• 41
  tüm pistler arasında ferrari hangi pistlerde duble yapar diye sorsalar, muhtemelen herkesin son üç sıradan birine yazacağı yerde ferrari dublesiyle sonuçlanan yarış.

  değerlendirme yapmak için biraz vakit geçmesini bekledim. öncelikle ferrari'deki gelişimden başlayalım:

  cuma günü herkesin beklediği gibi piste bir türlü uyum sağlayamayan bir ferrari vardı. yeni güncellemeler ne yapacak sorusu sorulurken derecelerden bunların da geçmişte olduğu gibi pek de bir işe yaramadığı izlenimine kapıldık hep beraber. fakat cumartesi günü son antrenmanlarda ve arkasından sıralamalarda işin rengi değişti. sebastian vettel son hakkında temiz bir tur atabilseydi yarışa ilk iki sıradan başlayacaktı kırmızılar. bu şu demek oluyor; normal şartlarda bu gibi en zayıf kalmaları beklenen pistte yarışa ilk iki sırada başlayıp, hafta sonunu domine edip ilk iki sırada yarışı bitirme şansları vardı. ben uzun yıllardır bir aerodinamik güncellemede bu kadar ileri adım atıldığını hatırlamıyorum. ama burada ferrari'nin araç yapısında bir sorun olması, tanımlayamasalar da bu sorunun yol tutuşunu zayıflatıyor olması önemliydi. çünkü bir şekilde bu sorunu ortadan kaldırınca salt motor gücündeki farkla takım kendini birden öne atmış oldu. formula 1 2019 sezonu kış testleri başladığında ve araç konsepti ilk ortaya çıktığında hemen şunu sormuştuk hep beraber, "bu radikal ön kanat ve burunla yeterli yere basma gücü sağlayabilecek mi takım?". barcelona'daki testte çok fazla kendini göstermese de sezon başladığında tüm yavaş ve 90 derecenin üzerinde dönüş olan virajlarda ferrari aracının yol tutuş kaybı çok fazla zaman kaybettiriyordu. bu da mercedes'le rekabet etmesine şans vermiyordu.

  ferrari'nin bu hafta sonu getirdiği güncellemelerle bu sorunu tek seferde çözmesi gerçekten beklenmiyordu. fakat bu çözümle birlikte birden fazla defosunda iyileşme görüldü italyan takımın. birincisi zaten bahsettiğimiz hem aerodinamik hem de mekanik yol tutuş eksikliğiydi. ikincisi ise bununla beraber gelen, bunun sonucunda yaşanan lastik aşınma problemi. yol tutuş eksikliği hem virajlarda kayma, hem hızlanma anında patinaj sebebiyle lastikleri fazla ısıtıyor ve aşındırıyordu. bunu da dengelemek için yarış temposundan ödün vermek zorunda kalıyordu takım. bu da zaten handikaplı olan aracı daha da yavaş sürmeye itiyordu pilotları. şimdi geldiğimiz noktada bu ikincil ve dolaylı sorunların ana kaynağı olan yol tutuş problemi -bu hafta sonu için- çözülmüş görüldü. buna bağlı olarak hem lastik idaresi, hem yarış temposu, hem yavaş viraj performansı tek seferde büyük aşama kaydetmiş oldu. diğer pistlere bunu ne kadar aktarabileceklerini göreceğiz.

  yarışa gelecek olursak, bence riskli ama doğru bir stratejiyle leclerc yavaş bir yarış temposu tutturdu. erken bir pit stop'la yerini kaybetme ihtimali telafi edilemezdi. bununla beraber ferrari'nin yarış temposunu ve lastik performansını değerlendirmek için sert lastiklere geçiş yapıldıktan sonraki tur derecelerini incelemek lazım. hamilton verstappen'in gerisinde kaldığı için tur dereceleri kılavuz olamaz fakat ferrari'nin yarış sonuna kadar özellikle leclerc'le sürekli rekabetçi turlar attığı ve verstappen'i güvenlik aracı haricinde kendilerine yaklaştırmadıklarını görmek umut verici.

  sezonun geri kalanı daha çekişmeli geçmeye aday. bu güncellemelerin diğer pistlerde nasıl çalışacağını görmek gerekli. sochi normal şartlarda ferrari'nin "rekabetçi" görülebileceği pistlerden biriydi, şimdi baskın olmaya adaylar. ama her şey bu yeni parçaların tutarlı çalışmasına bağlı. yoksa bu yarış istisna bir performans olarak kalabilir.