• 184
  kupalara ambargo koymak denilen iş bugünden yarına olacak bir şey değildir. almanya 2006'da tam manada proje başlattığı halde ne kadar sonra başarı yakalayabildi. keza ispanya takımının yükselişi de taa cruyfflu barca'ya kadar dayanıyordu. hal böyleyken, henüz hiçbir sistematik kuramamış, taktiksel birikim yaratamamış fransa milli takımının yakın gelecekte kupa kaldıracağını düşünmek de bu nedenlerden dolayı üst seviye bir hayaldir. ve yine her zaman söylediğim gibi griezmann ve bir iki futbolcuları dışında winner diye tabir edebileceğimiz, kupa kazanmaya final oynamaya alışkın oyuncuları yok. hatırlarsanız fransa'daki son avrupa şampiyonasında da en ufak bir direnç, en ufak bir reaksiyon gösteremeden yenilerek elenmişlerdi.

  yıldızlarla dolu bir kadroya sahip başkadır, ekol olmak- takım olmak başkadır. ki kalite olarak da almanya, brezilya, ispanya, arjantin gibi takımların da aşağılarındalar. takım olma konusunda ise zaten aşağılarındalar.

  dolayısıyla önümüzdeki 8-10 yılda kendilerinden bir kupa beklemiyorum. o seviyede bir takım değiller.
 • 187
  https://i.hizliresim.com/8N1DPk.jpg

  fifa'dan aldığı özel izinle şuradaki 4 ilk on biri de aynı anda sahaya çıkartıp copa libertadores dahil olmak üzere tüm kupalara talip olacak takım :(

  ulan taş çatlasın 18-20 tane düzgün oyuncuya ve işleyen bir sisteme ihtiyacın var yahu, ben böyle kağıt üzerinde kadro yazıp çizmeleri ve üzerine işkembeden atıp tutarak müneccimlik yapmayı pek tutmuyorum. fm oynar gibi ve de futbol gerçekliğinden çok uzak geliyor. içimden de niyeyse "bi bok olmayacak amk" demekten kendimi alamıyorum. şu yukarıdaki 44 oyuncudan hangi kombinasyon yapılırsa yapılsın zidane'li dönem etmez benim gözümde. en nihayetinde yüz milyonlarca euro bonservis ödenilen oyuncuların bile hıyara bağladığı ilginç bir çağdayız.

  2018 dünya kupası elemelerinde bile öyle çok ahım şahım bir performans sergilemediler. geçen sene ronaldo'suz portekiz'i euro 2016 finalinde yenemediler. kağıt üzerinde uzay takımı görünüp de turnuvalarda çuvallayan milli takımlar çöplüğü şeklindedir dünya futbol tarihi... bence bu tip kadro yazıp çizmekten ziyade fransa gerçekten ne oynar, nasıl oynar, neyde iyidir, neyde kötüdür, yıldızı kimdir, zayıf halkası kim olabilir şeklinde doyurucu şeyler okumayı tercih ederdim. bunun dışındaki her şey fm'cileri sevindirir...
 • 190
  şu anki oyuncu havuzları çok iyi oyunculardan oluşmasına rağmen kendisini ispat etmiş çok az oyuncusu var. yani çok gençler, yıldız adayları da çok, ama tecrübeli yıldızları yok. benzema gibi adamlardan bahsediyorum yani. ne olursa olsun fransa 98 kadrosu çok derin olmamasına rağmen şu anki fransa'yı tokatlar. işin sırrı çok alternatif olmasında değil; tecrübeli, uyumlu ve oturmuş bir kadroya sahip olmakta yatıyor.

  şu anki en iyi milli takım tartışmasız almanya'dır. kusursuzdurlar, sadece alternatif senaryoları biraz çalışmaları gerekiyor. bazen kaosa alışık olmayabiliyorlar. bir kaza kurşunu olmazsa 2018 dünya kupasını alacak takım almanya'dır.