resim
Néstor Fernando Muslera Micol
Takım:Galatasaray
Mevki:Kaleci
Yaş:35
Boy:1.90
Uyruk:Uruguay
 • 12239
  her kaleci gibi hata yapan kalecimiz. bunda benim açımdan bir sorun yok çünkü kalecilerin kötü geçirdiği maçlar hatta dönemler olabilir. yalnız muslerayı savunayım derken rica ediyorum futbolun doğasına aykırı konuşmasın galatasaray taraftarı.

  28 temmuz 2021 galatasaray psv eindhoven maçını bahçemizde açık alanda birden çok kişinin bulunduğu bir yerde izledim. birlikte izlediğim herkes fanatik galatasaraylıydı ve birçoğu amatör de olsa futbol oynamış kişilerdi yani futbolun içinden gelen en az 25 senedir de galatasarayı destekleyen takip eden insanlardan bahsediyorum.

  muslera yediğimiz ilk golde topu yumrukladığı anda hem benden hem de bir kişiden daha yav tutsana tarzında bir seslenme oldu zaten sonra şut geldi top sekti ve golü yedik. hatta ben o esnada bir anda ayaklandım çünkü bazen golü atacağınızı da yiyeceğinizi de izlerken anlarsınız.

  o pozisyonda gelen yüz şutun ancak biri gol olurdu o da oldu ama mesele bu değil. kaleci ceza sahası içinde hava toplarında hem fiziksel üstünlüğe hem de hakem korumasına sahiptir. yani siz topu tutarken altınıza rakip oyuncu sizi iterse ve topu kaçırıp gol yerseniz hakem faulü verir. hakem faulü vermese de sizin değil hakemin hatası olur ona da yapacak bir şey yok.

  pozisyon gereği psv ceza sahası dışında da bilerek oyuncu bırakıyor. neden sorusunun cevabı basit çünkü top dönerse birisi tamamlamayı denesin diye. yani yaklaşık 100 senedir futbolda kullanılan basit bir mantık.

  şimdi siz kaleci olarak havada tutabileceğiniz o topu yumruklarsanız elin oğlu da zıbam diye vurur. ha adam dışarı vurur savunmadan döner bunlar ayrı. ancak o pozisyonda top yumruklanmaz. adam vurmasa da topu tekrar kanatlara yollayıp atak tazelerler.

  fatih hocayı da golden sonra reji gösterdiğinde o da topu tutsana diye isyan etti. çünkü bu pozisyon futbolda sürekli yaşanan basit bir andı. işte böyle basit hatalar size gol yedirir. şimdi şunu düşünün psvnin kalecisi 2 maçta buna benzer bir hata yapmış mıdır ve takımımız psv kalecisini hata yapmaya zorlayacak pozisyonları yakalamış mıdır?

  son 2 maçta değil aylardır kendi formunun uzağında olan kalecimizdir. son 2 maçta da sıradan bir süper lig kalecisinin bile gerisinde performans göstermiştir maalesef.
 • 12240
  hiç konuşulduğunu görmedim ama geçen sezon bittiği gibi milli takıma gidip copa america oynayan, sonra o da bittiği gibi gelip bizde sezonu açıp maçlara çıkan 35 yaşındaki oyuncumuz. bu yaşta bir sporcu hiç dinlenemeden kıtadan kıtaya kulüp-milli takım arası koşuşturursa burnout yaşaması kaçınılmaz bence. zaten muslera mental olarak güçlü olduğunda dünyanın en iyi kalecilerinden oluyor. bazen de kafayı tam veremediği dönemler oluyor ki eleştirildiği dönemler hep bu olmuştur.

  keşke sezonu bu kadar açmak zorunda kalmasaydık, ya da arkasında iyi bir alternatif olsaydı da birkaç hafta kafasını dinleseydi. artık sezon bitene kadar biraz zor dinlenir. ama sezon içinde illa ki toparlayacaktır nando.
 • 12241
  muslera ilk maçta hata yaptı mı yaptı. ikinci maçta yaptı mı? tartışıılır.

  21 temmuz 2021 psv maçında, yani ilk maçta iki rakibin baskısı altındayken o’na top atmak zorunda kalan marcao da hatalıydı ama diğer hatalı olan da taç atışını ileri kullanması gereken ömer’di. muslera aşırı güvenden (çünkü cope america’da çok başarılı maçlar çıkarmıştı ve güveni oradan geliyordu) kornere atması gereken topla iki rakibi çalımlamaya kalktı ve kaptırdı. hata mı hata ama bu kadar büyütülecek bir hata değil.

  28 temmuz 2021 psv maçında ise muslera’nın bence minimal bir hatası var. çünkü topu yumrukladı ve de doğru yöne yumrukladı. tutabilir miydi evet ama ilk maçtaki hatasından dolayı ikinci bir hata yapmaktan korktu ve daha garanti bir yolu seçti.(o andaki kararı öyleydi) peki o golün yenmesinde asıl neden muslera’nın topu oraya yumruklaması mıydı? bence hayır. asıl hata, o şutu atan psvli futbolcunun kapatılmamasıydı. top çarpraza açılmış, rakip düzeltiyor zıpkın gibi şut çıkarıyor ve önü bomboş. serengeti’de filler bile bu kadar boş alan bulamıyor. yani orada asıl hata taktik hata. savunma ve hücumda, rakibe göre takımın nasıl konumlanacağı taktik olarak belirlenmemiş. zaten hiç belirlenmiyor ki. benim kalli’den öğrendiğim şuydu; (antremanlarının tamamına yakınını izlediğimi daha önce yazmıştım:) rakibin hücum, akın ve ortakarında, top ceza alanı içine indirilmiş ise, dönen toplar için, en dış oyuncu rakibin ceza alanı yakınındaki oyuncusunu kapatmak zorundadır. rakibin hücum oyuncusu, genellikle sağdan gelen akınlarda solda, soldan gelen akınlarda sağda olur.

  şimdi asıl konuya gelelim. muslera o topu yumrukladıysa bu onun ikinci bir hata yapmaktan korkmasından kaynaklandı. bence muslera yılların kalecisi ve o topu tutmalıydı ve hata yapmaktan da korkmamalıydı. bundan sonra da ne yapması gerekiyorsa onu yapmalı. ya hata yaparsam korkusu asla olmamalı.

  bence şu anda en olgun çağını yaşıyor muslera ve bizim uefa kupasını kazandığımız sezon tafferel’in 34 yaşını bitirdiğini unutmayalım. üstelik muslera tafferel’e göre çok daha atletik.

  yani demem o ki; muslera’ya güvenim tam ve kırk yaşına kadar kalemizi koruyacağına inanıyorum.