• 8
    mercedes'in geçmiş senelere kıyasla daha şimdiden iddialı açıklamalar yaptığı sene.

    bildiğiniz gibi das ile birlikte psikolojik bir darbe vurdu diğer takımlara alman ekip. bununla birlikte james alison motor ve araç içi diğer teknolojiler anlamında (özellikle arka süspansiyon sistemi) çok ciddi geliştirmeler yaptıklarından bahsetti. bu duruma pek alışık değiliz. çünkü mercedes rakipleriyle psikolojik olarak oynamak adına test haftalarında sorun yaşıyorlarmış, rakipleri kendilerinden daha hızlıymış gibi açıklamalar yapıp rakipleri üzerindeki beklentiyi artırır daha sonra sezon başlayınca darbeyi vururdu. bu sene buna gerek bile duymuyor gibi duruyorlar.

    ferrari için şimdilik tek olumlu gösterge dayanıklılık. mercedes motoru kullanan ekipler toplamda 3 kere güç ünitesi bileşenleri kaynaklı sorun yaşadılar. ferrari motorlu araçlar yalnızca yağ sızıntısı sorunu yaşadı. bunun dışında aerodinamik denemeler yaptıkları için performans konusunda nerede oldukları konusunda fikir sahibi değiliz. şu an görünen ve izlenimlere dayalı güç sıralamasında ilk sırada açık ara mercedes, ikinci sırada red bull, üçüncü sırada henüz tam elini açmayan ferrari var gibi duruyor. bununla beraber mclaren kalan takımların en iyisi olma yolunda iddialı görünüyor. kopya takımlar (alpha tauri, alfa romeo, racing point) ana takımların geçen sene kullandığı aerodinamik konseptleri neredeyse birebir aynı kullanacak gibi duruyor. birbirine denk görüneceklerdir. williams biraz toparlasa da yerinin çok değişeceğini düşünmüyorum.

    formula 1 2020 sezonu kış testleri'nin bugün ve yarın yapılacak son iki çalışma gününde takımların ellerini daha fazla açacağını düşünüyorum. özellikle son gün biraz daha fazla fikir yürütme şansımız olacak. bugüne kadar yapılan sürüşler çok yanıltıcı olacaktır. çoğu takım dayanıklılığa odaklanmış gibi duruyor.