• 10
  fp1 ve fp2'yi canlı takip edemedim, bu yüzden konuşulanlar üzerinden okumaya çalışalım biraz.

  öncelikle tek tur derecelerine bakmak manasız. emin olun hiçbir takım sıralama denemesi yapmadı. aerodinamik ayarlar ve yarış simülasyonlarıyla geçer fp1 ve fp2. sıralama denemesi ise fp3'te seans sonuna doğru gerçekleşir. bu yüzden ana tabloya bakarak fp1 ve fp2 okumak çok yanlıştır, gün içinde yarış simülasyonu verileri gelir. ortalamalara bakarız.

  mercedes'in simülasyon denemelerinde rekabetçi göründüğü konuşuluyor. iki pilot da sorunsuz bir yarış simülasyonu tamamlamayı başardı.

  ferrari'nin fp2'de denemiş olduğu ayarların pist ve hava şartlarına uygun olmadığı ve denge sorunu yaşandığı söylendi. 1, 9 ve 13 numaralı virajlarda zaman kaybettiği söyleniyor, ki bunların hepsi 90 derecelik yavaş virajlar. yavaş virajlarda zaman kaybeden aracın mekanik yol tutuş sorunu yaşadığı söylenebilir. yakıt yükü çok fazla etkilemez bunu. bu yüzden bazı ayar değişiklikleri denemek zorundalar, gece simülasyon başında mesai yapılacak demek oluyor bu. yarına kadar olası tüm mekanik değişiklikleri düşünecektir takım. mercedes'le yakın olacaklar fakat kimin önde olacağını tahmin etmek zor. eğer çözüm bulabilirlerse araç rekabetçi olacaktır.

  red bull yarış simülasyonlarında mercedes'in gerisinde kalmış görünüyor. fark büyük değil fakat henüz iddia ettikleri gibi mercedes'in önünde olduklarına dair bir kanıt sunamadılar. ayrıca takımın bu gece max verstappen'in aracının şasisini değiştireceği açıklandı. tamamen yeni bir şasiyle yarın mücadele edecek. bunun kendisine ne sağlayacağını göreceğiz.

  bu gece dersine daha iyi çalışan takım yarın kendini belli edecektir. şu an için kartların sadece yarısı masada. yarın kalan yarısını görüp ona göre değerlendirme yaparız.