resim
Néstor Fernando Muslera Micol
Takım:Galatasaray
Mevki:Kaleci
Yaş:35
Boy:1.90
Uyruk:Uruguay
 • 12671
  kalecisin, el avantajın var diğer oyunculara göre, altıpasta ya çıkıyorsan o topu alacaksın/tokatlayacaksın ya da kalende duracaksın. altıpasta boşa çıkıyorsan, o top %99 goldür zaten. 1. golde o yüzden net hatalıdır tartışmasız bir şekilde. yine de maç boyu o kadar iptidai bir futbol oynadık ki, tutup da muslera'ya bir çuval inciri berbat etti mahvetti demek de haksızlık olur açıkçası. ancak, geçen senelere göre bariz bir geriye gidiş ve yedirdiği hatalı gol sayısı/yaptığı hata sayısında kaygı verici bir yükseliş olduğu notunu da düşmek lazım tabi.

  (bkz: 25 ekim 2021 beşiktaş galatasaray maçı)
 • 12672
  dün 25 ekim 2021 beşiktaş galatasaray maçında yenilen 2 golde de en büyük sorumlu kendisidir. yine bir derbide -genelde de beşiktaş maçları- takımın bütün direncini yediği aptal saptal golle kırmayı başarıyor. bu sezon kötü değil, çok kötüdür. dün müthiş savunma yapmadık ama topları da kaleye getirmiyorduk. 100 bin tane pozisyona bile girse rakip, top kaleye gelmediği sürece savunma açısından pek de sıkıntı yoktur. dün beşiktaş, bütün maç boyunca yalnızca 3 tane kaleye bulan şut atabildi. 2 gol. ki bu arada, ilk golde muslera batırmasa 1 eksik olacak.

  artık kaleye gelen toplar hiç tehlikeli olmasa bile bir şekilde bombaya dönüşebiliyor sayesinde. top kaleye gelmese bu sefer de 3 oyuncu tarafından çevrilmiş 6 numaraya ölümcül pas atarak golü yediriyor. yani efsanemiz bir şekilde yemek için yolunu buluyor. yerine oynayacak adam yok. daha da kötüsü 35 yaşındaki adam 2.5 milyon euro maaş alıyor ve her maç yumurtluyor. sezon başlayalı kaç ay oldu. en ufak toparlanma emaresi yok. üstüne bir de o yaşta hala 20 saat yol çekip milli takıma gidiyor bu adam. sonra uçaktan inip ilk 11 başlıyor. bu saçmalığı da dünya üzerinde bizden başka yaşayan yoktur herhalde. bu sezonki takımımız oldukça genç ve tecrübesiz çocuklar. bu çocukların mental gelişimini de sağlamamız gerek. ancak ilk 11'de en çok maaş alan, 35 yaşındaki, tarihimizin en iyi kalecilerinden birinin de her maç yumurtlamaması gerekiyor. bu gençleri mental olarak da kırar. dirençlerini düşürür, doğal olarak.

  dün yediği ilk golde erken çıksa topu alacak. çıkamıyor. 2. golde ve daha da önemlisi her duran topta çizgide bekliyor. yav yaş 35. kalecisin sen ya. çıksana abi. ellerin var! ellerin olmasa rakibe çarptığın an zaten faul çalacaklar. rakip kale çizgimizde top çeviriyor, musleramız hala çizgide bekliyor inatla. haa... 35 yaşına gelmiş ve artık kronikleşmiş duran hatalarını da bu yaştan sonra düzeltmesini beklemiyorum. o da ayrı. devre arasında bir şekilde gelecek vadeden, yedek de oturtabileceğin bir türk kaleci almamız şart. yabancı sınırı var, birinde altay, diğerinde ersin, öbüründe uğurcan var. kafalar mis gibi rahat. hiçbiri de her maç yumurtlamıyor üstelik de 1 tane fazla yabancı oynatmanı sağlıyor. biz hem her maç yumurtlayan, 2.5 milyon euro gibi absürt bir maaş alan muslera'yı artık yavaştan yedek oturtmaya başlamamız gerek. bu futbol denen nanede mental olarak sahada kırıldığın an o maça asla tutunamazsın.
 • 12673
  sanki kaleye yeni geçmiş 20'lik kaleci gibi (ki artık o yaştaki adamlar şampiyon takımın kalesini koruyor) saçma sapan hatalar yapan takımın en tecrübeli, en çok maaş alan isimlerinden birisi. bu yabancı sınırında kalede yabancı olması başlı başına bir lüks iken, kendisinin bu puan kaybettiren performansları ile durum daha da çekilmez hale geliyor.
 • 12674
  eskiden gol yemeyi kabullenmeyen bir yapısı vardı.
  hatırlayın.
  gol yiyince suratı düşerdi, topu alır sertçe vururdu.
  defansa kızardı, hakemle didisirdi.

  real madrid den 6 yerken kaybetti bence. o maç demiyorum aslında o dönemlerde kaybetti o psikolojiyi.
  milli takımda da yiyor, turkiyede de yiyor.
  üst düzey bir takımda oynayıp az gol yeme alışkanlığını yitirdiğini düşünüyorum. de gea da 5 gol yedi mesela aynı şekilde.

  26 27 yaşlarındaki muslera daha iyiydi bence. kaleci tecrübe kazandıkça kaleci olur, kimi 35 e doğru düşer, kimi 35 ten sonra da parlar.

  buffon gibi van der sar gibi casillas gibi kaleciler hiç düşmediler. düşseler bile yere çakılmadılar.

  muslera özellikle bu sene yere çakılmış durumda. ayağa kalkıp yerdeki siluetine bakıp "bu ben miyim" derse düzelir.
 • 12675
  kısa ve öz şekilde aldığı devasa yıllık ücreti ve beklentileri karşılayamayan, sık sık genç kalecilerin yapacağı türden basit hatalar yapan tecrübeli kaleci. hem çok fazla para kazanıyor hem kendisinden beklenen tecrübeyi yansıtamıyor. işin kötüsü, her geçen sene form anlamında geriye gidiyor. kaleci dışındaki mevkilerde sembolik olarak ifade edeyim iflaslar hızlı ve ani oluyor ama kalecilerin iflası uzun çekimli oluyor. muslera seneye daha iyi olmayacak. bunu açık ve net şekilde görebiliyoruz.

  muslera hakkında genel kalecilik kariyeri hususunda pek bir şey söylemek istemem. şahsi görüşlerimi saklamayı tercih ediyorum bu konuda. emekleri çoktur ve pek çok taraftar için sembol isimdir, efsanedir. o yüzden dikkatli yorum yapıyorum ama fatih terim'le ve kulüple olan samimi, baba oğul kıvamındaki ilişkileri galatasaray'ın menfaatlerinin önüne geçmeye başladı. şuan kulüp içerisinde muslera'ya sene sonunda vedalaşalım diyebilecek kimse yok. galatasaray'da kararlar aklın mantığın bilimin aksine alınıyor. fatih terim'in yarattığı "aile" ortamının yan etkileri. ailede kontratlar olmaz. burada kapı gibi bol sıfırlı kontratlar söz konusu, en son örneği de abdurrahim albayrak'ın giderayak muslera'ya verdiği bol sıfırlı sözleşme.
 • 12676
  25 ekim 2021 beşiktaş galatasaray maçı'nda yenilen ilk golü kendisine yazarım. 35 yaşında bu kadar uluslararası tecrübeye sahip bir kaleciysen o topu yumruklayacaksın toy kaleciler gibi boşa çıkmayacaksın. nitekim bu sene yaptığı mental hataların ilki de bu değildi anlaşılan sonu da olmayacak gibi.

  21-22 sezonu baz alındığında anlaşılan şu ki ilerleyen yıllar, belki de yaşadığı ağır sakatlık muslera'dan hem mental hemde fiziksel olarak bir şeyler götürmeye başladı artık. ilk geldiği elleri küçük geyiğinin döndüğü sene bile bu kadar uzun soluklu tartışılmıyordu. elbette şu anda da kalemizi koruyacak kalitede ama insan muslera adını duyunca bir güven bekliyor şahsen uzun bir aradan sonra ilk defa bu sezon kalemize gelen toplarda ara ara da olsa tedirginlik yaşıyorum, bu derece keskin düşüş süpriz oldu benim için.

  umurım mondragon sonrası yaşadığımız zapatalı karanlık döneme girmeden kendisinden sonraki sürece de sıkıntısız bir şekilde geçiş yaparız.
 • 12678
  uzun süren fetret devrinin ardından kaleyi devralmış, 10 senedir korumuş/koruyan ve 3 şampiyonluğa direkt etkisi olan türk futbol tarihinin en iyi kalecisi. rakamları çıkarın, bu yazıklarımı çok değil 2-3 sene önceye kadar şu an kendisine hakaret boyutuna varan eleştirileri yapanlar söylüyordu.

  şu an formsuz, alıştırdığının çok dışında bir performans sergiliyor, doğru. bu konuda herhangi bir fikir ayrılığı yok zaten. sorun, kendisine yapılan inanılmaz yakıştırmalar, yapılan komik videolar, etiketli yorumlar vs. yahu ayıptır ya. cidden ayıptır. otur sabaha kadar eleştir, dert yan, yerine kaleci iste. ama yıllardır kaleyi koruyan adama da vefalı olamayacaksak kime olacağız? vefadan kastım da eleştirirken küfür/hakaret etmemek.

  kendisine sürü psikolojiyle saldıran güruhun maalesef vefa kotası hocayla dolup taştığı için başka kimseye tahammül yok. 3.5 senedir 10 maç iyi oynatmayan hocaya a desen hain, rakip takımlı ilan ediliyorsun.

  gol yiyene söv, penaltı kaçıranı sil, abalı ömer bayram'ı yuhala, taylan'a kız. sakın oyunu konuşmayalım çünkü.
 • 12679
  sorunun artık hata yapmasından çıkan kaleci.
  türk futbol tarihine damga vurmuş bir figür, galatasaray efsaneler sınıfında yerini almıştır. o ayrı.
  ancak gol yediğimde uyuyamıyorum diyen adamdan falcao tarzı rahatlığa bürünmüş olması beni sinirlendiren. kaptanlık pazu bandını takan adama bir şeyler oluyor arkadaş!
  hadi geçen sene takım da kötüydü, anlarım geçen seneyi. ondan önceki sene muhteşem oynamadı ama yenilmeyecek golleri de yemiyordu. bu sezon* doğru dürüst pozisyon vermiyoruz yine yiyoruz. 35 yaşına gelmiş adama da nasıl yan topa çıkılır diye fadıl hoca öğretecek değil. kornerde nasıl durmasını öğretecek adam fatih hoca da değil.
 • 12681
  en büyük sorunu pasaportu olan futbolcu. kaliteli yerli sayısı fazlasıyla az ve hepsi yurt dışında forma giyiyor, kolay kolay ikna edebileceğin isimler değil. rakiplerinin kalesini türklere emanet etmesi bu sene için kalan 10 oyuncuda 2, seneye ise kalan 10 oyuncuda 3 adet türkle oynama avantajı sağlıyor onlara. biz ise ne yaparsak yapalım türk oyuncu konusunda kalite sorunu yaşıyoruz, defolara sahip oluyoruz. türk oyuncu konusunda elimiz rahatlamadan muslera yada x bir yabancı kaleci kalede olduğu sürece yediği goller sebebiyle daha fazla canımız sıkılacak.