• 1949
  kötü bir futbolcu değil, belki sistemde kendisinden beklenen görevlerle mevcut kabiliyetleri uyuşmuyor olabilir bugünlerde.
  ama form durumu da göz ardı edilemez düzeyde artık. son dönemde öyle berbat bir form durumu var ki fernando’nun öz ailesi bile türkiye’nin en iyi orta sahası olduğunu düşünmüyordur.
  (bkz: kapalı tribün lütfen sakin olalım)

  önümüzdeki yıl marcao tarzı bir scout transferiyle yerinin dolmasını umduğum futbolcumuz.
 • 1950
  iyi oyuncu, kötü oyuncu orası tartışılır, karar verilir, değiştirilir. fakat büyük oyuncu değil. her sarı kart sınırında olduğu maçta sarı kart görüyorsa büyük oyuncu değildir. büyük oyuncu olmak zorunda mi? o da değil. ama çok abartılıyor. manchester city'den geldiğini hiç belli etmiyor.
 • 1951
  kendisindeki form dusuklugunun sebebi yanindaki badu mudur nedir ne oynadigi belli olmayan o tip oldugunu dusundugum turkiye liginin en iyi orta saha oyuncusu.

  4-2-3-1’de ya iki cift yonlu orta saha ile oynarsin, ya da biri daha oyun kurucu digeri ise defansa destek veren orta ikiliyle. biz fernando’nun yanina pas atma yetenegi cok kisitli olan bir ndiaye isminde guya rolu hucuma destek vermek olan bir futbolcu koymusuz. ndiaye’nin yaptigi tek pozitif sey pres yapmasi. ancak adam o kadar top kaptiriyor ki yaninda oynayan fernando’nun basina bela oluyor. ndiaye yaninda x kisisi oynasa yine farketmeyecek. bunun ustune bir de fernando da pas kaybi yapmaya baslayinca oynadigimiz oyun iskenceye donusuyor misal 14 subat 2019 galatasaray benfica maci. fernando’dan tam verim alabilmek icin ya yanina cift yonlu bir orta saha koymaliyiz ya da pas oyununa katilacak bir orta saha oyuncusu ile yan yana oynatmaliyiz. fernando ve selcuk iyi bir ikili olabilir. hatta fernando ve donk bile fernando’nun hucum sorumluluklari arttirilarak gorece iyi bir ikili olabilir. ancak ndiaye fernando’ya bildigin yuk oluyor.
 • 1952
  kendi bölgesinde, kendi oyun tarzı ile oynanması istenirse türkiye liginin en iyi orta sahasıdır. fakat fernando'dan çift yönlü bir oyun oynamasını istiyoruz ve bu durumda ne yazık ki patlıyor. kendisi nerdeyse hiçbir zaman böyle bir oyuncu olmadı.

  kendisi çapa pozisyonunda gerçekten de iyi işler yapar. peki çapa ne yapar? çapa poziyonunda oynayan kişi geri dörtlünün önünde konumlanarak rakibi bozar ve topu geri kazanır. fernando'nun bunları yapamadığını iddaa edemeyiz bence. kendisinin yanında xelçuk gibi(selçuk değil) oyun kurabilen birisi olsa, ki ndiaye kesinlikle bu kişi değil, fernando'nun defoları ortaya çıkmazdı bu kadar. sorunun fernando değil ndiaye olduğunu düşünüyorum. fernando'dan melo performansı bekleniyor, top kapsın, rakibi sindirsin, ileriye çıkıp gol atsın ama hayır o kişi fernando değil. o kişiyi bize de yedirmezler zaten. melo'nun delilikleri olmasa onu da bize yedirmezlerdi. melo, yanında xelcuk olmadan da oynayabilirdi çünkü melo kendisi de gerekirse zaman zaman oyun kurabilirdi fakat fernando bu işi o kadar iyi yapamaz. bu yüzden fernando oynayacaksa, yanında pas kalitesi yüksek birisiyle oynamalı. bunun haricinde formsuz olduğu fikirlerine katılıyorum fakat söylediğim gibi bu biraz da oyuncuyu yanlış kullanmamızdan kaynaklanıyor.

  o yüzden hergün elimizdeki bir oyuncuya çöp etiketi yapıştırıp piyasasını düşürmektense, nasıl verim alabiliriz bunu düşünmeliyiz. zira elimizdeki malın değerini düşürmek transfer zamanı gelince elimizi çok zayıflatıyor, pazarlık bile yapamıyoruz.