• 9332
  https://gss.gs/4L2.jpg
  https://gss.gs/Gix.jpg
  https://gss.gs/hsV.jpg
  https://gss.gs/uvs.jpg
  https://gss.gs/7az.jpg
  https://gss.gs/G56.jpg
  https://gss.gs/WV7.jpg
  https://gss.gs/967.jpg
  https://gss.gs/y47.jpg
  https://gss.gs/TEj.jpg
  https://gss.gs/lgS.jpg
  https://gss.gs/ITm.jpg
  https://gss.gs/nLe.jpg
  https://gss.gs/O31.jpg
  https://gss.gs/an9.jpg
  https://gss.gs/xAm.jpg
  https://gss.gs/ZJx.jpg
  https://gss.gs/EYj.jpg
  https://gss.gs/bub.jpg
  https://gss.gs/JP9.jpg
  https://gss.gs/pjI.jpg
  https://gss.gs/c8K.jpg
  https://gss.gs/MXn.jpg
  https://gss.gs/8dm.jpg
  https://gss.gs/5by.jpg
  https://gss.gs/xxQ.jpg
  https://gss.gs/al9.jpg
  https://gss.gs/HcZ.jpg
  https://gss.gs/Avy.jpg
  https://gss.gs/Vkf.jpg
  https://gss.gs/yji.jpg
 • 9333
  galatasaray tarihinde en sevdiğim futbolcular arasındaki panter. başlığının altı arada bir karışır, ve çokça tartışma konusu olan durumlardan biri de kendisinin penaltı performansıdır. ne zamandır aklımda olan bu konuyu biraz irdeledim, bulgularımı tamamen objektif bir bakış açısı ile sizlerle paylaşmak istedim.

  cevabını bulmak istediğim sorular:

  1) muslera'nın hamle tarafı tahmin başarısı nasıl?
  2) muslera'nın hamle tahminlerinde, penaltıyı atan futbolcunun işini kolaylaştıracak zayıf noktalar var mı?
  3) istatistiklere çalışan biri, muslera'nın sonraki hamlelerini tahmin edebilir mi?

  başlangıç notları:

  1) penaltı vuruşu bir stratejik mücadeledir. iki taraf da karşı tarafının hamlesini tahmin etmeye çalışırken, aynı zamanda kendi hamlesinin tahmin edilemez olmasını sağlamaya çalışır. iki taraftan birinin stratejik hamle geçmişi, yapacağı hamle ilgili bir fikir veriyorsa o taraf birşeyleri yanlış yapıyor, açık veriyor demektir. o açığı kapatmak için, mulaka karşı tarafı tedirgin edecek bir tehdit oluşturması gerekir.

  2) bu analizi yaparken penaltının kurtarılması ile ilgilenmedim. önemsediğim konu, muslera'nın hamle tarafı tahmininin doğruluğu. zira penaltıyı kurtarmak çok farklı bileşenlere bağlı, karşında del piero, totti varsa tarafı bilsen bile çok fazla şansın olmuyor.

  3) belirttiğim tüm yönler (sağ/sol/orta) muslera'ya göredir.

  4) bu değerlendirmenin tam olarak hakkını vermek için aslında penaltı kullanan futbolcuların da penaltı istatistiklerine inmek gerek, ancak o zaman muslera'nın rakibe göre bir analiz yapıp yapmadığını anlayabiliriz. fakat bunu yapmak aşırı zaman isteyen bir iş, ona kalkışamam ne yazık ki.

  muslera 2007 yılından beri 59 defa penaltı vuruşu karşılamış (bu rakama seri penaltılar dahil değil. lig, kupa , milli takım 90 dakikaları dahil). bu penaltıların 48%'inde hamle tarafı tahmini doğru.

  a) penaltıyı kullanan futbolcunun ayağına göre değerlendirme:

  a1) sol ayakla kullanılan penaltılar (10/59):
  - penaltı kullanıcıları, 70% oranla sola vurmuş.
  - muslera, 90% oranla sola hamle yapmış, 60%'ında tarafı doğru bilmiş.
  - yani aslında, tahmin doğruluğu yüksek görünüyor. fakat, muslera'nın hamlesi, sol ayaklı futbolcu için çok tahmin edilebilir duruma gelmiş. devamlı soluna hamle yapıyor. 2012 eylül'ünden beri sol ayakla vurulan tüm penaltılarda soluna hamle yapmış.
  - muslera'ya sol ayakla penaltı kullanan son iki futbolcu, soner aydoğdu ve emre akbaba, bu duruma uyanmış olsalar gerek, sola vurmamışlar. muslera yine ikisine de sola hamle yapmış.

  a2) sağ ayakla kullanılan penaltılar (49/59):
  - muslera penaltıların 63%'ünde (31/49) sağa hamle yapmış. 3 seçenek (sağ/sol/orta) olduğunu düşünürsek yine oldukça yüksek bir oran. (bu penaltıların 2'sinde, ters köşede kaldığını görünce uçmamış, sağa hamle yapsa da ortada kalmış)
  - penaltıların 47'si (23/49) sağa kullanılmış.
  - muslera penaltıların 45%'inde doğru tarafa hamle yapmış.
  - temel sıkıntı, muslera'nın ortadan kullanılan penaltılara karşı çaresiz kalması. muslera hiçbir penaltıda ortaya bir vuruşu tahminlememiş, hep köşelere hamle yapmış. buna karşılık, 9 penaltı ortaya yuvarlanmış.
  - rakip forvetler buna uyanmış olacaklar ki, son 3 penaltının tamamı, ve 2018 yılında toplam 5 penaltı ortaya kullanılmış. muslera tamamına çaresiz kalmış.

  b) "ısrar" değerlendirmesi
  - son 1 senede karşıladığı 14 penaltının 12'sinde (86%), bir öncekinde nereye hamle yaptıysa aynı yöne hamle yapmış. (mesela arka arkaya 9 defa sağa hamle yapmış) burada çok keskin bir tahmin edilebilirlik oluşmuş. (2017 temmuz öncesi bir tutarlılık yok, ki olması gereken bu)
  - yani penaltı kullanacak forvet olarak, muslera'nın önceki penaltıda nereye hamle yaptığına çalıştıysanız, o tarafın tersine vurursanız 86% ihtimalle ters köşe oluyor.
  - bu bilinçli bir strateji mi bilmiyorum, ama bir zaafiyet oluşturuyor gibi görünüyor.

  c) özet:
  - diğer kalecilerle karşılaştıracak verim yok ama toplamda muslera'nın doğru taraf tahmin oranı bence fena değil (48%)
  - muslera'nın, sol ayaklı penaltı kullanıcılarına karşı hamleleri çok tahmin edilebilir
  - ortadan gelen penaltılara ilişkin hiçbir tehditi yok. penaltı kullanan adam, muslera'nın ortadan vuruşa hamle yapmayacağından emin çünkü muslera hiçbir penaltıda ortada kalmamış. bu zaafiyet de sıkça değerlendirilmeye başlanmış. taraf tahmininin doğruluğundan bağımsız, muslera'nın ortadan vuruşlara bir tehdit oluşturması gerekli. penaltıyı kullanan adam, "muslera ortaya hamle yapabilir" demeli, gevşek gevşek ortaya vurmaya tırsmalı.
  - penaltılarda yakın zamanda oluşan "taraf ısrarı" (sıra takip eden iki penaltıda aynı yöne hamle) mutlaka çözülmeli, bu tahmin edilebilirlik ortadan kaldırılmalı.