• 3
  başlıca sebebi oyuncu transfer ederken gelecek planlaması yapılmadan oyuncuya karşı piyasa değerinin çok üzerinde maddi yükümlülüğe girilmesidir. oyuncu ilk senesinde, ikinci senesinde çok ses çıkartılmadan oynatılıyor ancak daha sonra "kanka aldığın parayı veremiyecez, sen de zaten eskisi gibi değilsin" diyerek oyuncuyu yokluyorlar adam da elimde kapı gibi sözleşme var diyor. oyuncu kulüpten kopma noktasına geliyor, kendine kulüp bakıyor falan ama o da ne maaşı o kadar yüksek ki teklif veren takım bonservis ödemek istemiyor. kulüpte iyi anasını satayım yeter ki git ama bedavadan git diyor. örneğin (bkz: juan emmanuel culio)
  kabahat oyuncu da değil yönetici de ödemeyeceğin ya da ödemek istemeyeceğin ücretten neden sözleşme yaparsın mesela hamit altıntop gelmiş 30larına fitliğini kaybetmiş 3 milyon eurodan 4 yıllık sözleşmeyi niye yaparsın ? daha ikinci senesinde adamın parası göze batmaya başladı. 3 milyonu verip kerim frei'in bonservisini almazsın ama.
 • 5
  futbolcunun alacağı varsa bile kesinlikle başvurulmaması gereken yol. zira ffp muhabbetinde kasaya giren net bonservis bedeli önemli.
  mesela gomis'in normalde 9 mil euroya satıldığı ama alacağı var diye 6 mil euroya düştüğü dillendirilmişti o dönem.
  bu rakamlar doğrudur yanlıştır bilemem ama doğruysa eğer, 3 mil euro alacağı yapılandırılıp ödenseydi ve biz gomis'i gerçekten 9 mil euroya satsaydık yaz tranfer döneminin son günlerinde elimiz biraz daha rahat eder, belki de forvetsiz kalmazdık.
  neyse, o günler geçti artık, en azından serdar'da aynı hatalar yapılmamalı...