• 16
  testlerin ikinci günü bugün tsi 11:00'de başlayacak. gün içinde imkanım olduğunca başlığa tematik modda gelişmeleri girmeye çalışacağım.

  ilk günün sonunda dün yazmaya fırsat bulamadığım seansın son saatleriyle ilgili ve tüm gün hakkındaki genel bazı göstergelerden konuşmak istiyorum.

  öncelikle scuderia ferrari ve özellikle sebastian vettel ilk günden çok memnun ayrılıyor. günü lider tamamladılar ve 169 tur tamamladılar. bu yaklaşık 2,5 - 3 yarış mesafesine denk. öğleden önce tek tur performanslarına ağırlık verseler de yine yarış simülasyonları da yaptılar. öğleden sonra ise sadece yarış stint'leriyle geçti. vettel röportajda çok memnun görünüyordu ve beklediğinden çok daha iyi bir araçla karşılaştığını ifade etti.

  mercedes grand prix gün boyu uzun stint'ler ve aerodinamik ayarlarla uğraştı. ilk gün için gayet beklenen ve makul bir durum bu. öğleden önce valteri bottas, öğleden sonra lewis hamilton direksiyondaydı ve takım toplamda 150 tur tamamladı. ferrari'den sonra günün en çalışkan ikinci takımıydı. herhangi bir mekanik sorun veya onlara vakit kaybettirecek bir problemle karşılaşmadılar. tek tur performansına odaklanmadıkları için genelde daha sert olan lastiklerle uzun stint'ler tamamladılar ve bu yüzden iki isim de günü alt sıralarda tamamladı. mercedes genelde test dönemlerinde elini gizlemeyi sever. yine durum değişmedi. lewis hamilton yeni araç için geçen seneye göre "farklı" hissettiriyor dedi. takım patronu toto wolf ise ferrari ve bazı takımların kullanmış olduğu ön kanat tasarımları için "ilginç" diye demeç verdi. muhtemelen fabrikada çoktan benzer bir kanat kullanma ihtimali, bunun araç üzerindeki olası etkileri hesaplanmaya başlanmıştır.

  red bull racing adına gün boyu max verstappen pist üzerindeydi. 128 tur tamamladılar, ki bu da yaklaşık 2 yarış mesafesine tekabül ediyor. sabah seansının ilk saatlerinde araçla ilgili bazı sorunlar yaşayan ve piste çıkmak için biraz vakit kaybeden takım daha sonra sorunsuz bir şekilde günü tamamladı. tek tur hızı için değerlendirme yapmak doğru değil, dördüncü görünmelerine bakmamak gerek. muhtemelen test döneminde gün geçtikçe tek tur limitlerini görmek için zorlamaya çalışacaklardır. bu sene geçiş yaptıkları honda motorunun nasıl performans vereceği merakla bekleniyor. çünkü vazgeçtikleri renault motoru bu sene fena görünmüyor şu ana kadar.

  haas formula 1 takımı günün en çok sorun yaşayan takımıydı. romain grosjean ile pistteydiler ve önce fransız pilot spin attı. daha sonra ilerleyen saatlerde araçta yakıt basıncı sorunu yaşandı. toplamda 65 tur atabildiler. yani 8 saatlik test sürecinde ancak bir yarış mesafesi kadar yol kat edebildiler.

  mclaren formula 1 takımı ne yapacağı en çok merak edilen takımlardan biriydi ve günü gerçekten verimli geçirdiler. carlos sainz jr gün boyu 119 tur tamamladı. ve gün sonuna doğru 1:18.558 gibi gerçekten dikkat çekici bir tek tur performansı ortaya koydu. günü ikinci sırada tamamladılar. gün içinde araçta bir kere elektronik sorun yaşandı ve pist üzerinde kaldılar. carlos sainz jr bu sorunla ilgili "ne olduğunu bilmiyorum, araçta birden bire her şey kendiliğinden kapandı" dedi. daha sonra pek fazla vakit kaybetmeden pist üzerine geri döndüler. gün içinde en fazla tur kaydeden üçüncü takım olmayı başardılar. kendileri için hızdan ziyade dayanıklılık en büyük test olacağı için takım için güzel bir gündü diyebiliriz. özellikle üç sektörde de hız ölçüm noktalarında üst sıralarda yer aldılar. bilindiği gibi geçen sene düzlük hızı konusunda belki de pist üzerindeki en kötü takımdı mclaren.

  alfa romeo racing için testin ilk gününe katılan pilot kimi raikkonen oldu. ferrari motoru kullanan takımların ilk gün olmasına rağmen tek tur performanslarını test etmek istemeleri dikkat çekiciydi. gün sonunda ferrari motoru kullanan üç takım ilk beşte yer aldı. alfa romeo racing de kimi raikkonen'le beşinci sırada yer aldı. kimi raikkonen sabah seansının ilk dakikalarında spin atarak kum havuzunu ziyaret etti ve aracı garaja kamyon üzerinde döndü. fakat hasar almadığı için kısa sürede tekrar piste geri döndü. toplamda 114 tur atmayı başardılar.

  racing point günün sessiz takımlarından biriydi. sergio perez ile gün boyu yalnızca 30 tur atabildiler. nasıl bir sorun yaşadıklarına veya neden az tur attıklarına dair bir veri bulamadım. 30 tur arasından attıkları en hızlı tur ile yedinci sırada kendilerine yer bulabildiler.

  renault formula 1 takımı öğleden önce nico hülkenberg ile 64, öğleden sonra daniel ricciardo ile de 44 tur olmak üzere toplamda 108 tur ile günü tamamladılar. genel olarak araçtan memnun görünüyorlar. nico hülkenberg sabah seansında spin attı ve hasar almadığı için direkt pite yöneldi. daha sonra teste kaldıkları yerden devam ettiler. tek tur performanslarını henüz göstermediler. bu sene ilk üç takımdan sonra dördüncülüğün en büyük adaylarından biri olacaklar gibi bir izlenim veriyorlar şimdilik. ne kadar gerçekçi olduğunu görmek için biraz beklememiz gerekecek.

  scuderia toro rossoise daniel kvyat'la 77 tur tamamladılar gün boyunca. altıncı en hızlı tur zamanını elde ettiler. kendileri için sessiz geçen bir gündü.

  ilk test günü ile ilgili özet olabilecek bir video bırakıyorum aşağıya. araçların pist üzerindeki görünümlerini, motor seslerini özleyen ve merak edenler için tüm takımların yer aldığı tadımlık bir kolaj.

  https://www.youtube.com/watch?v=jLa2_DHbQ7c

  -

  williams gp bugünü de kaçıracak. bu yüzden testlerin ikinci gününde yine 9 takım izleyeceğiz. takımlar adına yarışacak pistte olacak olan pilotlar şöyle:

  scuderia ferrari: charles leclerc
  mercedes grand prix: lewis hamilton (öğleden önce), valteri bottas (öğleden sonra)
  red bull racing: pierre gasly
  renault formula 1 takımı: daniel ricciardo (öğleden önce), nico hülkenberg (öğleden sonra)
  haas formula 1 takımı: kevin magnussen
  mclaren formula 1 takımı: lando norris
  racing point: lance stroll
  alfa romeo racing: antonio giovinazzi
  scuderia toro rosso: alexander albon
 • 17
  bir hatırlatma:

  2018 kış testleri en iyi derece
  sebastian vettel, 1:17.182 ve kullanılan lastik hyper soft yani geçen seneki en yumuşak ve en hızlı lastik.

  2018 barcelona gp pole derecesi
  lewis hamilton, 1:16.173 (testlerden itibaren yaklaşık 1 saniyelik bir gelişim yaşanmış), kullanılan lastik süpersoft yani geçen sene en yumuşak olan ikinci hamur.

  2019 kış testleri ilk gün en iyi derece
  sebastian vettel, 1:18.161 ve kullanılan lastik c3 (yeni isimlendirme sistemine göre pirelli artık c1 en sert ve c5 en yumuşak olmak üzere bu tarz bir kodlamaya gitti. c3 eski sisteme göre sarı logolu soft hamura tekabül ediyor) yani en yumuşak üçüncü lastik hamuru.

  şöyle bir sonuç çıkarabiliriz. geçen seneki kış testlerinde hem hava şartları hem de takımların izledikleri test programları sebebiyle gerçek tek tur performanslarını görememiş olabiliriz. vettel'in en iyi test derecesini bir kademe daha sert olan lastik hamuruyla 1 saniye gibi bir farkla geliştiren lewis hamilton, gerçek performansını sergilese muhtemelen en yumuşak hamurla 1:15.700'lerde, eğer soft hamur kullansa muhtemelen 1:16.800 - 1:17.200'ler civarında bir tur kaydedecekti. buradan şu sonuç çıkıyor, eğer lastik hamurlarında bir değişim yaşanmadıysa scuderia ferrari geçen seneki derecelerini kovalayabilecek bir potansiyele sahip. yeni ön kanatlar için bahsedilen 1.5 saniyelik kayıp italyan takım için bir miktar telafi edilmeye yakın gibi duruyor. daha yumuşak lastiklerle nasıl performans vereceğini izlememiz gerekiyor. ama bence büyük bir adım attıkları bir gerçek. mercedes ise henüz elini pek açmadığı için tahmin yürütmek zor.
 • 19
  11:28

  https://twitter.com/.../1097775030631567360

  pist son derece soğuk. pitten çıkış turlarında soğuk lastiklerle yol tutuşu sağlamakta zorlanıyor pilotlar. dün ve bugün atılan spinlerin kaynağı bu genel olarak. tecrübeli pilotlar aracı iyi idare ettiği için sorun yaşamıyorlar genelde, takımında veya formula 1'de yeni olan pilotlar daha alışma sürecindeyken kontrolünü kaybedebiliyor. dünkü attığı spinin ardından romain grosjean bunu düşürülen lastik battaniyesi sıcaklıklarına bağlamıştı. video'da charles leclerc'in de virajlarda araçla mücadele etmek zorunda kaldığı ve zorlandığı görülüyor.
 • 22
  12:19

  ilk test gününe kıyasla takımlar için çok daha sakin başladı sabah seansı. tur sayıları ve stint uzunlukları düne oranla azalmış durumda. muhtemelen düşük pist sıcaklığı verimli turlar atmayı engelliyor. çaylak pilotların alışma süreci içinde daha fazla tur atması bekleniyordu.
 • 24
  13:12

  daniel ricciardo'nun ilk virajda drs(hareketli arka kanat) kanatçığı koptu ve bu nedenle spin attı. yüksek hızda frenleme esnasında yere basma gücü kaybolan araç bariyerlere çarpmaktan son anda kurtuldu. büyük bir şansızlık fakat neyse ki hasar almadan kurtuldu. renault bu test gününü erken kapatabilirdi. aracı kum havuzuna saplanmadan sürünerek de olsa pite tekrar getirebildi ve garaja girdi.

  https://twitter.com/.../1097801913557368833
 • 26
  13:27

  charles leclerc piste geldi ve derecesini geliştirdi, 1:18.247. sebastian vettel'in dünkü derecesine bir hayli yaklaşmış durumda. ilk sektörde eski derecesinden kötü başlasa da son iki sektörde uçuşa geçti ve liderliğini geliştirdi.

  ekleme: bu derece c3 lastikle elde edildi. sebastian vettel'in dün attığı turda kullandığı lastik de c3'tü.
 • 28
  2. gün sabah seansı an itibariyle sonlandı. takımlar, dereceler, genel görünüm üzerine biraz konuşalım. gün içerisinde sol frame'i meşgul etmemek için anlık gelişmeleri tematik modda gireceğimi söylemiştim. gözden kaçırmış olan yazarlar için hatırlatmakta fayda var, yukarıda anlık olarak girilen entry'leri görebilirler.

  scuderia ferrari:
  bugün charles leclerc'le pistte italyan takım. dünküne çok benzer bir test programı izliyorlar. genelde c3 (yumuşak) ve c2 (orta) hamurları kullanmayı tercih ettiler. genç fransız pilot dün sebastian vettel'in 1:18.161'lik derecesine epey yaklaştı. aynı hamur setiyle 1:18.247 yaptı ve 2. günün sabah bölümünü lider tamamladı. bunun yanında 73 tur pist üzerinde kalarak görece yoğun bir öğleden önce geçirmiş oldu. dün sebastian vettel'in spin attığı yerde kendisi de spin atmaktan kurtulamadı fakat aracına herhangi bir hasar vermediği için pite rahatça dönebildi. benzer sorunları gün içinde diğer pilotlar da yaşadı. soğuk pist yüzeyi ve arka lastik battaniyelerin izin verilen maksimum sıcaklığının düşürülmesinin bunda rol oynadığı söyleniyor.

  haas formula 1 takımı:
  kevin magnussen ile 32 tur tamamladılar ve c3 (yumuşak) lastikle 1:19.234 yaparak sabah seansını ikinci sırada noktaladılar. çok fazla pist üzerinde kaldıkları söylenemez. elde ettikleri derece kendileri için tatmin edici olabilir.

  alfa romeo racing:
  çaylak pilot antonio giovinazzi ile gayet verimli bir gün geçirdiler. toplamda 62 tur kaydettiler. c4 (süper yumuşak) lastik hamuruyla haas'tan kevin magnussen'e çok yakın bir tur atarak seansı üçüncü noktaladılar. 1:19.312 gibi kendileri için olumlu sayılabilecek bir tur zamanı elde ettiler. lastik hamur seçimlerinin etkisi olsa da ilk üç sırayı ferrari motoru kullanan takımların elde etmesi ilginç.

  mclaren formula 1 takımı:
  çaylak lando norrisile 53 tur tamamlayan takım dayanıklılık konusunda umut vermeye devam ediyor. herhangi bir mekanik veya araçla ilgili bir sorun yaşamadılar. bu kendileri adına sevindirici. 1:19.489 ile seansı dördüncü sırada tamamladılar ve bunu c2 (orta) lastik hamuruyla gerçekleştirdiler ki bu bence önemli.

  red bull racing:
  pierre gasly ile 69 tur tamamlayan takım seansın çalışkan ekiplerinden biri oldu. uzun stint'lere odaklandılar. en hızlı tur derecesi 1:19.814. herhangi bir dayanıklılık sorunu yaşamadıkları için renault motorunu tanımak adına çeşitli ayarlar denediler.

  renault formula 1 takımı:
  seansın ortalarına doğru start-finish düzlüğünde daniel ricciardo'nun arka kanadından drs kanatçığı koptu ve yüksek hızda frenleme bölgesine hasarlı arka kanatla girince spin atmaktan kurtulamadı tecrübeli pilot. buna rağmen çakıl havuzu sayesinde bariyerlere çarpmadan kurtulabildi. araç tabanı ne kadar zarar gördü bilinmez ama en azından piste dönebilecek kadar küçük bir tamiratla seansı kaçırmamış oldu. yalnızca 28 tur atabilmiş olması kendisi adına şansızlık, 1:19.886 ile altıncı en hızlı zamanı kaydettiler.

  mercedes grand prix:
  uzun sürüşlere ve ayar değişiklikklerine aracın verdiği tepkileri anlamaya odaklanmış durumdalar. lewis hamilton 74 tur atarak seansın en çalışkan ismi oldu. tek tur performansına hala önem vermiyor takım. bu yüzden seans sonlarında aşağılarda yer buluyorlar kendilerine. yine de lewis hamilton'ın araçla pek rahat olmadığını söylemek yanlış olmaz. birkaç kez pist dışını ziyaret etti, birkaç kez de aracı kontrol etmekte zorlandığı görüldü. yine de uygun ayarları bulacaklardır er ya da geç. en iyi dereceleri 1:19.928 ile geldi.

  scuderia toro rosso:
  alexander albon'ın 61 tur ve 2 spin'iyle seansı noktaladılar. çaylak pilot henüz gerginliğini atamamış gibi duruyor. aracın istenilen ayarları henüz bulamamış olması da bir ihtimal tabii ki. yine de hem kendisi hem takım için 61 tur kaydetmiş olması önemli. 1:20.046 ile sekizinci sırada yer aldılar.

  racing point:
  dünün en az tur atan takımı olan racing point lance stroll ile sabah seansını 45 turla tamamladılar. dün atmış oldukları 30 turu hesaba katacak olursak kendileri için iyi bir gelişme. derecelerini ve takımın performansını değerlendirmek ise çok zor. 1:20.433 ile son sırada yer aldılar.

  ikinci seans 16:00'da başlayacak. yine bu başlıkta tematik modda anlık gelişmeleri takip edebilirsiniz.
 • 30
  16:26

  ikinci seans yaklaşık yarım saat önce başladı.

  scuderia ferrari dünün bir kopyası olarak sebastian vettel'le uyguladıkları programın aynısını charles leclerc'le devam ettiriyorlar. muhtemelen öğleden sonra ferrari cephesinden hızlı bir tek tur performansı görmeyeceğiz. c2 (orta) lastik hamuruyla yarış simülasyon programı uygulayacaklar. şimdiden toplamda 90 tura ulaştılar.
 • 31
  16:34

  öğleden sonra mercedes grand prix için valteri bottas, renault formula 1 takımı için ise nico hülkenberg'in direksiyona geçtiğini hatırlatmakta fayda var. bottas seans başladığından beri 35 dakikada arka arkaya 20 tur attı. bugün uzun süre pist üzerinde kalacak gibi duruyor. muhtemelen öğleden önce lewis hamilton'ın rapor ettiği ve pist üzerinde onu rahatsız eden aksaklıkları gidermek için bottas'la birçok deneme yapacaklar.
 • 33
  17:20

  dünkü gibi sıkıcı bir ikinci seans oluyor. herkes uzun yarış simülasyonlarına odaklanmış durumda. yakıt yükü ve motor modu gibi bilgiler elimizde olmadığı için tur zamanlarını kıyaslamak da pek bir anlam ifade etmeyecek. bu yüzden sadece dayanıklılık bir kriter olarak önümüze çıkıyor. şu an için ferrari ve mercedes beklenildiği gibi en dayanıklı iki takım olarak göze çarpıyor. dün ufak aksaklıklar yaşamasına rağmen red bull da oldukça güven veriyor. diğer takımlar için ise sağlıklı yorum yapmak biraz zaman alacak.

  şu an için ferrari 102 tur tamamlamış durumda. mercedes 74'ü hamilton'la olmak üzere toplamda 105 turu gördüler. 100 tur barajını geçen ilk iki takım olmayı başardılar.