• 20
    malumunuz üzere euroleague 2019-2020 sezonunu oynanmamış saydı. bu karar eurocup'ı da kapsıyordu. burada önemli olan şu ki euroleague a lisansı alan 11 takım bu kararı aldı. böylece geriye kalan 7 euroleague ve çeyrek finale kalan 8 eurocup takımı ile birlikte 15 takımın kaderini de bu 11 takım tayin etmiş oldu.

    eurocup sezonun favorileri virtus bologna ve partizan takımlarıydı, partizan kendi liginde de şampiyonluğa oynadığı için seneye euroleague oynamasına kesin gözüyle bakılıyordu. virtus bologna da yatırımını ona göre yaptı, teodosic'e kadar genişletti kadrosunu. şimdi konuşulan özellikle bu iki takıma haksızlık yapıldığı yönünde. euroleague'in 20 takıma çıkması mevzubahis iken 18 takımla devam edilecek olması da zaten bu duruma tüy dikti.

    uleb organizasyonlarındaki bu çarpıklığa karşılık fiba şampiyonlar ligi'nin güçlenmesi bekleniyor. geçen hafta şampiyonlar ligi'ne geçen daçka, bilbao basket ve rytas vilnius takımları ile eurocup yavaştan kan kaybetmeye başladı. darüşşafaka'nın ayrılmasında iç saha avantajı olan maçlarının alakasız şekilde bologna'nın karantinasından dolayı belgrad'a verilmesi ve ev sahibi olduğu için tüm masrafların daçka'ya ödetilmesi de yatıyor. 2018 eurocup şampiyonu daçka artık uleb'in saçmalamalarına kazan kaldırıp organizasyon değiştiriyorsa diğer takımlardan da kopuşlar beklenebilir demektir. partizan ve virtus bologna da bunlara dahil.

    fiba'nın eurocup önünde avantajı daha fazla para vermesi. hatta bir numaralı organizasyon euroleague şampiyonunun 1 milyon euro aldığı yerde basketbol şampiyonlar ligi şampiyonu yeni düzenleme ile 900.000 euro parayı kasasına koyacak. ayak bastı paraları da eurocup'a göre çok daha avantajlı olduğu için uleb'in eurocup'ı çekici hale getirme olasılığı çok azalıyor. yakın zamanda eurocup 2 numaralı organizasyon olma hüviyetini basketbol şampiyonlar ligi'ne bırakırsa kimse şaşırmasın.

    galatasaray için de fiba'nın ısrarı sürüyormuş ama yönetim eurocup ile devam etme noktasında daha olumluymuş. galatasaray'ımız için hangisi hayırlı ise o olsun.