• 2305
  bir arkadaşımız tüm maliyetini hesaplamış.

  https://twitter.com/...894896489058310?s=19

  2 yıl için 14.4m euro.

  bonservisi çıkıldığında bile 10m euro gibi bir rakam söz konusu.

  fiyat-performans olarak çok kötü bir anlaşma olduğunu belirtmek lazım.

  edit: arkadaş ne fernando sevdalısı varmış sözlükte. tamam adam yanlış hesap yapmış olabilir de "yok cl'de kazandırdığı kupalar, yok şampiyonluklar".

  donk vardı arkadaşım donk. geçen sene şampiyonluğa giderken de, bu sene kritik maçlarda da fernando yokken donk vardı.

  bu adam "gobek reyis'e" baglamiskken, donk "vücuduyla, profesyonelligiyle" nasil hazır olunur dersi verdi. fernando yok diye geçen senenin kahramanı donk oldu, fernando yok diye bu sene donk'un sözleşmesi uzadı.

  sırf adı ve cv'si var diye zararınızı görmezden gelerek maliyet analizi yapılmaz arkadaşlar.

  bu fernando bahsettiğiniz gibi kupalar, maçlar kazandırsaydı, ffp varken 4.5'a gonderilip yerine 7-8'lik cuellar vs bakılmaz, devam edilir, sene sonu da sözleşmesi uzatılırdı.

  33 yaşında olan fernando degil, donk. hatırlatırım.

  (bkz: ryan donk)
 • 2306
  https://twitter.com/...894896489058310?s=19

  baştan sona yanlış hesaplarla dolu bir twite konu olmuş eski futbolcumuz. kap açıklamasında daha ilk satırlarda "bonuslara istinaden maksimum 900.000 euro net olmak üzere" diye bir ibare var. bundan sonrasını okumanıza bile gerek yok. bu twiti atan arkadaş bu satırı bile okumadan, bam bam bam ayrı ayrı bonus yazmış her şeye.

  bundan bağımsız olarak, daö zamanında alınan herkese zaten fazla maaş verildi, bu konuda kimsenin karşı çıkacağını zannetmiyorum. yanlış sözleşmeler, burada hemfikiriz. fakat tek tek bütün kalemleri yazıp her şeyi gider olarak hesaplayan bu arkadaşlar, bu futbolcuların katkıları sonucu kazandığımız maçlardan, kupalardan, şampiyonlar liginden gelen bütün gelirleri de hesaplamalı. daha sonrasında ortaya anlamlı bir veri çıkabilir belki. fakat şu haliyle değersiz bir istatistik olarak duruyor gözümün önünde.

  edit: tam anlamayanlar olmuş, şöyle anlatayım. manchester city'e ilk aşamada 5.25 milyon euro verildi bonservis için. daha sonra özel maddeler tanımlanmış, maksimum olarak da 900.000 verilir denilmiş. fernando bu özel maddeleri de aktif ettiği için maksimum sınır olan 900.000 de manchester'a ödeniyor. yani toplam bonservisi 5.25+0.9 oluyor. bu hesabı yapan arkadaş daha bu maddede patlıyor. bonservisi için 7.15 ödendiğini söylüyor. fernando'ya ödenen paraları ise tek tek hesaplamadım, çünkü ikinci paragrafta yazdığım üzere bu anlamsız bir çaba.
 • 2308
  ilkokul seviyesinde matematikle verimlilik analizi yapilan ex orta saha oyuncumuz.

  benzer bir hesapla muslera, sneijder, feghouli, belhanda, mariano, nagatomo gibi oyuncularimizi da itinayla gomebiliriz.

  futbol salt transfer maliyetleri uzerinden verimlilik hesabi yapilarak degerlendirilebilecek bir oyun degil. ornegin fernando'nun degerini, bu oyuncuyu hic transfer etmedigimiz bir senaryoda yerine butun bir sezon selcuk'u ya da tolga cigerci'yi koyarak da hesaplayabiliriz ki son iki sezondur sampiyonluk yarisinin ne kadar basa bas gectigi herkesin malumu.

  son iki sezon ozelinde tek maglubiyetin dahi puan siralamasini kokten degistirmesi soz konusuyken, hakkaniyetli bir hesaplama icin bu oyuncunun takimda yer almamasinin alternatif maliyetini de terazinin diger kefesine koymak gerekir.

  gerek tsl, gerek sampiyonlar ligi kazanimlarinin rakiplerle makas acma noktasinda bu kadar dramatik etkileri varken ve yine ayni kazanimlarin marka degeri uzerine katkilari da yadsinamazken, fernando gibi geldiginde galatasaray'in orta saha kurgusunu toparlamis, cok sayida kritik macta inisiyatif kullanarak takimin oyun akillarindan biri olmayi becermis bir adamin "aldigi para - bonservis = maliyet" gibi yuzeysel bir degerlemeye konu edilmesi bana ne hakkaniyete uygun ne de akilci geliyor.

  unutmadan; hayati boyunca ik departmanlarinin gerekliligini ve misyonunu sorgulamis bir adamim ancak haklarini teslim etmem lazim; onlar bile personel verimliligini hesaplarken bu kadar ilkokul matematigi kullanmiyor. genel egilim bu yonde seyretseydi su anda sozluk ahalisinin yarisindan fazlasi muhtemelen issiz gucsuz dolasiyordu....
 • 2309
  https://twitter.com/.../1152894896489058310

  alakasız ve yanlış bir hesaplamaya konu olmuş eski futbolcumuz, arkadaş tüm maddeleri birbirine katmış. 900,000 euro bonus yazıp altına tekrardan şampiyonlar ligi katılım primlerini falan da eklemiş. üşenmeyip doğrusunu hesaplamak gerekirse;

  5,250,000 euro bonservis bedelidir.

  söz konusu bildirimde, `ayrıca, bonuslara istinaden maksimum €900,000 euro (net) olmak üzere; ` kısmından sonra oyuncunun maaşına kadar yazılan tüm bonuslar futbolcunun eski kulübüne ödenecek ücretlerdir.
  hesaplayan arkadaş 25 maç oynama bonusu, 50 maç oynama bonusu oyuncunun maaşına dahil etmiş ki bu tutarların ne oyuncunun maaşına ne de bonservise eklenmesi gerekiyor.
  zira cümlenin en başında kısıtlamış zaten bonuslar maksimum 900,000 euro ödenecektir diye. fernando da takımda bulunduğu 2 sene içerisinde 2 kez şampiyonlar ligine katılım hakkı elde ettiği için 500,000 euro + 500,000 euro olmak üzere 1.000,000 euro olmak üzere bu bonusu sağlamış, ancak 1.000,000 ödenmeyecek, 900,000 euro ödenecek man city'e.

  900,000 euro da bonservisine ek olarak manchester city'e ödenmiştir.

  totalde manchester city'e ödenen bedel 6.150,000 eurodur.

  fernando reges'e ödediğimiz tutar,
  17-18 maaşı 3.300.000 eur + 270,000 euro puan primi
  18-19 maaşı 3.300.000 eur + 240,000 euro puan primi
  + şampiyonluk primleri 67,500 + 60.000 (puan primlerini ve bu kısmı kontrol etmedim, direkt olarak arkadaşın yazdığı gibi kabul ediyorum)

  toplamda 7.237,500 euro.

  toplamda bonservis ve kendisine ödediğimiz tutar 13.387,500 eurodur.

  gel gelelim galatasaray için bir futbolcunun maliyetinin hesaplaması bu şekilde yapılmaz, kulübüne ödediğin bonservis bambaşka bir konu, maaş ve bonuslar ayrı bir konudur.

  bir futbolcunun maliyeti man citye ödediğimiz bedel - kendisini sattığımız bedeldir, galatasaray'ın şampiyonlar liginde oynadığı sürece bu oyuncuların maaşlarını karşılayacak geliri zaten var, bizim top class transfer yapmakta elimizi bağlayan 2 şey var, birincisi bu yüksek gelirleri maalesef bonserviste kullanamıyoruz. (maaşta kullanmamızı engelleyen bir anlaşma yok) ikincisi de ligin prestiji.
  bugün falcao'nun galatasaray'a transferinden bahsediyoruz, neden? bonservis ödenmeyeceği konuşuluyor da ondan.

  fernando'ya 2 sezonda 6.600,000 euro garanti ücret ödemişiz, şampiyonlar liginde gruplara kalma bedeli 15 milyon euro, 2.700,000 euro galibiyet, 900,000 euro beraberlik primi var. türkiye ligindeki 2,6 milyon tl galibiyet pirimi ve iki sezonda şampiyon olarak kazandığımız 66 milyon tl'yi de bir kenara koyuyorum.

  kendisinin galatasaray'a transferi alışı ve satışı itibariyle başarılı şekilde gerçekleşmiştir, galatasaray'ın bu işten zararlı çıktığını düşünenler tolga ciğerci, eren derdiyok, serdar aziz'e dünya paraların gömüldüğü transfer dönemini ve bu oyuncuların elden nasıl çıkarıldığını incelerse başarısız transferin nasıl olduğunu görür.

  hakkında zorlama yorumlar ve hesaplamalar yapıldığı için uzun uzun hesaplamak ve yazmak istedim. fernando reges ve benzeri transferler galatasaray'a zarar ettirmez, zarar ettirenlerin nasıl olduğunu hep beraber gördük zaten. elmayla armut karışmasın birbirine.
 • 2310
  bonservis ve oyuncu ücreti farklı şeyler önce burada bir anlaşmak lazım. birinde oyuncuyla anlaşıyorsun diğerinde kulüp ile.

  10'a alıp 7ye satmak , 7 ye alıp 4e satmak şu an için bizim ligde bana göre başarısız transfer değildir. ( bonservis anlamında )

  5e alıp 10 a satmak zaten çoooook çok başarılı bir transfer bizim gibi ligler için.

  tarık çamdal, sercan yıldırım, serdar aziz gibi örnekler ne olacak ?
  fernando nun alıcısı çıkıyor. bu futbolcuların alıcısı mı çıkıyor ?

  şaka gibi eleştiriler. tarık çamdal diyorum başka da bir şey demiyorum.