• 50
  taffarel demek, benim için uefa kupası finali'ndeki kurtarış demek. hatalı gol yediği epey maç vardır. hatta çoğu galatasaraylının aklına taffarel deyince o büyük kurtarışın geldiği arsenal maçının oynandığı sezonda bile hatalı çok gol yemiştir. muhtemelen taffarel değil başka biri olsa o kadar sabredilmezdi ama sonucunda ne kadar büyük bir kaleci olduğunu bize göstermiş, milyonlarca taraftarın unutulmazı olmuştur. elbetteki büyük bir kariyeri vardır, tüm dünya saygı duyar ama benim için taffarel tam da o kurtarış demektir. yeri ayrdır, özeldir. yedirdiği hiçbir golün önemi yok. zaten uefa kupası kazanıldıktan beş altı ay sonra oynanan st.gallen maçında yediği saçmasapan golü bile kimse önemsememişti. çünkü taffarel bize en parlak zamanında gelmiş olmasa da büyük bir kaleciydi.

  muslera ise galatasaray'a en parlak zamanında geldi. belki tüm dünyada taffarel kadar bilinen, saygı duyulan bir kaleci olamayacak. ama şahsi görüşüme göre, futbol izlediğim dönemde formamızla en iyi performans gösteren kalecidir.
 • 51
  muslera'nın taffarel'in bıraktığı etkiyi bıraktığını söyleyemeyiz. berlin panteri'nden schumacher'e, simoviç'ten taffarel'e ve en son cordoba ile mondragon'a uzanan ve dönemlerinde kaleciye bakışı değiştiren kaleciler geçti ülkeden. muslera bunlardan birisi değilken taffarel belki en üstlerinde.

  ancak, muslera taffarel'den daha iyi bir kaleci. gereksiz nostaljik romantizmimizi bir kenara koyarsak bunu rahatça görebiliriz.
 • 53
  muslera'yı galatasaray'a öneren ve aldıran taffarel'in kendisidir. taffarel böylelikle mondragon'un gidişiyle başlayan orkun usak, aykut erçetin, de sanctis, leo franco, ufuk ceylan ve zapata dönemlerini isimlendirmek için söylediğimiz galatasaray kalesinin fetret dönemini sonlandırmıştır. taffarel ve muslera ikisi de iyi kalecilerdir. ikisini birbiriyle kıyaslamanın hiçbir anlamı olmadığını düşünüyorum. çünkü iki kaleci de galatasaray'a hizmet vermiştir. umarım yıllar sonra muslera da taffarel gibi galatasaray'a kendisiyle versus açılacak bir kaleci önerir de yokluğunu aratmaz. he bu arada buradan anlıyoruz ki kaleci dediğin kesinlikle ve istisnasız latin amerikalı olacak.
 • 55
  karşılaştırırken oynadıkları takımların göz önünde buludurulmasının faydası olacağını düşünüyorum. taffarel oynadığı süre boyunca takımdaki futbolcular istikrar abidesiydi, bugün bile rüya 11 yaparken çoğu galatasaray taraftarı stopere popescu, bülent ikilisini yazıyor. muslera'nın oynadığı yıllarda ise takımımızda kalıcılık ve istikrarı çeşitli nedenlerden ötürü sağlayamadık. ayrıca taffarel galatasaray kariyerinin çoğunda tek hocanın idaresindeydi, muslera ise 6-7 hoca görmüştür.
  çevresel etkenleri bi kenara koyup salt kalecilik yeteneği bakımından karşılaştırırsak muslera'nın önde olduğunu düşünüyorum.
  kazanılan başarılar ve kupalar bakımından taffarel daha önde.şimdiye kadar dünya kupası kazanan kaç oyuncumuz oldu ki?
  en sevindiğim durum karşılaştırdığımız isimlerin galatasaray'ın büyüklüğünün göstergesi olması. böyle derde can kurban. :)
 • 56
  biri galatasaray'da 89 resmi maçta mücadele ederken, öteki 300'lere doğru yol açmış emin adımlarla gitmektedir.*

  uluslararası kariyeri başka şey, kulüp kariyeri bambaşka şey.

  muslera galatasaray tarihinin en iyi yabancı kalecisidir. aslında yerli yabancı ayrımı yapmadan diyeceğim bunu, ancak rahmetli berlin panteri turgay şeren aklıma geliyor.

  mesela aynı şeyi türk futbolunu kapsayacak şekilde genişleterek de söyleyebilirim, ama orada da toni schumacher diye bir şey var.

  buradan taffarel'i ve performansını küçümsediğim çıkarılmasın.
 • 58
  brezilyalı iyi kalecilerin ortk bir özelliği var. iyi yer tutmak.

  taffarel dönemini hatırlayanlar bilicektir; taffarel çok nadiren uçardı zira neredeyse her top kucağında erir giderdi. başka kalecilerin uzasa yakalayamacağı toplar sanki taffarel'in üstüne gidiyomuş gibi görünürdü. işte yer tutma buydu. bunun da kökeni öncelikle oyun zekası ve görüşü, sonra da brezilyalı olmak heralde. zira dida da öyleydi mesela. prime dönemlerinde kucağında biten çok atak görmüşüzdür. allison becker yine öyle, bir artısı var becker'in, aynı zamanda atletik de kaleci. o yüzden de dünyanın en iyi 2-3 isminden biri.

  muslera'nın da bu yer tutma meselesinde ilk geldiği yıllara göre büyük aşama kaydettiğini söyleyebiliriz.

  yer tutma önemli aga, kaleci dediğin çok uçmayacak. az uçacak, öz uçacak.

  muslera'nın taffarel'e göre en büyük artısı, her an oyunun içinde olması. taffarel çok etliye sütlüye karışmayı sevmezdi. memur gibi, işimi yapar çeker giderim derdi. muslera galatasaray'ı sahada her saniye yaşayan bir kaleci. bu adanmışlığın bir benzerini de mondragon'da görmüştük.