalışmaları yapmalı. ben yönetim olsam eski 2-3 futbolcuyla bu konu üstüne röportaj yapıp sosyal medyada yayınlarım.

  çünkü kendi taraftarının seni ıslıklaması, rakibin seni ıslıklamasından bile daha kötü bir durum. direk ihanete uğramışlık, yalnız bırakılmışlık ve yetersizlik hislerini doğurur ve bu hislerle boğuşan bir oyuncunun sahada ve saha dışında kendini oyuna verebilmesi mümkün değildir.

  edit: bu entry'i yazarkan sıcak duygularla ben de kutuplaştıran bir dil kullanmışım. hata olarak görüyorum.
 • 435
  bazı durumlarda yapılması düpedüz saçmalıktır. bu konuda tüm taraftarları nasıl bilinçlendiririz merak ediyorum. ligin yalnızca ilk 13-14 maçının oynandığı, takımın liderin 2 puan gerisinde olduğu ve son maçını 7-0 kazandığı bir ortamda, bir hazırlık maçında rotasyon oyuncusunu ıslıklamak en hafif tabirle kötü niyetliliktir. evet, taraftarın protesto hakkı vardır. bu protesto lige havlu attığımız ya da kötü oynadığımız bir dönemde, bir lig maçında yapılsa yine bir nebze anlaşılabilir.

  aksi durum sözleşmeli bir rotasyon oyuncusunun ve onun yakın takım arkadaşlarının motivasyonunu yerle bir etmekten başka hiçbir işe yaramıyor.
 • 436
  normaldir. zira mücadele etmeyen, koşup çabalamayan hiçbir futbolcu bugüne kadar ıslıklanmamıştır. buna sabri de dahil. ki yeteneği kısıtlı sabri’nin sadece futbolu bırakmaya yakın dönemlerde 2-3 kez ıslıklandığına şahit olmuştum. fakat yaşı çok ilerlemişti ve artık mücadele edemiyordu. yani geçerli bahanesi vardı. fakat berkan kaç yaşında? her yere basıyor, iyi mücadele ediyor, kendini parçalıyor da taraftar mı yürü lan çekiyor? sadece berkan özelinde de değil. maça ağrı’dan gelip izleyen adam var. bu adam eğer emek verip maça geliyorsa, sen de tribündeki o adamı üzmeyeceksin. yenersin yenilirsin o başka. ama sonuna kadar mücadele edecek, kendini ıslıklatmayacaksın.

  oyuncuya laf söyletmeyeceğim diye şekilden şekile girenlerden de gına geldi. protesto hakkı vardır. hak edene hak edildiği şekilde dozunu kaçırmadan göstermek gerekir.

  90’lı yılların sonuna doğru idmana baklava ile gitmek modaydı. o ziyaretin amacı “bir sonraki geldiğimizde tatlı konuşmayız” imasıydı. yani bir nevi tehditti. o ziyaret, anlamına bakıldığında ıslıktan daha ilkel. ama kimse konuşmuyor. ki hala yapanlar var. konuşulacaksa bu tür şeyler konuşulsun, ıslık gibi doğal protestolar değil.
 • 437
  sahadaki oyuncuya eleştiri hakkını kullanan taraftardır. futbolcuyu çıkışta kenrara çekip eleştirecek hali yok maça gelen adamların. futbolculara çocuk muamelesi yapan taraftar tam aksini düşünüyor. sahada ıslıklanan oyuncular profesyonel futbolcu ve bu durum futbolun içinde var. dünyanın her yerinde var. aman psikolojisi bozulacak, aman motivasyonu bozulacak... iki ıslıkla motivasyonu bozuluyosa o adamdan profesyonel futbolcu olmaz. iş hayatında bile herkes eleştiriye maruz kalabiliyor. aksini savunanlar sanırım hiç çalışmamış insanlar. çocuk muamelesi yapmaktan vazgeçin artık.
 • 438
  daha önce defalarca ıslıklanmasına ve yedek kalmasına rağmen küsmemiş, oyuna girdiği son 2 lig maçı ve kupa maçında gayet iyi performans göstermiş, kötü oynasa bile hiçbir zaman isteksiz oynadığı görülmeyen berkan kutlu’nun 3 aralık 2022 galatasaray rayo vallecano maçında, bir hazırlık maçında ıslıklanması ile yine kendini göstermiş, hazırlık maçında ne beklediğini anlamadığım taraftar.

  aynı taraftar aynı maç öncesi, galatasaray kariyerinin üçte ikisini sakat geçirmiş, ahım şahım katkı yapmamış falcao’yu sırf adı falcao olduğu için üçlüye çağırdı. alkışlasa bir nebze anlardım da üçlüye çağırdı.

  şu iki şeyi aynı maçta yapan taraftardan futbolcu psikolojisini, takım arkadaşının psikolojisini hatta bunun bir hazırlık maçı olduğunu, karşısındakinin galatasaray’a saygısızlık yapmadığını anlamasını beklemek de bizim için ızdırap verici.
App Store'dan indirin Google Play'den alın