• 34
  testlerin ikinci günü dün sonuçlandı.

  genel olarak takımlar ilk günkü programlarını devam ettirdiler. hatta neredeyse aynı dereceleri elde ettiler.

  ilk günkü sıralama:
  1. ferrari (vettel): 1:18.161 (c3 lastik hamuru), 169 tur
  2. mclaren (sainz): 1:18.558 (c4 lastik hamuru), 119 tur
  3. haas (grosjean): 1:19.159 (c3 lastik hamuru), 65 tur

  ikinci gün sonuçları:
  1. ferrari (leclerc): 1:18.247 (c3 lastik hamuru), 157 tur
  2. mclaren (norris): 1:18.553 (c4 lastik hamuru), 104 tur
  3. haas (magnusen): 1:19.206 (c3 lastik hamuru), 59 tur

  ilk üç neredeyse birebir aynı, dereceler - tur sayıları - lastik hamuru birbirinin kopyası. sadece isimler değişmiş.

  diğer takımlar da ilk güne çok benzer programlar uyguladılar. bu yüzden takımlar için ilk gün sonunda yazdığım yorumlar hala geçerli. bakmak isteyenler için:
  (bkz: #2625699)
  (bkz: #2626134)
  (bkz: #2626280)
  fikir verecektir.

  testlerin üçüncü günü başlamadan önce biraz izlenimlerden, yorumlardan ve röportajlardan ortaya çıkan tabloyu konuşalım.

  öncelikle herkes scuderia ferrari'nin çok güçlü göründüğünü ifade ediyor.

  toto wolf: "ferrari ayı kadar güçlü",
  daniel ricciardo: "seb'in turları hızlıydı. ferrari direkt hızlı başladı. son senelerde oldukları gibiydi. performans ve dayanıklılık açısından şu anda onlar kıstas gibi. şu an için öne çıkan tek takım gerçekten onlar."
  böylesine iyi bir gün geçirmeyi umut edip etmediği sorusuna sebastian vettel: "doğruyu söylemek gerekirse hayır. daha iyi bir gün geçiremezdik. inanılmazdı, bence araç gerçekten harika çalışıyordu. bizi yavaşlatan tek bir sorun dahi yoktu. programı istediğimiz gibi tamamladık. hatta daha fazlasını yaptık. dün ilk izlenimlerim zaten iyiydi ve güçlüydük. araç çok iyi çalışıyor gibi görünüyor." diye cevap verdi. ayrıca "araç benim için son derece kolaydı. ilk gün ve konuşmak için çok erken. şimdilik takıma harika övgüler yağdırabilirim. fabrikadaki çocuklar yeni kurallarla baş etme konusunda harika bir iş yaptılar. bugün attığımız tur sayısı ve yaptığımız çalışmalara bakarsak mükemmele çok yakın olduğunu söyleyebilirim. bu sene, geçen seneye kıyasla araçtaki her şey, hayal edebileceğiniz her şey daha sıkı ve daha sınırda. bu açıdan hiçbir büyük drama yok, her şey çok iyi hazırlanmış durumda." şeklinde açıklama yaptı.

  bu demeçlerin dışında şöyle de bir görüş paylaşıldı testlerin ikinci gününde:

  franz tost'a ferrari'nin ön kanat tasarımının mercedes tarafından kopyalanmasının mümkün olup olmadığı sorulmuş. cevap olarak:

  https://twitter.com/.../1097894512083509249

  --- alıntı ---
  mercedes kendi ön kanadı yerine ferrari'nin ön kanadını kullanmak istiyorsa aracın geri kalanını komple değiştirmek zorunda. her şeyi bir araya getirmek haftalar alacaktır. mercedes tamamen farklı bir konsept kullanıyor.

  --- alıntı ---

  daha lansman aşamasında bahsetmiştik, scuderia ferrari ön kanat tasarımıyla gerçekten büyük bir adım atmış gibi duruyor. mercedes grand prix'in elinde ne olduğunu henüz göremedik çünkü yalnızca uzun sürüşlere ve ayarlara odaklandılar. alfa romeo racing de ferrari'nin kullandığı ön kanat tasarımını daha radikal olarak uygulayor. şu ana kadar testlerde ortaya koyduğu performans tatmin edici denilebilir. iki pilotları da aracın sürüşünden çok memnun olduklarını söylemişlerdi.

  scuderia ferrari ile ilgili testlerden önce yaptığım bir değerlendirme için:
  (bkz: #2623375)

  orada bahsettiğim bir handikap vardı, arka tarafın yol tutuşuyla ilgili. ön kanat üzerindeki hava akımını direkt araç dışına tahliye ederseniz arka kanadı yeteri kadar besleyemeyebilirsiniz. bu yüzden ferrari arka tarafla ilgili çok fazla kafa yormuş ve çalışma yapmış gibi duruyor.

  https://4.bp.blogspot.com/...GAs/s640/Ferrari.png

  kimi raikkonen sürüş karakteristiği olarak ön tarafı daha iyi yol tutan araçları tercih eder, daha rahat hisseder. ön tarafta kayma yaşayan araçlarda başarılı olamamıştır. sebastian vettel ise aracın arka tarafının iyi olmasını tercih eden bir pilot. arka tarafı iyi yol tutan bir araçta yeteneklerini daha iyi gösterebiliyor. bu yüzden de yukarıdaki resimde ferrari'nin alman pilota istediği gibi bir araç verebilmek için detaylara ne kadar yoğunlaştığı görülüyor.

  şu anda mercedes grand prix pist üzerinde çok rahat görünmüyor. çözmeleri gereken bazı sorunlar var. en önemlisi de yol tutuşu ve araç dengesi. şu ana kadar lewis hamilton da valteri bottas da pist üzerinde çok da rahat görünmediler. üstelik henüz tek tur zamanına odaklanmadıkları için tam gaz gitmiyorlar. araç üzerinde bazı değişiklikler yapmak zorunda kalacakları bir sır değil. bununla ilgili olarak;

  valteri bottas: "her tur w10'da bir şeyler öğreniyoruz ve ayarları daha iyi anlıyoruz. araç düne göre daha dengeliydi ancak yine de gelişebileceğimiz alanlar var. tur zamanların da gösterdiği üzere daha çok uzun sürüşlere odaklanıyoruz."

  red bull racing için belirleyici faktör honda motoru olacak. pist üzerinde ne kadar performans alabilirlerse o kadar önde olacaktırlar. yine de ben geçen seneye benzer şekilde ferrari ve mercedes'in bir tık gerisinde olduklarını, geri kalan takımların ise rahat bir şekilde önünde olduklarını düşünüyorum.

  ilk üç takım dışında mclaren formula 1 takımı ve renault formula 1 takımı şimdiye kadar dikkat çeken bir performans ortaya koydular. bunlara alfa romeo racing ve racing point'in de katılmasıyla orta sıra mücadelesinin nasıl gelişeceği şekillenmiş olacak. testlerin son günlerinde bu konuda fikir sahibi olabiliriz.

  -

  saat 11:00 itibariyle üçüncü test günü başlayacak. test sırasındaki önemli gelişmeleri tematik modda paylaşacağımı hatırlatmak istiyorum. sol frame'de görmese de takip etmek isteyen yazar arkadaşlar başlığa gün içinde göz atabilirler. son olarak bugün izleyeceğimiz pilotlar şöyle:

  http://gss.gs/c7X.jpg
 • 35
  11:08

  sebastian vettel kurulum turuna aracın üzerindeki sensörler ve yağmur lastikleriyle çıkıp bir tur atıp pite geri döndü. hava yağışlı değil, neden yağmur lastiği taktığını bilmemekle beraber belki eldeki lastikleri koruma, belki trollük olabilir. testlerin ikinci gününde de yanlış hatırlamıyorsam nico hülkenberg de benzer bir hamle yapıp pite dönmüştü.
 • 40
  12:27

  vettel hızlanmaya başladı. 1:18.614 ile liderlik derecesini geliştirdi. ve en önemlisi, c2 lastikle yaptı bunu. yani ilk günkü derecesine daha sert bir lastik hamuruyla yaklaşmış oldu.

  bu sırada raikkonen de 1:18.944 ile ikinciliği elde etti. c3 lastik kullanarak yaptı bu dereceyi. alfa romeo için gayet iyi bir derece.
 • 41
  12:43

  sebastian vettel c2 lastikle çok iyi bir derece elde ettikten sonra bir stint denedi. aşağıda dereceleri görebilirsiniz. özelikle lastikleri zorladıktan sonra istikrarlı turlar atabilmesi önemli.

  1:18.614
  1:32.206
  1:19.074
  1:32.599
  1:20.411
  1:19.990
  1:20.052
  1:20.038
  1:20.100
  1:20.315
  1:20.378

  dereceler için kaynak: tr.motorsport.com
 • 44
  13:10

  sebastian vettel bir hızlı bir yavaş (planlı şekilde) turlar atmaya devam ediyor. ilk iki sektörde en iyi dereceyi almasına rağmen son sektörde zaman kaybettiği için (muhtemelen trafik veya hata) derecesini geliştiremedi. 1:18.489 yaparak kendi derecesine yaklaştı. burada önemli olan aynı lastikten tekrar performans çıkarabiliyor olması ferrari'nin. aşınmayı makul sınırlar içerisinde tutabiliyor gibi takım.
 • 51
  testlerin üçüncü günü sabah seansı az önce sona erdi. elde edilen sonuçlar şöyle:

  https://gss.gs/yUe.jpg

  bu tablodaki süreler arasında raikkonen'in c4, kvyat'ın c3 lastikler kullandığını belirtmekte fayda var. bence kvyat ve toro rosso için iyi bir derece. ayrıca vettel'in derecesi c3 ile geldi fakat c2 lastiklerle de çok yakın bir tur atmayı başarmıştı.

  williams f1 öğleden sonra piste çıkabilmek için uğraşıyor. sanırım yetiştirecekler.

  dün gece mclaren cephesinde büyük bir ön kanat - taban ve vites kutusu değişikliği oldu. tamamen yeni parçalara geçtiler. bu yüzden sabah seansının ilk iki saatini kaçırdılar. daha sonra da pist üzerinde bazı denge sorunları yaşadılar. carlos sainz jr seansın sonlarına doğru bir spin attı ama kum havuzuna çakılıp kalmadan pite yönelmeyi başardı.

  genel kanı şu an için ferrari'nin büyük bir adım attığı yönünde. bununla ilgili bazı açıklamalar oldu:

  https://twitter.com/.../1098181539387621376

  --- alıntı ---
  red bull analizlerine göre şu anda mücadele ferrari ve red bull arasında görünüyor.

  cristian horner: mercedes'i şu anda ikimizin de arkasında görüyoruz.

  --- alıntı ---

  https://tr.motorsport.com/...arim-saniye/4340866/

  --- alıntı ---
  toro rosso takım patronu franz tost, ferrari'nin ilk iki günkü performansının ardından en az yarım saniyelik bir avantaja sahip olduğunu söyledi.

  --- alıntı ---

  bunların yanında ferrari motoru kullanan alfa romeo'nun da dikkat çekici bir test performansı göstermesi ferrari cephesinde yüzleri güldürüyordur.

  saat 16:00'da ikinci seans başlayacak. televizyonlarını yeni açan yazarlar için başlığın tematik modda devam edeceğini, anlık gelişmeleri takip etmek istiyorlarsa gün içinde ara ara başlığa bakmaları gerektiğini hatırlatmakta fayda var.
 • 57
  ferrari’nin son sezonlarda olduğu gibi durdurulamaz biçimde girdiği kış testleri izlemekteyiz. ne ön kanatmış arkadaş diyor, bir yandan da tebessüm ederek biz tifosilerin artık gülmesi gerektiğine inanıyorum. mercedes salağa yatıyor bence. kankaları fia da şimdilik bir şey bulamıyor. geçtiğimiz senelerde sezon içi ferrari aleyhine nelerin değiştiğini gördük. yine görürsek şaşırmam.