• 1
  isveç %56,9 ile bu alanda zirvededir. futbol piyasasının lider ülkeleri olan ispanya %52,5 fransa %50 almanya ve italya %47,5 ingiltere %45 vergi uygularken bu oran türkiye'de %15!

  kısacası havaalanlarında karşıladığımız ve omuzlarımıza aldığımız adamlardan, çoğumuzun dahil olduğu ücretlilerden ve asgari ücretlilerden daha düşük oranda vergi alınıyor. azdan az çoktan çok gitmiyor yani.
 • 4
  şaka maka bu sıralamada türkiye'nin durumu tek kelimeyle korkunç!

  ilk entaride de belirtildiği üzere; yurt dışında neredeyse %45'ten aşağı vergi ödemeyen futbolcu yokken türkiye'de vergi oranı sadece %15 ve onu da ödeyip ödemedikleri meçhul.

  işin kötüsü bu adamların ödemedikleri vergileri de senin, benim gibi gariban işçi-memur ödüyor.

  yemin ederim inanılmaz bir ülkeyiz.
 • 5
  bahsedilen %15 vergi, sadece futbolculardan değil, türkiye'de maaşlı çalışan herkesten kesilmektedir. evet bu vergi oranı avrupa ülkelerinde %50 civarlarındayken bizde %15'dir. sen özel bir firmada çalışıp 8500 tl net maaş alırken, aslında senin brüt maaşın 10000 tl'dir. o 1500 tl ye tekabül eden %15'lik vergiyi de çalıştığın firma senin adına devlete öder. aynı kulüplerin, futbolcuların adına ödemesi gibi.

  şimdi bu durum zaman zaman gündeme geliyorken benim sorum şu: ne isteniyor tam olarak? ey devletim sen benim maaşımdan az kesiyorsun, lütfen daha çok kes, yarısını kes ki ben aç kalayım mı? ya da, sadece futbolcuların vergisi %50 olsun, ben yine %15 ödemeye devam edeyim mi?
 • 6
  istenen şu; devlet senelik yüzlerce bin € kazanan bir adam ile asgari ücretle çalışan kişilere aynı gözle bakmasın. yoksulluk sınırı hadi onu da geçtim açlık sınırı denen bir şey var bu ülkede. asgari ücretli bir çalışanın evine ayda giren para açlık sınırının bile altındayken ondan vergi almak büyük yanlış. bu ne kadar büyük bir yanlış ise bir asgari ücretlinin 100 sene ömrü olsa kazanamayacağı parayı 9 ayda kazanan adamın % 15 gibi komik bir oranda vergi ödemesi o kadar yanlış.

  şahsen ben açlık sınırının altında gelir elde eden vatandaşlardan vergi alınmamasını bunun yanında über zengin diyebileceğimiz kişilerden de minimum % 35-40'lar civarında vergi alınması gerektiğinin düşünüyorum. biz fransa'dan veya ingiltere'den daha mı rahat bir devletiz ki bu devletler kimi mükelleflerden % 45'ten fazla vergi toplarken bizim devletimiz kuşla aslanı aynı kefeye koyuyor.
 • 7
  her halükarda futbolculara bir şey olmayacak, kulüpleri zarara sokacak olan vergi sınırlarıdır.

  a oyuncusu bu ülkeye gelirken kazanacağı net paraya bakar. siz de tutup afrika'ya falan çalışmaya gitseniz kazanacağınız net paraya bakar ve bunun üzerinden anlaşma yaparsınız örneğin. vergiyi de kulüp yani işveren öder. a oyuncusu yıllık 3 mn euro da ısrarcı olursa vergi %15 de olsa %40 da olsa vergiyi kulüp öder. türkiye'de zaten genelde anlaşmalar net maaş üzerinden yapılır, en azından son 3 işimden 2'si öyleydi; sonuncusuyla brüt anlaştım. gelişmiş yabancı ülkelerde böyle olmayabilir ama türkiye de öyle gelip 'kesin burada yaşamalıyım' denilecek bir ülke değil sonuçta. adam vergiyle, onla, bunla uğraşacaksa gelmez olur biter.

  vergi konusu daha devletsel bir konu öte yandan. ben olsam kademeli vergi sistemi uygulardım. asgari ücretliden minimum vergi alınacak veya mümkünse hiç alınmayacak ve maaşla orantılı olarak artan vergi oranı sistemi getirirdim. şu anki biraz garip bir sistem. zaten maaştan %15, %20 falan kesilmesinin yanında her üründe, orada, burada da çeşitli vergiler ödüyoruz. toplamda yine en az maaşların %40'ının vergiye gittiğini okumuştum bir yerde ama kaynak neydi, güvenilir miydi emin değilim. oturup hesap da yapmadım açıkçası.
 • 8
  --- alıntı ---

  chp mersin milletvekili alpay antmen, futbolcuların isveç'te yüzde 59, portekiz'de yüzde 56,5, danimarka ve ispanya'da yüzde 56 oranında vergi ödediğine dikkati çekerek türkiye'de bu oranın yüzde 15'ten yüzde 30'a çıkarılması için kanun teklifi hazırladı. (aa)

  --- alıntı ---

  türk futbolundaki onlarca saçmalıktan yalnızca biri de türk futbolundaki vergi yüzdesi. yabancı futbolcuları -görece nitelikli- ülkeye çekebilmek için birtakım şeylerden feragat edilmesini anlayabiliyorum, diplerde olmasa da ligimizin bilinirliği ve gücü ortada. ancak %15 cidden saçmalık derecesinde düşük bir oran.

  oran %30'a çekilirse drogba'lar, sneijder'ler gelmez? gelmesin. türk futbolu kulüp fark etmeksizin bir futbolcuya 5 milyon €'ları gömebileceği yılları geride bıraktı artık. buna ne kulüplerin mevcut mali yapısı izin verir ne de güncel dolar/euro kuru. kısacası bir hamle yapılacaksa tam zamanı.

  vergi oranı yükseltilse bile farkı kulüpler öder? ödemesin babacım, ödemesin anacım. bu zamana kadar ödediler de ne oldu? durum ortada. devlet, federasyon vs. bu konuda samimi bir tutum sergiler, kulüpleri buna göre denetlerse konu zaten kapanır. istensin, istenen uygulansın kafi.

  hakkaniyet olmaz; %15 türkiye cumhuriyeti'ndeki her çalışan yurttaşa eşit şekilde uygulanan bir vergi zorunluluğu? teoride mantıklı gibi görünse de pratikte doğru bir yaklaşım değil bu bana kalırsa. ülkemizdeki futbolcuların vergi rakipleri bu ülkenin asgari ücretle çalışan vatandaşları olamaz, bu futbolcuların vergi denkleri avrupa başta olmak üzere dünya futbolundaki meslektaşlarıdır (hele ki maaşlarını yabancı kur üzerinden aldıklarını düşünürsek). şuna* yakın bir düşüncedeyim.

  teklifi hazırlayan milletvekili chp'denmiş. özellikle belirtiyorum, muhalif bir birey olarak bunun chp'sinde, akp'sinde, zartında zurtunda değilim. yeter ki gereken yapılsın.
 • 9
  futbolculardan alınan vergi şuanda ülkemizde kulüpler tarafından ödendiği için türkiye'nin %15 ile değil, %0'lık efsane yüzdesiyle kendine yer bulduğu sıralama. haliyle bizim kap'ta açıkladığımız ücretler doğrudan futbolcunun cebine giren para oluyor, o paranın %15'ini ayriyeten kulüpler devlete ödüyor.

  edit: jolenejolene uyardı, tüm ülkelerde vergiler kulüpler tarafından ödeniyormuş ama maaş ülke kanunlarına göre vergi öncesi ya da sonrası olarak açıklanıyormuş.
 • 10
  milli eğitim bakanlığında çalışan "bordrolu" bir öğretmen olarak haziran ayı itibariyle ile girdiğimiz ikinci vergi dilimi(%20) sebebiyle 1.500 liraya yakın bir vergi kesintisi yaşıyoruz.

  futbolcular ile anlamsız maaş karşılaştırmasına ise girmiyorum. güncel kur ile sadece maç başı aldıkları ücret benim bir yılda kazandığım tutardan daha fazlasına denk geliyor.

  korkunç vergiler alınan ülkemizde futbolcuların vergi ödememesi, iş adamların tek kalemde vergi borçlarının sıfırlanması ise yaşadığımız ülkeyi en net şekilde özetleyen olaydır.