• 20
  s sport'un resmi twitter sayfasından yaptığı duyuruya göre spor smart, tivibu spor 2 ve turkcell tv+ ekstra kanallarından yayınlanacak yarış.
  https://gss.gs/KIO.jpg

  dün herkes için büyük sürpriz olan sıralama turlarından sonra herkes yarışın nasıl geçeceğini merak ediyor.

  öncelikle ferrari kesinlikle lastikleri doğru çalıştıracak güncelleme pakedini sonunda getirmeyi başarmış. dün hem red bull hem de mercedes cephesinden şaşkın demeçler duyduk. ilk sektörde motor gücü sebebiyle güçlü olmasını doğal karşılıyoruz fakat yavaş virajlarda da bizimle aynı dereceleri elde ettiler gibi cümleler duyduk hem toto wolf'ten hem de helmut marko'dan. ama gözden kaçan bir diğer söylem de ferrari'nin bu kadar zorlarken çok az lastik aşınması yaşamasıydı. her şeyini verdikleri q3'te turun sonunda diğer takımlara nazaran çok az bir aşınma gözlemlendi. bu ilk günkü antrenman turlarında yarış simülasyonu konusunda yavaş görünen ferrari'yi beklenenden daha iyi bir yarış performansı bekliyor demek olabilir. çünkü ferrari doğru ayarları o gece bulup cumartesi günü bambaşka bir silüete büründü. bu da yeni ayarlar ve sürprizlere açık bir yarış performansı demek.

  allah biliyor ya en az heyecanla beklediğim yarış haftasonuydu. mercedes dublesi ve güçlü red bull'la, rutin bir yarış, zevksiz bir sıralama turları bekliyordum. haftasonunun ilk gününden son gününe kadar sıralamaların değişmeyeceği bir yarış olacak diyordum. maranello'da büyük bir adım atılmış. beklentileri çöpe attılar. şimdi bekle ki yarış başlasın.
 • 25
  tarihteki 12 singapur gp'den hepsinde güvenlik aracı girmiş hashtag iyi bilgi.

  ferrari kendi pilotuna undercut çekti, vettel'i önce pite aldı ve leclerc'in önünde çıktı vettel.

  grosjean yeni kontrat imzalar imzalamaz grosjeanlık yapmaya başladı ve russel'ı duvara yapıştırdı. ilk sc orda girdi. ikinci de sergio perez mekanik problem yaşadığı için yolda kaldı. kaçış alanına ters yerde kaldığı için ikinci kez sc girdi.

  güvenlik aracı biraz daha devam ederse 2 saatlik zaman sınırına takılıp yarışın bitme ihtimali var.

  edit: bahsetmeden olmaz, bottas önce pit yapmıştı ve hamilton'in önünde kalacaktı. hamilton pite girmeden önce pit duvarından "valtteri it's james*..." mesajı geldi ve yavaşlaması, hamilton'in arkasında kalması istendi.

  şimdi de ferrari pit duvarından leclerc'e "yarışı bitirmemiz lazım ona göre." mesajı geldi. yani vettel ile yarışma kaza yapmayın anlamında. leclerc de "aptalca bir şey yapmayacağım merak etmeyin." dedi.
 • 31
  vettel 392 gün, 22 yarış sonra kazandı, leclerc ikinci oldu, verstappen podyumu tamamladı. ferrari'nin getirdiği bu aero paketinin devamlılığı varsa eğer sezonun ikinci yarısı çok ilginç geçecek.

  hamilton 4. oldu, bottas şamaroğlanı muamelesi görmeye devam etti 5. oldu.

  6. albon
  7. norris
  8. gasly
  9. hulkenberg
  10. giovinazzi

  şeklinde puanlar tamamlandı. en hızlı turu son sırada yarışı bitiren magnussen attı.

  kvyat kvyatlığını, grosjean grosjeanlığını yaptı.

  ferrari'nin en beklenmedik pistte 1-2 duble yapması ilginç oldu.
 • 32
  vettel'in dibi gördüğü ve artık yükselişe geçtiği bir yarış diyebilir miyiz acaba ?

  normalde uzakdoğuda özellikle de bu pistte pek favori durmayan ferrariler, duble yaparak herkesi şaşırttılar. vettel adına tekrardan podyumun en üstünde olmak çok önemliydi. 4 kez dünya şampiyonun, bu kadar silik olmaması gerekiyordu. bakalım bundan sonra sezonu nasıl tamamlayacak ?
 • 34
  öncelikle vettel'i tebrik ediyorum, zorlu bir psikolojik mücadele veriyor. pist stopu leclerc'e göre 0.6 saniye daha yavaş yapılmasına ve pite girmeden önce 2 saniye geride olmasına rağmen tek turda yaklaşık 3 saniye gibi bir süre elde etti, hem de sert lastik ile (leclerc'de yumuşak takılı iken).
  yarışa gelecek olursak mercedes'in bu performansı bazılarımızı şaşırmış olabilir ama sezon başından beri mercedes sıcak havalarda çok zorlandı, buna rağmen hamilton'ı vettel ile aynı turda pite soksalar yarışı kazanabilirlerdi. o yüzden ferrari artık mercedes'in önünde dememiz çok zor ama spora rekabet gelmesi f1 fanı olarak beni mutlu etti.
 • 35
  vettelin uzun süre sonra kazandığı yarış. araba sürmeyi hatırladı reyiz.

  bu arada leclerc tamamen boşuna sıkıyor. evet strateji onun aleyhine sonuçlandı ancak ferrari kendi pilotları 3. ve 1. giderken yapabileceği en mantıklı şeyi yapıp önce 3. sırada olan pilotu pite aldı. bu tempoda yarış için çok mantıklı bir karardı. keza duble ile de sonuçlandı yarış.

  artı ferrari ekibi vetteli pite almadan 2-3 tur önce dahi ısrarla tempoyu artırmasını söyledi leclerce. 20 turluk sıcak lastiklerle hala daha 1.49 lar ile turlarsan pitten yarım saniye arkada çıkınca ağlamayacaksın.

  eğer hamilton pite girmeden leclerc pite çağırılsaydı ve olumsuz bir sonuç doğsaydı bu sefer overcut-undercut mevzusundan ferrari pit ekibi topa tutulacaktı. tamamen doğru olanı yaptılar.

  birde yarış sonrası leclercin bu trip dolu tavırları hiç çekilmiyor hakikaten. vettel dünya şampiyonluğu kaybettikten sonra dahi gidip rakibine sarılıp tebrik ederken kendisinin takım arkadaşına yaptığı şu tavır yeni bir ağlak hamilton doğuyor hüviyetinde.
 • 36
  vettel'de biraz yüz olsa leclerc'e yarışın son turunda liderliği geri verirdi. takım stratejisini harfiyen yerine getiren, yarışa lider başlayan leclerc neden yarışı 2. bitiriyor arkadaş! sen şampiyona liderine en yakın olan adamı neden liderliğe oynatmıyorsun da vettel beyin gönlünü gün etmeye çalışıyorsun?
 • 38
  monza’da vettel’e hava koridoru vermeyen leclerc’ın burada sızlanma hakkının olmadığını düşünüyorum. çok iyi bir pilot olacak ama şu an bu anı mahvetmesine ve kendisini üzmesine gerek yok. bende kendisini destekliyorum ama fazla ağlarsan antipatik olursun. en çok sevindiğim nokta uzun zaman sonra ferrari'nin güncellemelerinin harika çalışması. lastik ısıtma ve yere basma gücünü tekrar elden eden ferrari, bundan sonra her yarış da favori olacaktır. ne dersiniz 15 yıl sonra suzuka'da zafer gelir mi?
 • 39
  2 seneden uzun bir süre sonra ilk ferrari 1-2'sini izledik. ferrari pit ekibine hep kızsak da fabrika bu sene iyi iş yapıyor denilebilir. 20 küsür virajlı yavaş bir pistte red bull'ların da gerisinde kalacağı tahmin edilirken singapur'a getirdikleri yeni ön kanat, taban ve aerodinamik parça güncellemeleriyle büyük iş başardılar.

  yarışa gelecek olursak; ferrari pit ekibinin yaptığı gayet normal, kitapta yazan bir manevra. hamilton'un önünü açsaydı charles önce girerek, galibiyet gidebilirdi.(hamilton o kadar uzun kalmazdı önü erken açılsaydı, lastiklerin yeniliğine güvenmek istediler fakat 3 kez güvenlik aracı girdi.) üstelik vettel'in pitstop'u 3 saniye, leclerc'in 2.3 saniye sürdü ve buna rağmen 1 turu tamamladan liderliğini kaybetti.

  vettel'in yüzüne girmeden önce, vettel'in yardım ettiği leclerc'in belçika galibiyeti ve monza'da vettel leclerc'e tow verip pole'ü kazandırırken; sıra döndüğünce charles'ın tow vermemesini sayabiliriz.
 • 40
  binotto'nun açıklamasına göre redbull'un pit hazırlığını görünce vettel, verstappenden undercut yemesin diye ilk önce onu pite almışlar. 1. giden araç ilk önce pite giremezmiş. vettel de çıkış turunda yardırınca lecrec geride kaldı. lecrec'in şikayet etmesi gayet makul. takım olarak bir şekilde bu bilgileri lecrec'e de verip durumu izah etmeleri gerekirdi. lecrec aklı başında adam olmasa öfkeyle bir çılgınlık yapıp bütün yarışı mahvedebilirdi.

  belçika ile karşılaştıranlara da katılmıyorum. orada vettel'in zaten yavaş olduğu ve geçileceği gün gibi ortadaydı. o yarışta vettel öyle bir hareket yapmasa takım için yarışmamış olurdu. burada lecrec'in araç ve performans durumunda böyle bir düşüklük yok. nihayetinde kırmızılar için süpriz bir haftasonu oldu. bakalım önümüzdeki yarışlarda araç ve strateji performanslarının tutarlı olup olmadığını göreceğiz.