• 26
  son 10 yıl itibariyle doğru olan bir söylem. 10 yılda tek şampiyonluğun var. şampiyonlar liginde hiç oynamamışsın. bu sürede başakşehir de şampiyon olup, şampiyonlar liginde oynamış. son 7 senede hiçbir kupa kazanamamışsın. konyaspor ve akhisar bile türkiye kupası kazanmış. hatta konyaspor'un süper kupası da var. fenerbahçe lige şampiyonluk hedefiyle başlayıp, bir yerde düşüşe geçip tepetaklak giden bir camia oldu. bu açıdan beşiktaş'a benzediler. bütçeleri ve taraftarları fazla sadece. bunun dışında biz büyüğüz diyebilecekleri hiçbir emare bulunmuyor. kupa kazanamayan, şampiyonlar ligine gidemeyen, anadolu takımlarının gelip sahasında rahat rahat kazandığı bir fenerbahçe... inanın bütçe ve taraftarı alanyaspor'a kaydırın, fenerbahçe'den çok daha büyük olur.
 • 28
  ülkemizde modern futbol oynadığından beri* sürekli olarak geri giden camia.

  bu da açıklıyor ki modern zamanlardan önce kimsenin bilmediği ne haltlar karistirmislardir. zira eski fener aklı * ne kadar çok hakem satın aldığını itiraf etmişti.

  hiçbir şekilde kendi hatalarını görmeyen ve sürekli dışarı çamura atan bu camia günden güne sezondan sezona eriyor bitiyor.

  istediği kadar taraftarı olsun jenerasyon değiştikce sayıları da azalacak veya sayı olarak cok azalmasa bile futbola ilgi duyan fenerli sayısı azalacak. haliyle jenerasyonlar ilerledikçe otomatikman futbola ilgisiz fenerli babaların çocukları farklı takıma gönül bağlayabileceklerdir.

  camialarinin ruhunda olan bu köhne özellik* onları semt takımına dönüştürüyor.

  beşiktaş mutlaka ilerleyen zamanlarda lucescu ya da senol güneş zamani gibi kisa sureli bir yükselis yaşayacak. işte o zaman galatasaray vs beşiktaş ülkenin en major rekabeti olacak. işte o zaman fenerbahçe anlayacak geri düştüğünü ama yine kabullenemeyecek yine dışarı çamur atacak ancak zaten is isten geçmiş olacak.

  büyüklugunu ben büyügum biz cok büyüğüz diye koruyamazsın. ayrıca kimse ben cok büyüğüm diyerek büyük kulüp olmadı.

  yakın zamanda taraftarlarının ligden el çektiği "vay be bizde alex varken..." şeklinde başlayan cümleler kurduğu bir takıma dönüşecektir.
 • 29
  başarı olarak evet ama nüfuz olarak asla olmayandır.

  - ülkeyi 18 yıldır yöneten kişi fenerbahçeli
  - federasyon başkanı fenerbahçeli
  - ülkenin en büyük holdinginin futbolla ilgilenen tek ferdi bizzat başkanları
  - ülkenin en ünlü 2 futbol yorumcusu fenerbahçeli
  - bize verilen cezalar ve hakem kararlarından görebileceğimiz üzere kurullar ellerinde
  - ligde geri kalan takımların başkanlarının çoğu ya direkt fenerbahçeli ya da bol sıfırlı transfer anlaşmaları ve diğer sponsorluklarla araları iyi.
  - ülkenin en zenginlerinden biri olan en ünlü yayıncısı fenerbahçeli (ve kendisini teknik direktör sanıyor)

  saha içinde başarısız olabilirler ama kendimizi kandırmayalım, fenerbahçe saha dışında hala ülkenin en güçlü camiası.
 • 30
  senelerce saha içine değil saha dışına yatırım yapmanın sonucudur.

  2011deki şike operasyonu sonucu bazı isimlerin futboldan uzaklaştırılmasıyla başlayan çöküş zaman zaman yanlış kullanılsa da var sisteminin gelişiyle zirve yaptı.

  adamlar bugünkü durumu hala hakemleri baskı altına alamamaya bağlıyor.* takımın as santraforu samatta'nın, stoperleri tisserand ve lemos'un neden yedek kaldığını sorgulayan yok. bu ve benzeri 20 oyuncuyu getireni değil hakemleri, erol bulut'u tartışmaya devam ettikçe fener 4. yıldızı takamadan biz 6. yıldızı takarız.
 • 31
  sürpriz değildir. başarısızlık olunca kendini eleştirmek yerine sürekli etrafa sataşırsan, transfer çalımı diye ortalığı ayağa kaldırırsan olacağı bu.

  yine de bu kadar taraftarı olması güzel bir şey bu kulübün. hayatımda futbolla ilgili mutlu anlarımda galatasaray'ın başarıları olduğu kadar fenerbahçe'nin başarısızlıkları da var.

  fenerbahçe taraftarı fazla olan konyaspor'dur diyerek de entrymi noktalıyorum.