• 43
  italya ile beraber son verilerde yeni covid-19 vaka, ölüm, hastaneye yatma ve yoğun bakıma alınma sayılarında azalma görülen ülke. tabi biraz daha takip etmek lazım. devletin kendi sitesi, gün gün, bölge bölge kaç yeni vaka, hastanelik olma, tedavi olma, yoğun bakim ve ölüm sayısını bulabilirsiniz;
  https://dashboard.covid19.data.gouv.fr/
  ek bilgi; bir huzurevinde toplu ölüm varsa bir kaç kişiye test yapılıyor ve diğer herkes de covid-19 vakasıdır diye sayılıyor. bu sebepten son günlerde yüksek sayidaydi ölümler (huzurevi ölümlerinin toplu girilmesi).
  buna ek olarak test sayısı hala istenen seviyede değil (almanya 900bine ulaştı, fransa daha 250binde), sağlık bakanının dediğine göre nisan sonunda günde 50bin test ve bir o kadar da hızlı test(bunlar daha az güvenilir benim bildiğim) kapasitesine ulaşılacak.
  sınırlı sokağa çıkma yasağı devam ediyor, biterse de öyle bir anda bitirmeyeceklerini, yavaş ve kontrollü bir biçimde gevşeteceklerini söyledi başbakan.
  onun dışında insanlar, en azından benim yaşadığım yerde, sokağa az çıkıyor, market, fırın gibi yerlerin önünde ciddi mesafe ile duruyorlar. ama paris gibi çok büyük şehirlerde havanın da güzel olması ile insanlar saçmalamaya başladı.
  carrefour fransız üreticilere destek vermek için bazı ürünleri sadece fransız alacağını bu sebepten bazen tedarik sikintisi olabilecegini söyledi. harbiden de ne zaman gitsek salatalık yok arkadaş (bunu özellikle belirtmişlerdi fransız alacağız diye). zaten fransızlar cacık dışında salatalık kullanmıyor üretim de çok yoktur gibi.
  marketlerde pahalanma falan yok, o gün bir ürün yoksa yarın kesin var. yalnız bayadir posta gelmedi eve, biraz huylanmaya başladım. onun dışında dişçim virüs sebebiyle kapattı (çoğu dişçi kapattı hatta). ağzımda çürükle kalakaldım.
  tabi sizlere saçma (derdini s. dersiniz belki) gelebilecek bir dert daha; bu iş biraz daha böyle giderse tatili nasıl harcayacak insanlar derdi var biraz (müdür olduğumdan bunun derdi bana düşüyor). o kadar çok izin hakkı varki insanlar tatil yapamazsa ne olacak bilemiyorum açıkçası...
  emmanuel macron başkanın sozleri ile bitiriyorum;
  l'état paiera (devlet öder)
  vive la république vive la france (yaşasın cumhuriyet yaşasın fransa)

  ps:covid-19 sagolsun neoliberal macron reyiz sosyaliste büründü.*