• 412
  doğruları belli olan oyundur.

  (bkz: 13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçı)

  maç için konuşacak olursak;

  1. ilk dokunuşu zayıf futbolcuları dar alanlara soktuğunuzda basit top kayıpları kaçınılmazdır. ne kerem aktürkoğlu, ne seferovic ne de asıl 3. bölge bağlantısını sağlamasını beklediğiniz emre akbaba bu konuda “becerikli” sınıfına girmiyorlar.

  2. orta kalitesi düşük oyuncuları* sıfıra indirdiğinizde 5 değil 25 orta yapmaları yani çok daha fazla eforla oynamaları, 5 değil 25 kere sıfıra inmeleri gerekiyor.

  3. rakip sahada oyunu baskı altına almışken, orta sahadan bir oyuncu çıkararak ceza sahasında etkinliği olan fakat hantallaşmış, temposu düşük bir santrafor oyuncusu almak ve 37 yıldır hiç içinde bulunmadığı bağlantı rolünü de istemek başarısız sonuçlar verecektir. hem orta sahayı boşalttığın için pozisyona giremesen de yarattığın atak sürekliliğini kıracak hem de kalene gelemeyen rakibine tehlike fırsatı yaratacak.

  4. mertens gibi dar alanlarda hem top kontrolü, hem çalım yeteneği hem de şut kalitesi türkiye liginin üzerinde olan ve kendini bu melekeleriyle dünyaya tanıtmış futbolcuyu geriden top almasını gerektirecek bir görevde oynatırsa sıradan bir oyuncunun yapacağı katkının üzerine çıkarak maçı kurtarmasını bekleyemezsin.

  5. maç sonu açıklamalarında hata yapan ve türk kontenjanı dolayısıyla elini rahatlatan stoperini* işaret ederek “yaptığı hata oyunumuzu kırdı” ve “emin bayram’ın sakatlığı bizi etkiledi” gibi açıklamalar yapmanın futbolcunun moraline, kırılan özgüvenine negatif etki yaratır. dolayısıyla performansı potansiyelinin daha düşük sınırlarında kalır ve bu da takımını kötü etkiler.

  6. bir penaltı pozisyonu olduğunda, pozisyonun içindeki futbolcu sakatlanmış ya da pozisyona itiraz ediyorsa tüm takım arkadaşlarının, tüm yedek kulübesiyle beraber ellerini iki yana açarak hakemin üzerine gitmesinin etkili bir yöntem olduğu, birileri tarafından tüm takıma anlatılmalı. ilgili maçta verilebilecek 2 penaltı atlanmıştır. maçı buraya indirgememek gerekir ancak şampiyonluk detaylardan geçiyor.

  7. hazırlık kampı geçirmemiş, deli taklidi yapan bir adamı*, alt yapından çıkmış ve takımla beraber hazırlık kampı geçirmiş, hazırlık maçlarında fena bir performans sergilememiş futbolcuya tercih ediyorsan* bunun takım üzerinde “adaletsizlik” imajı yaratacağı aşikardır. futbolcuların kafasına “sinek de küçüktür fakat mide bulandırır” sözündeki kadar kötü düşünceler sokmuşsundur.

  8. maça etkisi olmasa da, takımdan ayrılma ihtimali olan, senden en az bir gömlek yukarıda takımın istediği futbolcu * tüm soruları geçiştirirken sen* dönüp “ayrılmak istiyor” dersen futbolcuyu durduk yere mutsuz edersin. allahtan ilgili adam nelsson da sana hayatının dersini verip seni satmıyor ancak isteksiz olduğu gözlemlenebiliyor, oyununa yansıdığına yemin edebilirim ama ıspatlamam zaman alır.

  futbolun doğruları karmaşık değil. ancak futbol “yap transferleri sal sahaya” da indirgenemez. insan ile oynanıyor. ona göre davranmak lazım.

  bunu geçen sene ancelotti real madrid ile her kulvarda herkesin kafasına vura vura anlattı. tekrar üzerine düşünmekte fayda var…
App Store'dan indirin Google Play'den alın