• 2082
  34, 35, 36 yaşlarında üst düzey performans sergileyen atiba örneği olduğu yerde henüz 32 yaşında fernando'ya yaşlı muamelesi yapılmasını yanlış buluyorum çünkü futbol fizik oyunudur ve fizik durumu el verdiğince üst düzey oynanabilir o yüzden fizik yapısı yüksek olacağı için fernando ile sözleşme uzatılması gerektiğini düşünüyorum.
 • 2083
  yaşından dolayi değil aksine bizzat fiziğinden dolayı eleştiriler yapılan oyuncu. bu sezon porto deplasmanı ve beşiktaş maçı hariç üst düzey performans sergilediği bir maç bulunmuyor. zaten 2017/2018 sezonununda yaşadığı sakatlıktan sonra 1.5 senede kâh cezalardan kâh sakatlıklardan istikrarlı bir performans sergileyemedi. sözleşmesinin de son yılına girdiğini düşünürsek satılması gereken oyunlarımızdan biri olduğunu düşünüyorum.
 • 2084
  selçuk inan da yılda 1-2 maç iyi oynayınca acaba diyoruz ama sonuç hüsran fiziği kaldırmıyor. fernando da geldiği ilk sezon sakatlanana kadar çok iyiydi sonrası hep hüsran oldu. 1-2 maç acaba mı dedirtti ama yok. 1,5 senedir formsuz bu adam. yarım sezon top oynadı diye bu yaşından ve fizik durumundan sonra top oynamasını bekleyecek değiliz bana kalsa. son 1.5 sezona bakınca şampiyonlukta donk'un katkısı bana kalırsa daha fazla. belki donk'tan beklenmeyecek performans = fernando'nun durumu iyiyken standart performansı diye bana donk daha faydalı geliyor da olabilir. umarım iyi bir bonservis ile elimizden çıkarabiliriz.
 • 2087
  fernando'nun 17-18 sezonunun ilk yarısında oynadığı oyunun dikkatlice izlemek lazım aslında. top çıkarma konusunda oldukça yetersiz 2 stoperimiz vardı. fernando'nun tek görevi topu bildiğin bu adamların ayaklarından alıp ortasahaya taşımaktı. işin savunma yanına gelince de, iyice gömülüp gerekirse ve hatta sıklıkla 2 stoperin arasına girerek savunmayı beşlemeseydi.

  şimdi bütün bunları yaparken oldukça dar alanda oynuyor oluyorsunuz. haliyle fiziksel zaaflar ortaya çıkmıyo. fatih hoca geldikten sonra ise ana planımız savunmayı olabildiğince ilerde kurmak oldu. fernando'nun da görevi değişti tabi. ortasahada hakimiyet kurması istendi. hem pas istasyonu olacak hem rakibi karşılayacak, gerekirse sağa koşacak, sola koşacak, kısacası büyükçe bir alanı kontrol edicek. bu aslında modern defansif ortasahaların yapması gereken, en azından onlardan beklenen. işte ne zaman bu görev verildi, fernando'nun da fiziki zaafları ortaya çıkmaya başladı. üstüne bir de marcao-luyindama ikilisi gelince, fernando tam manasıyla bir ortasaha oyuncusu oldu. artık geriden topla çıkabilen/top çıkartabilen 2 adamımız vardı. zaten üretken bir ortasaha oyuncusu değil, işin savunma kısmını da yeterli yapmayınca 11 dışı kaldığına da şahit olduk. yine de kendisiyle ilgili şunu es geçmeyelim hem 17-18 sezonunda hem de 18-19'da son 5-6 hafta artan bir form durumu gördük. 2 şampiyonlukta da payı büyüktür.

  şahsi fikrim fernando'nun düşüşündeki sebep budur. oyunu geniş alanda oynayacak fizik kalitesine sahip değil. tudor'la 17-18 ilk yarısı çok iyiydi sonra sakatlandı toparlanamadıdan ziyade, savunmayı iyice ilerde başlatmak isteyen fatih hoca'nın sistemine pek uymamasından kaynaklıdır.

  sözün özü fizik kalitesi oyun kalitesini %100 etkileyen bir topçudur fernando. yetenekleriniz sınırlıyken bir de sağa sola yeterince koşamıyorsanız işiniz çok zor demektir.
 • 2088
  ever banega'nın transferi gerçekleşirse yollarımızı ayırmamızın iyi olacağını düşündüğüm futbolcumuz. 2018/19 sezonunun sonları haricinde kendi ortalamasının çok altında bir performans gösterdi. aldığı maaş da epey yüksek. kâğıt üzerinde belhanda-banega-fernando üçlüsü oldukça statik görünüyor. kendisi yerine genç ve dinamik bir orta saha oyuncusu alırsak hem orta saha yaş ortalamamızı biraz olsun düşürürüz hem de daha hareketli, seyir zevki yüksek bir takım izleriz.