• 6
  pirelli yeni sezon lastiklerinde birkaç değişikliğe gitmişti. biraz bunlardan bahsedelim.

  geçen sene kuru zemin lastik hamurları şu şekildeydi:
  hypersoft
  ultrasoft
  supersoft
  soft
  medium
  hard

  yarış hafta sonlarına hangi üç lastik hamurunun getirileceği daha önceden pirelli tarafından açıklanıyordu. ve takımlar bu üç hamurdan toplamda 13 set lastik hamurunu diledikleri gibi seçiyorlardı. bu seçtikleri lastiklerden bir tanesini sadece sıralama turlarının son seansında kullanma hakları vardı. bu lastikler q3'te kullanılıp pirelli'ye teslim ediliyordu, yarışa q2'de en hızlı dereceyi yaptığı lastiklerle başlıyordu takımlar. bunun sebebi de q3'te pole mücadelesi verirken ister istemez fazla aşınan lastiklerin yarışta takımlara dezavantaj oluşturmasıydı. geçtiğimiz senelerde takımların q3'te zorlayıp pole'ü almaktansa biraz geride kalmayı göze alıp korudukları lastikle yarışa daha avantajlı başlamayı tercih ettikleri görüldü. bu da beklenen mücadeleyi, saliselerle yarışıp zirveyi almaya çalışan pilotları görmemize engel olmuştu. bu sebeple sadece q3'te kullanılmak üzere ekstra bir set lastik verdi pirelli takımlara. 12+1 olarak düşünülebilir.

  geçen sene bu lastiklerden hypersoft lastik hamuru yalnızca sıralama turlarında avantaj sağladı ama en yumuşak hamur olması ve yarışta çok çabuk aşınıp ufalanma sorunu yaşaması sebebiyle pek fazla tercih edilmedi. takımlar q2'yi daha sert lastiklerle geçmeye çalışıp yarışa hypersoft'lar yerine ultrasoft veya supersoft hamurla başlamaya çalıştılar. hypersoft'la başlanan yarışlarda da ilk 10 turda mecburen pit-stop yapmak zorunda kaldıkları görüldü. hard ise en sert hamur olarak en dayanıklı fakat yol tutuşu en düşük lastik hamuruydu. ilk turdan mecburi pite gelmek zorunda kalan pilotlar yarış boyu bir daha pite gelmemek adına birkaç kez bu hamura geçtiler ama bir avantaj sağlamadığı görüldü. bu yüzden en yumuşak ve en sert hamur setleri pek fazla tercih edilmedi.

  bu sene ise pirelli şöyle bir takım değişiklikler yaptı. öncelikle dediler ki 6 tane lastik hamuru çok. isimlendirmede ve renk seçimlerinde çok fazla isim olduğu için insanlar anlamakta zorlanıyor. bu yüzden bunu biraz basitleştirelim. seçtikleri yol ne kadar başarılı? anlatmaya çalışalım bakalım.

  öncelikle lastik hamuru seçeneğini altıdan beşe düşürdüler. ve bunları birden beşe kadar numaralandırdılar. şöyle ki:
  c1: en sert hamur. geçen sene hard olarak isimlendiriliyordu. bu sene aynı hamur biraz yumuşatıldı, daha sürülebilir yapıldı.
  c2: geçen sene beyaz renkli, medium olarak isimlendirilen lastik. geçen seneye kıyasla biraz yumuşatıldı.
  c3: geçen sene sarı logolu soft lastik. geçen sene olduğu gibi kullanılmaya devam edecek, değişiklik yapılmadı.
  c4: geçen sene mor renkli, ultrasoft olarak bilinen lastik hamuru. yapısında herhangi bir değişiklik yapılmadı.
  c5: geçen sene pembe renkli, hypersoft olarak bilinen en yumuşak lastik hamuru. biraz daha dayanıklı hale getirildi.
  *c: compound (hamur)

  geçen sene kullanılan kırmızı logolu supersoft lastik hamuru ise tamamen kaldırıldı, artık kullanılmayacak.

  peki isimlendirme nasıl olacak?
  pirelli dedi ki; artık öyle hipersoft übersoft gibi isimler kullanmaktansa her haftasonu yarışlara getirilecek olan hamurlara soft - medium - hard isimlerini verelim. gelen üç hamurdan;
  en sert olanına hard diyelim ve beyaz logolu olsun,
  en yumuşak olanına soft diyelim ve kırmızı logolu olsun,
  ikisinin ortasında kalan lastiğe de medium diyelim ve sarı logolu olsun.

  yani artık her yarışta beyaz, sarı ve kırmızı lastik rengi göreceğiz fakat pistten piste bu lastiklerin sertliği değişecek. örneğin monaco gp için c5, c4 ve c3 lastik hamuru getirilecekse;
  c5: kırmızı logolu, soft
  c4: sarı logolu, medium
  c3: beyaz logolu, hard
  olarak isimlendirilecek.

  bir sonraki hafta ingiltere silverstone gp için ise c2, c3 ve c4 hamurları getirmeyi tercih ederlerse bu sefer:
  c4: kırmızı logolu, soft
  c3: sarı logolu, medium
  c2: beyaz logolu, hard
  olarak isimlendirilmiş olacak.

  yani artık renkler sabit değil ve oraya getirilen hamurlar arasındaki sıralamayı ifade ediyor olacak. örneğin pirelli resmi olarak ilk dört yarışa getireceği lastik hamurlarını açıkladı. aşağıdaki tabloda önümüzdeki dört yarışta göreceğimiz lastiklerin bize ne anlam ifade ettiğini görebilirsiniz:

  https://gss.gs/F9k.jpg
  tablo için kaynak: tr.motorsport.com

  formula 1'de eğer bir şey sorun yaratıyorsa, bir şey değiştirilmek isteniyorsa mutlaka daha kötü bir seçenek bulunur ve onunla ikame edilir. bu da bunun bir örneği. 5 tane ismi ve rengi aklında tutamaz bu salaklar diyerek izleyenlerin önüne bu saçma sistemi getirmişler. gerçekten büyük başarı.

  internet üzerinde bu konuda açıklayıcı hiçbir yazı bulamadım. sadece logoların neye göre verileceği kabaca anlatılıyor. ama c1-c5 sıralamasının geçen seneye kıyasla nasıl olacağı net bir şekilde anlatılmamış. izlerken kafa karışıklığı olmasın diye açıklayıcı bir yazı yazmak istedim.