• 24
  senelerdir beklenen taktiksel detaylar nihayet bu oyunda gelmiş gibi görünüyor. cm zamanından hasret kaldığımız with ball/without ball ayarları geri gelmiş. üstelik toplu oyun, topsuz oyun ve geçiş oyunu şeklinde. eğer maç motoru gerçekten de bu ayarları yansıtabilirse gegenpressing uygulamayı gerçek anlamda sağlayabilir. zira 18 de dahil olma üzere hiç bir fm oyununda bu taktik tam olarak kullanılamıyordu.

  bekle beni şl. 2000 model galatasaray klonu ile kupa 1'i almaya geliyorum.
 • 29
  açılın football manager gediklisi geldi. oyunu inceleme fırsatım olmadığı için o konulara girmeyeceğim konu fiyat. oyun daha piyasaya çıkmadan kur ve aral game damgasını yiyerek fiyatını birden 180 tl bandına çıkardı. aral game'in oyun piyasasına bu etkisini dileyen olursa özelden konuşur/tartışırız ama kaba taslak belirtecek olursak kendileri kutulu oyun tekeli ve piyasa rekabet kurulu bilmemnesine götürdüğü konular/davalar neticesinde steam belli zamlar yapmak durumunda kalıyor. bunu da sürekli indirimler uydurarak aşmaya çalışıyor ancak "oyun pahalı" damgasından kurtulamıyor bir türlü. yakındır bütün oyunların kutulu satışının son bulması, umarım aral da tarihin tozlu sayfalarına gömülür.

  şimdi konumuza dönelim, football manager 180 tl'den alınacak bir oyun değil. muhtemelen sürekli indirimlerle 140 tl bareminde bir fiyata almak mümkün. peki oyunu ne zaman almalı? oyunda üç tane major güncelleme olur. ilki belirgin bugları yok etmek üzere 19.1 güncellemesi. betadan hemen sonra çıkar. ikinci major güncelleme ile oyun motorunda belirgin değişiklikler gelir ve bu 19.2 güncellemesi noel civarı çıkar. bu güncelleme ile buglar tamamen çözülür ve oyun zevkini kullanıcılara tekrar yaşatmak için oyun motorunun matematiğinde değişiklikler yapılır. bu yüzden 19.1 güncellemesinde cl falan kazandıran taktiğiniz işlemez duruma gelebilir. son güncelleme 19.3 ise şubat sonu civsrı gelir. bug yoksa oyun motoruna dokunulmaz sadece ara dönem transfer güncellemesi kıvamında olur.

  indirimler ise güncellemeleri takip eder. noel ve sömestr civarı sağlam indirim olur. bir de üçüncü major güncellemeden sonra sağlam ve kalıcı indirim olur ki bu da nisan falan. zaten artık sezon da tamamlandığından yavaş yavaş football manager 2020 tanıtımları başlar o tarihte. geçen sene buradan birkaç arkadaşa "bekle 80 tl'ye düşecek" demiş ve indirimli aldırmıştım oyunu. bu seneki tahminim en fazla 90-100 tl civarına düşeceği. kur bir anda dibi görse bile aral game stokçuluk yapıp tüm stoğu şimdi alacağı için kur değişimi bu saatten sonra oyunun fiyatını etkilemez. steam üzerinden de yüzde 50'nin üzerinde indirim olmaz muhtemelen de yüzde 40 civarı olur o bahsettiğim "büyük indirim" dönemlerinde. ancak steam key satan kıyı köşe siteler ellerinde kalan keyleri satmak isterse 70-80 tl'ye iner ki bu sitelere durmaplay dahil değil çünkü onların sanırım direkt steam ile partnerliği var.

  demem o ki şu an 105 tl'ye satılan yerlerden alabilirsiniz daha fazla düşmeyecektir fiyat. ha güvenli mi emin değilim derseniz durmaplay'den 127 liraya almak da mantıklı. zaten beta versiyonda paketin içinde fm touch falan da var ki bu da teferruata ne gerek var klasik cm gibi olsun ya da ben tabletten falan oynuyorum diyenler için üretilen bir versiyon.