• 2
  fingolfin bir elf kralidir, finwe'nin oglu, fingon ve turgon'un babasidir. meshur feanor'un da biraderidir. daha bilinen karakterlerden elrond'un buyuk buyuk dedesidir, haliyle* aslinda aragorn'un da buyuk buyuk ve cok buyuk dedesi oluyor sanirim. galadriel'in de amcasidir.

  fingolfin nickli yazarimiz da tahminimce benim gibi bir tolkien dunyasi hastasidir.
 • 3
  kadim çağlarda arda evreninde -daha çok bilinen adıyla orta dünya evreninde- yaşamış elf kişisi. en cesur elf olması muhtemel. bunun sebebi ise baş kötü melkor ile girdiği düellodur. mitolojinin en epik ve trajedik anlarından birisine sahne olmuştur ki siz buna mitoloji diyorsanız. çünkü muhtemeldir ki hem kendisine hem bana göre bu anlar yazılmamış, yaşanmıştır.

  selamlar olsun.
 • 4
  kendimi sağlam bir tolkien okuru olarak tanımlayabilirim ancak üçlemede bir tane bile çok sevdiğim, ''favorim'' diyebileceğim bir karakter yoktu. silmarillion ise benim orta dünya'daki favori karakterimi belirledi: fingolfin.

  bana kalırsa tolkien'in yazdığı en sağlam karakter. mantığı ve cesareti gerçeklikten uzaklaşmadan yansıtıyor fingolfin. melkor'un muazzam ordusunu önemli savaşlarda mağlup edebilecek kadar mantıklı, onu düelloya davet edebilecek kadar cesur, bir daha yer altındaki tahtından çıkamamasını sağlayacak kadar savaşçı. hala kendisini anlatan filmi bekliyorum.

  neyse çok uzattık. kendisi sözlüğe hoş gelmiş. onu, çok sevdiğim şu kısımla karşılamak istiyorum.

  ''fingolfin; yüce noldor kralı, eski elf krallarının en gururlusu ve en güçlüsü böyle öldü. orklar kapıdaki bu düelloyla böbürlenmedi, elfler bu konuda duydukları derin üzüntü yüzünden şarkı söylemedi.''