• 35
  özel hastaneler birliği başkanı dr. reşat bahat'ın söylediğine göre 70+ hastalar için entübasyon uygulamama kararı alınmış ülke.

  o da paris'de bir hastanede görevli arkadaşından almış bilgiyi.

  doğruysa 70+ hastaları gözden çıkardıkları manasına gelir.

  edit: bu arada italya ve ispanya'ya odaklanıldı ancak son 24 saatte 365 kişinin covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği ülke.

  edit-2: bilgiyi canlı yayında veren kişi 2 gündür alenen devleti tehdit edip "özel sektörün %40'ı elimizde, biz bitersek siz de bitersiniz" diyen özel hastaneler birliği başkanı, yalanlamayı yapması gereken kişiler de konsolosluk-elçilik aracılığı ile devlet erkanı, yazarlar değil

  böyle bir karar alınsa sazlı sözlü duyurulacağını veya önce kendisine haber verilmesi gerektiğini düşünenler var sanırım sözlükte.
 • 37
  iki bolge hariç (ile de france ve grand est) henuz hastane kapasitelerini doldurmamis olan ulke. henuz yaslilarin olume terkedilmesi soz konusu degil, gelen rakamlar can sikici ama 16 martta aldigi sokaga çikma yasagi ile kritik vaka sayisini zamana yayip italya ve ispanya gibi olmayacaktir diye umuyorum.
  ayrica huzurevlerinde (buradaki çogu huzurevinin kendi ozel hastanesi oluyor) ve evlerde olenler su an için resmi sayilarda yer almiyorlar, bu nedenle bugune kadar olen 1696 kisiye +200 yazabiliriz maalesef...
 • 39
  eczane, gıda satan yerler (market, fırın, kasap, peynirci vs), sağlıkla alakalı yerler, kuru temizleme, eve yemek getirecek yerler ve kan merkezleri dışında açık olan yer yok.
  sokağa çıkarken belli amaçlar dışında cikamiyorsunuz, bunu da bir belgede yazıyorsunuz. eger polis kontrol eder ve belgeniz yoksa ya da belirli amaçlar dışında bir şey yapıyorsanız 135 euro, 15 gün içinde 2. sefer 1500 euro ve 3. sefer 3000 euro ve 6 ay hapis.
  uretim vs durmadi ama burada isteyen kendisi "ben bu şartlarda calisamam" diyip parsiyel issizlik yapabilir. bu sekilde yanlış bilmiyorsam net maaşın %80'i alınabiliyor. o yüzden çok insan zaten çalışmayı bıraktı. benim kendi çalıştığım şirket 16 mart'tan beri home officede ve depoda da calisanlar %50 oranında (çoğu ben calisamam diyip işsizlik maaşı alıyor).
  marketlerde vs malzeme bulamama gibi bir durum yok, bugün istenen yoksa yarin var.
  devlet fiziken hala işe gidenler için şirketlerin 1000 euro yardım yapmasını söyledi (auchan firması bunu yapacak misal). onun dışında 300 milyar euro yardım paketi var işte. kısacası halk olarak çok büyük bir sıkıntı var diyemem.