• 58
  testlerin dört günlük ilk yarısı bugün son buluyor. gün sonunda takımlar hem kalan dört günlük test dönemi hem de sezonun ilk yarışı olan formula 1 2019 avustralya grand prix'de yapmayı düşündükleri değişiklikleri kafalarında tamamen kurgulamış olacaklardır.

  öncelikle dün gün sonu oluşan tabloya bir bakalım.

  http://gss.gs/gdK.jpg

  bir de testlerin ilk gününden itibaren şimdiye kadar atılan toplam tur sayılarına bir bakalım.

  http://gss.gs/OWY.jpg

  scuderia ferrari ve mercedes grand prix en çalışkan iki takım. ikisi de zirveyi ne kadar çok istediğini belli ediyor. mclaren formula 1 takımı geçen seneye kıyasla sorunlara değil araç performansına odaklanabiliyor bu sene. bu zamana kadar test döneminin kaybedeni williams f1 oldu. ilk üç gün sonunda yalnızca 23 tur tamamlayabildiler.

  ayrıca ferrari motoru kullanan takımların atmış olduğu tur sayıları ve kat ettikleri mesafe ferrari fabrika takımı için de referans oluyor. aynı geri dönüşü mercedes grand prix alamıyor. tablonun altında görebileceğiniz üzere motorların kaydettiği toplam tur sayısı yer alıyor. ferrari bu konuda iyi geri dönüşler alabiliyorken mercedes motorlu takımlar için test pek verimli geçmedi şimdiye kadar. yalnızca mercedes kendi fabrika takımıyla çok fazla tur kaydedebildi. hem racing point hem de williams f1 testlerde yetersiz kaldı.

  -

  testin son 15 dakikasında daniel kvyat güzel bir turla liderliğe yükseldi. kendileri için iyi bir derece fakat c5 lastikle atıldığını gözden kaçırmamak gerek. sebastian vettel, geçen seneki lastik isimleriyle anlatmak gerekirse yumuşak lastik kullanarak hypersoft kullanan rakibine yaklaşık 0.6 saniye yaklaşmayı başarmış. aradaki lastik farkı çok büyük olmasına rağmen c3'le üç gün boyunca çok iyi turlar geldi scuderia ferrari'den.

  scuderia ferrari ile ilgili birçok inceleme yapıldı ilk günden beri. herkes çok iyi bir iş çıkardığı konusunda hem fikir. rakipleriyle karşılaştırma imkanımız olduğunda kafamızda belli bir sıralama oluşacak. dün de 134 turla verimli bir gün geçirdiler.

  mercedes grand prix aynı gün içerisinde 182 tur atarak açık ara en çalışkan takım oldu. tek tur dereceleri pek parlak değildi çünkü hep ağır araçla uzun turlar attılar. ama mercedes'in halletmesi gereken ilk sorun araç dengesi. lewis hamilton spin atmasa bile birkaç kez pist dışını ziyaret etmek durumunda kaldı. muhtemelen bu sorunu ikinci test periyotunda çözmüş olacaklardır. ama kendilerine vakit kaybettirdiği açık. araç virajlarda biraz agresif duruyor. bu da muhtemelen aerodinamik konseptten kaynaklanıyor.

  renault formula 1 takımı da 143 turla tamamladı günü. günün çalışkan takımlarından biriydi. ikinci seansın sonlarına doğru c4 lastikle iyi bir tur attılar. renault motorunu henüz tam açmadıklarını söylüyor daniel ricciardo, en iyi dördüncü takım (b ligi) olmak için elleri güçlü görünüyor.

  haas testlerin ilk gününden beri araçla ilgili sorunlar yaşıyor. hem test pilotu pietro fittipaldi hem de romain grosjean elektrik sorunuyla yol üzerinde kaldı. araç içi elektronik aksam, belki enerji dönüşüm sistemleri, belki bataryalar ile ilgili sorun yaşıyor gibiler. diğer ferrari motoru kullanan takımlarda böyle bir sorun yaşanmadı henüz.
  `
  red bull racing ortalama bir test dönemi geçiriyor. christian horner`'a göre şu an ferrari ile birlikte zirve yarışı verebilecek tek takım kendileri. mercedes'in geride kaldığını düşünüyor. bence biraz erken yapılmış ve fazla iddialı bir cümle. yine de ellerinde rakamlar ve hesaplar vardır. yarışlar başladığı zaman bu demeci değerlendiririz. ayrıca takım dün 109 tur tamamladı. max verstappen araçtan oldukça memnun olduğunu söyledi.

  alfa romeo racing'de dün pistte kimi raikkonen vardı. son 15 dakikaya girene kadar zaman ekranlarında lider görünüyordu sabah yaptığı derecesiyle. c5 lastik kullandığını da hatırlatalım. gün sonunda fin pilot: "henüz tek tur performansına veya sıralama moduna odaklanmadık. bu önümüzdeki haftanın programında yer alıyor. yalnızca lastik karakteristiklerini çözmeye, araç tepkilerini anlamaya odaklandık. aracın dengesi oldukça iyi görünüyor" şeklinde bir açıklama yaptı. dördüncü takım olmaya çalışacaklar bu sene, öyle görünüyor.

  mclaren formula 1 takımı testlerin ikinci günü bittiğinde tüm gece garajda araçla ilgili büyük değişiklikler yaptı. yeni taban, yeni vites kutusu ve yeni bir ön kanat getirdiler. bunların araca montajı ve aracın piste çıkmaya hazır hale getirilmesi için epey çaba sarf ettiler. sabah seansının ilk iki saatini kaçırsalar da piste çıkmayı başardılar. fakat araç düne göre daha dengesiz göründü. muhtemelen değişiklikler bekledikleri çözümü sunmadı takıma. bu yüzden gün boyu garajda sürekli değişiklikler yapıp vakti kaybettiler. carlos sainz jr toplamda 90 tur kaydedebildi.

  racing point hala kullanacağı nihai ön kanadı getirmeyi başaramadı. şu anda kullandıkları geçici bir çözüm. parça tedarik konusunda bazı gecikmeler yaşıyorlar. bu da kaydettikleri toplam tur sayısını aşağıya çekiyor. dün 67, üç gün boyunca ise toplamda 176 tur tamamlayabildiler.

  williams f1 öğleden sonra sonunda piste çıkmayı başardı. henüz çok yavaşlar. 23 tur atabildiler, bugün muhtemelen robert kubica olacak direksiyonda. eğer hızlanabilirlerse kubica'yı izlemek ilgi çekici olabilir.

  -

  genel kanı scuderia ferrari'nin şu an için çok hızlı olduğu yönünde. mercedes cephesinden hem toto wolf hem de lewis hamilton ferrari'nin gerisinde olduklarını söyledi. eğer bir algı yönetimi değilse -ki mercedes böyle oyunları sever- rakip takımları panikle çözüm aramaya itebilir ferrari.

  -

  ilk test haftasının son günü tsi 11:00'da başlıyor. fırsat oldukça anlık gelişmeleri paylaşmaya çalışacağım. en son tüm test haftasını toplu olarak değerlendiririz ve ikinci haftayı beklemeye başlarız.
 • 59
  ne dediler?

  alain prost: ferrari viraj çıkışlarında çok iyi hızlanıyor. mercedes henüz hazır değil.

  autobild: padokta herkes hemfikir; ferrari güç ünitesi şu anda bir numara.

  helmut marko: sizi temin ederim ki melbourne'de gördüğünüz araçlar burada gördüklerinizle aynı olmayacak.

  amus (auto motor und sport): ferrari ve mercedes arasındaki farkı şu an için tahmin etmek zor. 0.5 saniye veya daha fazlası da olabilir. mercedes mühendisi "tur zamanlarını okumak şu an için çok zor çünkü herkes farklı bir program izliyor bu sene. ferrari'yle aramızdaki fark tek turda uzun sürüşlere kıyasla daha fazla." mercedes mühendisleri ayrıca "şu anda ferrari her alanda mercedes'e karşı üstün. düzlüklerde de, virajlarda da." şeklinde açıklama yaptılar. düzlüklerde nasıl bu kadar hızlı olduklarını anlamak için analiz yapmak gerekiyor. daha iyi bir hava akımı yaratmaları ya da daha güçlü bir motora sahip olmaları buna sebep olabilir. ferrari'nin motor konusunda kış aylarında büyük bir adım attığı söyleniyordu. mercedes tarafında tüm umutlar haftaya getirilecek olan büyük aerodinamik pakede yoğunlaşmış durumda. mercedes ayrıca ferrari'nin de ikinci bir pakedi haftaya testlere getireceğini düşünüyor.
 • 61
  11:18

  yine güne kırmızı bayrakla başlıyoruz. mclaren'de norris çakıl havuzunda. garaja dönene kadar seans durduruldu. pist sıcaklığı 3 derece olarak açıklanmıştı. norris düşük hızda ilerlerken dahi spin atmaktan kurtulamadı. formula 1'de asfalt sıcaklığı düşük olduğunda gerçekten buz üstünde gidiyor gibi oluyor araçlar. bunu ilk üç günde de gördük.
 • 64
  12:06

  hızlı turunun ardından bir hızlı tur daha geliyor ferrari'nin genç sürücüsünden. 1:18.832.

  bu arada lewis hamilton'la mercedes, test döneminin en hızlı turunu kaydetti, 1:19.029. hemen arkasından bir hızlı tur daha kaydediyor ve 1:18.800 ile ilk sıraya yerleşiyor.

  mercedes bugün hızlı tur denemesi yapıyor ilk defa. karşılaştırma şansımız olabilir gün sonunda.

  iki derecenin de c2 (medium) lastikle geldiğini ekleyelim.
 • 69
  şu zamana kadar:

  ferrari c4 lastik kullanmadı. tüm dereceleri c2 ve c3 lastiklerle geldi. ferrari hızlı tur denemesi yaptıktan sonra genelde 10 tur civarı pistte kaldı. bu da boş depoyla tur atmadığını gösteriyor.

  mercedes c5 lastikle trafiğe takıldı, yoksa sıralama simülasyonu planlıyorlardı. daha sonra c4 ile hamilton'ın 1:17.977'si geldi.

  renault c4 lastikle tek tur performansı olarak rekabetçi duruyor şimdilik.

  red bull henüz tek tur hızına yoğunlaşmadı.
 • 70
  13:52

  ferrari ilk defa c4 lastikle piste çıktı. leclerc ilk zaman turu denemesinde 1:18.065 yapıyor.

  düzeltme: leclerc'te c3 lastik var. hala c4 denemediler. bu da yapmış olduğu dereceyi bu test döneminde c3 ile elde edilmiş en parlak derece yapıyor. diğer takımların c4 lastikler ile yapmış olduğu dereceye çok yakın.
 • 77
  ilk dört günlük test haftasının son sabah seansı az önce noktalandı. dereceler ve kullanın lastikler aşağıdaki görselde yer alıyor.

  http://gss.gs/6BP.jpg

  dereceleri değerlendirirken kullanılan lastik hamurlarını hesaba katmakta fayda var.

  ferrari şu an c3 lastikle çok iyi dereceler elde ediyor. leclerc'in seansı dördüncü tamamladığı derecesi 1:18.046 c3 yani yumuşak lastikle geldi. üzerindeki isimler c4 veya c5 olan lastik hamurlarıyla bu dereceleri elde etti.

  eklemek istediğim çok önemli bir nokta daha var. charles leclerc en iyi derecesini elde etmek için aracını zorladıktan sonra turlarına devam etti.

  1:18.046
  1:19.440
  1:19.030
  1:19.507
  1:20.252
  1:20.432
  1:20.415
  1:40.962 (pist dışına çıktı)
  1:21.498
  1:21.019
  1:21.699
  1:21.723

  buradan çıkacak olan bazı sonuçlar var. birincisi; o iyi olarak değerlendirdiğimiz derece boş değil dolu depoyla atılmış. ikincisi; çıkış turunda iyi bir derece için zorladığı lastiği daha sonra 11 tur daha yarış performansında kullanabilmiş takım.

  mercedes tarafında ise lewis hamilton bugüne kadar görmediğimiz şekilde tek tur performansına yönelik çalışmalar yaptı. önce c2, daha sonra c3, kısa bir süre c5 ve son olarak da c4 lastiklerle performans kovaladı. en iyi derecesi c4 lastikle geldi ve kendisini üçüncü yaptı. bu turunda son sektörde yavaş kaldığını gördük. ilk iki sektördeki gibi bir dereceyle gelebilse daha iyi bir sonuç alabilirdi. ama takım c5 lastik denemesinde de çok iyi bir sonuç çıkaramadı.

  toro rosso c5 lastiklerle zirvede adını duyuruyor fakat kendilerinden başka c5 lastiklerle zorlamayı seçen takım pek yok, bu yüzden günü ve seansı yukarıda kapatıyorlar.

  robert kubica ve williams f1 araç performansını makul seviyelere çekmek için resmen araçla boğuşuyor. 1:21'lere kadar çekmeyi başardı derecesini. 48 tur tamamlamış olmaları en azından takım için iyi haber.

  son olarak atılan tur sayılarına bakalım:

  leclerc - 75
  grosjean - 64
  hamilton - 58
  giovinazzi - 56
  gasly - 52
  kubica - 48
  norris - 48
  albon - 44
  stroll - 41
  ricciardo - 34

  ferrari en çalışkan takım olmayı başardı. racing point alıştığımı üzere az tur atmayı tercih etti. renault en az mesafe kat eden takım oldu.