• 60
  madem gol atıyormuş, alıp forvet oynatalım o zaman.
  bizim gol atacak adamlarımız zaten var, bize maçlarımızı yıllardır eziyete çeviren tek şey forvetlerimize adam gibi orta yapılamaması, pas verilememesi, asist yapılamaması yani takım tarafından beslenememeleridir.
  diagne de falcao da oynayabildikleri sürece top ayaklarına geldiği anda penaltı alabilen veya gol atan oyuncular. birinde karakter diğerinde sakatlık sorunu var, buna diyecek bir şey yok. fakat en son ne zaman kornerden veya ceza sahasına yapılan ortadan gol attık ben hatırlamıyorum. gelir birisi şu maçta olmuş der ama ondan önce ne zaman oldu desen öyle bön bön bakar suratına.
  30 yaşında bir futbolcudur, son sözleşmesini yapıp başımıza bela olacak tipte oyuncu klasmanındadır. uzak durmak galatasaray'ın menfaatinedir. sörloth gibi bir adamın olduğu takımda koca sezon boyunca bir tane isabetli orta yapabilmek için futbol düşmanı olmak lazım.
 • 61
  bir takıma oyuncu transfer ederken, oyuncunun özellikleri ve o takımın oynadığı oyun çok önemlidir. özellikle geri 4'lü ya da 5'li için oyuncu bakıyorken oyuncunun meziyetleri ve görevi hayati önem taşır. örneğin ahmet çalık, defans hattını kendi ceza sahasında kuran ve geriden oyun kurmayan her takımda iş yapar fakat topla çıkan ve defans hattını çıkaran takımlarda iş yapamaz.

  biz fatih terim ile nasıl bir oyun oynamaya çalışıyoruz. bazıları sistemsiz dese de, beklerin tempolu, bütün çizgiyi kullanan ve oyun kurulumunda karşı yarı alanda iki çizgiye de basan oyuncuları olan böylece hücumda oyunu genişletmeyi amaçlayan bir takım hüviyetindeyiz. en azından bunu yapmaya çalışıyoruz. bu bağlamda saracchi tranferi yapıldı ve hemen hemen aynı tarz olan omar transferine de bitti gözüyle bakılıyor.

  bütün bunlar düşünüldüğünde novak, saracchi'nin, saracchi novak'ın alternatifi olamaz. ikisi de farklı oyunların oyuncuları.

  oyuncunun asist ya da gol sayısından bağımsız, oyun tarzı bize uygun olmadığı için bize transfer mümkün olmayan oyuncu.
 • 64
  özetler dışında trabzonspor maçını doksan dakika izlemeyenlerin beğendiği sol bek. novak'ın hücumda en büyük artısı ceza sahasına yaptığı koşulardır. ne caner gibi orta açar ne de saracchi gibi görerek pas atar. defansı da öyle ortalama bile değildir. oynadığı takım defansif açığını kapatacak bir sistem bulamazsa hedef tahtasına konulur. bakın en basiti trabzonspor 2019-2020 sezonunda 76 gol attı. şampiyon başakşehir ise 65 gol attı. 76 gol atan takımın şampiyon olması gerekirken trabzonspor olamadı bunda 42 gol yemesi etken oldu. bu gollerin çoğu merkezi defansif orta sahaların ve stoperlerin kötülüğünden ise bir diğer etken de novak'ın kanadını savunamamasındandır. trabzonspor'un diğer beki çirkef perreira daha dengeli bir bektir. zaten kendisi alt yaş gruplarında forvet oynamış birisi. bek yerine tamamlayıcı forvet oynarsa daha çok faydalı da olabilir.
 • 66
  fenerbahçe ile anlaşan sol bek.

  fenerbahçe'ye gelerek hem imza parası hem de trabzonspor'dakinden en az %50 fazla maaş kazanacaktır.
  fenerbahçe her ne kadar açıklamasa da yıllığı 2.5 milyon euro'dan fazla olacağı kesindir.

  30 yaşında ve kariyerinin zirvesini yaşayan bir oyuncu. ligimizin en iyi hücum sol beklerinden biri olduğuna herkes hem fikirdir sanırım.

  normal şartlar altında fenerbahçe'nin bu transferleri kaydedememesi lazım. çünkü sırf bugün açıklanan transferler bile bütçelerinin büyük bir kısmını götürdü. ki geçen sezonki kadroları zaten 60 milyon euro'dan fazlaydı.
  nasıl olacak bu iş?
  siyasete mi güveniyorlar, anlam veremiyorum...
 • 67
  bence fenerbahçe’nin yaptığı en doğru ve en net transfer. keşke biz akıl edebilseydik. ama doğru bizde teknik ekibin evlat arayışı var ve başarılı transfer nedir bilmiyorlar.
  ayrıca transfer harcaması en fazla olan takım bizken; bu tarz ligde kendini kanıtlamış oyuncuları neden kaptırıyoruz? belli ki yine bir plansız transfer dönemi geçireceğiz.