• 4919
  https://twitter.com/.../1333780739440087041
  https://twitter.com/.../1334084837221732353

  ilk 10 hafta fenerbahçe aleyhine ve galatasaray lehine hakem hataları videoları yapmış bir tanesi. videolar efsane yalnız, hakem hataları videolarındaki pozisyonlarda hakem hataları yok*. mesela bizim lehimize hata yapıldığı söylenen videoda 1 hata (bence sivas maçında marcao'nun 2. pozisyonu penaltı), 1 de tartışmalı karar (erzurum'a attığımız ilk gol) var sadece. diğerlerini yurtdışında göstersen "türk hakemleri ne kadar iyiymiş, keşke bizim maçları da türk hakemleri yönetse" derler.

  uzun lafın kısası, allah akıl fikir versin bunlara. ya da vermesin, böylesi daha iyi.
 • 4921
  acınası durumdaki topluluk. başarısızlıklarını yeni düşmanlar edinerek kapatmaya çalışıyorlar. yeni düşmanları da hande sümertaş olmuş anlaşılan. bu taraftar o kadar acınasıdır ki hande sümertaş'ın zafer bayramı paylaşımının altını bile saçma sapan spamlar ile doldurabilir. https://twitter.com/.../1299928023521779712
  hani olur ya hande hanım bir yakınını kaybedip sosyal medyada duyursa onun altına bile küfürlü, taciz içeren binbir çeşit yazı yazarlar. baya travmatik ve ezik bir topluluktur. içlerinden de azımsanmayacak derecede çok ırkçı çıkar. en sonuncusu emre bol'dur. ne zaman ırkçılık ile ilgili gündeme düşen bir haber var, bakın altına direkt fenerbahçeli çıkar. kimi zaman spor programında, kimi zaman statta, her yerde kinlerini kusabiliyorlar.

  ülkenin en zararlı taraftarıdır ayrıyeten. sadece manevi olarak değil maddi olarak da zararlıdırlar. şampiyonluk kaybedince polis arabalarını ters çevirir, kendi statlarını yakarlar. kamu mallarına zarar verirler. bir de çok zeki değiller, algı operasyonlarına kolay geliyorlar. kandırması çok kolay. mesela fenerbahçe yönetimi işler biraz kötü gitsin, hemen 2 tane trol salar ve taraftarı arkasına alıp düşman yaratır, medyayı meşgul eder. unutulur sonra vaziyet. aziz yıldırım dönemi de aynı şekildeydi. yılların başarısızlığı ve ezilmişliği altında ne yapacağını bilemez hale geldiler. ne kadar da üzücü.

  dipnot: tabii ki düzgün ve aklı başında olan taraftarlara saygım sonsuz. sadece fenerbahçe içinde değil her takımda troller, kendini bilmezler ve aklı başında insanlar var. bu yazıdaki analizlerim "genel taraftar profili" üzerinedir.