• 58
  bir takımın rakiplerinin kim olduğuna değil, o takımın mevcut konumuna göre konuşulması söz konusu olan durumdur.

  ligin süper lig 2019-2020 sezonu 23. hafta sonundaki durumu özelinde örnekler vereyim.

  örneğin fenerbahçe'nin ligde kalan maçlarındaki rakiplerine bakıldığında avantaj gibi görünüyor; ancak mevcut konumuna bakıldığında kesinlikle avantaj değil çünkü ligde üstündeki takımlarla artık maçı yok ve bu yüzden artık hiçbir şey ellerinde değil.

  bizim duruma bakıldığında ise oynanacak rakipler zorlu rakipler olduğu için dezavantaj gibi görünüyor; fakat sivasspor, başakşehir ve trabzonspor ile oynayacak olmak bir avantaj çünkü kaderimiz hala ellerimizde.

  şu an her şey bizim elimizde. bütün maçlarımızı kazandık mı rakipler ne yapmış etmiş umrumuzda olmaz. eğer fb'nin fikstürü şu durumda bizde olsaydı bu kadar bir avantajdan söz edemeyebilirdik çünkü her maçı kazansak da rakiplerden biri de her maçını kazansa şampiyon olamayız.

  lider olsaydık ve fb'nin fikstürü şu durumda bizde olsaydı o zaman çok daha fazla avantajlı olurduk tabi ki.

  ayrıca düşme potasındaki takımların çoğuyla maçlarımızı tamamladık. düşme potasındaki takımların korkuları devam ettikçe rakiplerine çok güçlük çıkarabilirler. diğer takımların ise düşme potasındaki takımlarla maçları daha çok var.

  kısacası; fikstür'de kalan maçlarımız zor görünse de mevcut konumumuzdan dolayı fikstür avantajımız var diyebiliriz. her sektörde işini iyi bilenler için riskler aynı zamanda fırsattır. hatta risk ne kadar büyükse fırsatın büyüklüğü de o kadar artar. önemli olan senin risklere karşı nasıl mücadele edeceğin.

  edit: sezon bilgisi eklendi.