• 506
  (bkz: ne dediler/#2848427)

  tam detaylarını bilmemekle beraber, başkanın bahsettiği şey finansal fair playin arkasından dolaşmaktır. bence çok etik değildir. eğer bu olayı, şoeciler yapsa demediğimizi bırakmazdık. diğer taraftan da baktığımızda, uefa ffp'yi sadece küçük üllelerin takımlarına uyguluyor. bu yüzden arkadan dolaşmayalım, koşalım derim. ama tabi etik olmak daha öneml diye düşünüyorum.

  edt: bkz düzeltmesi.
 • 509
  transfer ücretinin bir sonraki sezonda ödenmesinin, ödemenin takside bağlanmasından bir farkı olmadığı için bu tür bir ödeme planı bu sistemin açığı veya arkasından dolanılması değildir.
  etik olmayan, 3. veya 4. tercih olan oyuncuları (3. kaleci gibi.) milyon euro'luk fiyatlarla alt lig takımlarına satmak veya piyasa değeri 2-3 milyon euro olan oyuncuları 10 milyon euro gibi fiyatlara ne olduğu belirsiz takımlara satmaktır.
 • 510
  yanlış şekilde uygulanan ve bu şekliyle kulüpleri batağa sürükleyen şey. bonserviste sattığın kadar alma sınırı koyup, maaş bütçesini 60 milyon eurolara çekerek kulüpleri bonservisi elinde olan yaşlı futbolculara veya kiralık yüksek maaşlı oyunculara mahkum ediyor. bunun yerine bonservisi serbest bırakıp maaş bütçesini 30 milyon eurolara çekse kulüpler bonservis ödediği genç oyunculara düşük maaş verir, bu oyuncuları oynatıp 2 3 yıl sonra aldığından fazlasına satarak gelir sağlar.

  kulüplerin kurtuluşu luyindama, marcao tipi bonservis ödeyip alınan ancak düşük maaşla oynayan ve ileride satma imkanı bulunan transferlerden geçiyor. ancak mevcut sistemde her oyuncuya bu kadar bonservis verme imkanı yok maalesef.