• 245
  -dedikodulara göre- 2021 sezonu bütçe sınırını iki takımın aştığı söylenen yarış organizasyonu.

  bu iki takımın red bull racing ve aston martin olduğu söyleniyor. yakın zamanda fia açıklama yapacaktır.

  burada netleştirilmesi gereken nokta şu. takımların mali bilançoları çok karmaşık ve incelemesi uzun süren bir süreç. örneğin şu an içinde bulunduğumuz sezonun bütçe incelemeleri de 2023 yılında tamamlanmış olacak. bu yüzden geriye dönük ceza verme ihtimali bir hayli karmaşık ve can sıkıcı bir durum.

  bahsin geçen sezon ile ilgili gerçekten takımlar bütçe sınırını aştıysa bununla ilgili karar verebilmek için bütçeyi ne kadar aştıklarının belirlenmesi gerekiyor.

  yüzde beşe kadar olan bir aşım için kurallar "hafif limit aşımı" başlığı altında bazı cezalar ön görüyor. gelecek sezon bütçesinden kesinti, test kısıtlamaları vb. yüzde beşten fazla oranda bir aşım ise "ağır limit aşımı" adı altında değerlendiriliyor, şampiyonadan takım ve pilotların puanlarının silinmesi ya da takımın men edilmesine kadar giden cezalar içeriyor.

  burada tabii ki işler daha da karışıyor. verilen şampiyonluğun geri alınması bir spor için utanç verici olur, burası ayrı. fakat bir de işin olası bir "gelecek sezon için izin verilen bütçe kesintisi" cezası ihtimali var ki işin içinden çıkmak imkansız neredeyse. ilgili takım bir sonraki seneye sezon başı verilen limit ayarında başlangıç yapmış olacak. sezonun sonunda senin bütçenden 5 milyon dolar kesinti yaptık derseniz otomatik olarak bu seneyi de aşmış olacak. takım da biz sezon başında beyan edilen tutara göre hareket ettik diye bir yargı süreci başlatabilir. e bu durumda 2021'deki ihlal için 2023 sezonunda mı kısıtlama cezası verilecek?

  ayrıca geçen sene yapmış olduğu ekstra bütçeli çalışmalarla bu seneki aracını da rakiplerinden daha iyi geliştirmiş olacağı için tek seferde birden fazla seneyi etkileyen bir haksızlık sahibi olmuş olacak bu takım. red bull örneğinden gidersek, hem geçen sene şampiyonluk mücadelesini son dakikaya kadar kovaladı hem de bu sene yeni konsept araçlarda hiç sorun yaşamadı. ferrari geçen senesini, mercedes ise bu sezonki aracını bütçe sınırını düşünerek riske atmışken eğer red bull söylentilerdeki gibi fazla harcama yaptıysa bu iki takımın da fedakarlıkları çöpe gitmiş oldu.

  neresinden bakarsanız iki ucu boklu değnek.

  kaynak:
  https://twitter.com/.../1575738944310120450
App Store'dan indirin Google Play'den alın