• 4326
  galatasaray'ın başarısızlıkları ezeli rakibine dalaşarak örten bir yönetimi ve bunu yiyecek bir taraftarı olmadığı için muhtemelen stadı başarısızlık sonucunda boş kalırdı. ama bir maç galibiyeti ve rakiple kafa bulmaya çalışan seviyesiz bir twit ile başarısız geçen koca sezonu unutan fenerbahçe taraftarı stadı doldurur tabii ki de.

  fenerbahçe taraftarı türkiyeyi aşağı çeken, ileri gitmemizi engelleyen kitlenin özeti gibidir. gurur duymak için yaşarlar, ortada gurur duyulacak bir şey olmasa da kendileri yaratırlar. kendilerini iyi hissetmek için yalanlara, boş şeylere inanırlar. güdülmesi en kolay taraftar topluluğudur.

  az önce dediğimi az açayım. türk halkının osmanlıyı özlemesi gibidir bu olay. kibir ve gurur... bu duygular insana iyi hissettiriyor belki ama geçmişte ne yaşanmış, ne hata yapmışız da gelecekte düzeltmeliyiz diye düşünmenizi engelliyor. geçmişle yaşıyorsunuz. almanlar bir savaş kaybedip versay'ın iğrenç şartlarına rağmen tüm avrupa'ya savaş açacak güce erişebiliyorlar. sebebi dibi gördükten sonra nasıl çıkarız diye düşünmeleri. eski zamanlarıyla övünmeleri değil. yine aynı ülke bir savaş daha kaybetti ama yine aynı şey. hala sanayide dünya devlerinden biriler bu sayede, hep ileri baktıkları için. biz ise hala geçmişle gururlanıp dünyanın gerisinde kalmaya devam edelim. bu kibir osmanlıyı yıktı, ders almadık.

  fener taraftarı da böyledir. kendilerini büyük görmek istedikleri için büyük zannederler. stadyum tabii ki dolacaktır. çünkü onlar bir şeyleri düzeltmekten ziyade, görmemeyi tercih ederler. 18 yıl aziz yıldırım'a katlanmaları bunun kanıtı gibidir. aziz bey çıkıp biz şöyle iyiyiz böyle iyiyiz desin onlar hemen tav olurlar, galatasaray'a kaybetmedikleri maç için 20 yıl laf yaparlar. kaybettikleri şampiyonlukların önemi yoktur, övünecek şey olsun da çamurdan olsun. sonuç olarak geldikleri nokta ortada. aman tadımız bozulmasın ali rıza bey tavrı fenerbahçe'nin sonu oldu. daö yönetimini değiştirmek istemeyerek aynı tavrı galatasaray'daki liseli güruh da göstermek istemişti. ama allah'a şükür ki bizim camiamız gücünü tarihinden alan bir yapıya ve belirli bir camia kültürüne sahip olduğundam nerede devrim yapılması gerektiğini bilen insanlar doğru kararı verebildiler. taraftar bu devrime önayak oldu. fenerbahçe taraftarı bir şeye önayak olamaz sadece başarısız yönetimlerin rakı masasına ayak olabilir.
 • 4328
  takım küme düşerken ciddi ciddi reaksiyon alan takımdır. tribünler doluyken bile düşme hattına demir atmış bir fener var, taraftar da stattan elini ayağına çekse nisanda düşerler. bunun farkındalar.

  ne kombinem yansın düşüncesi, ne ali koç rüzgarı ne ersun heyecanı. bunların hiçbiri maçları ortalama 35 bin kişi oynamalarına sebep değil. bal gibi de farkındalar, stadı doldurmazsak bunlar düşecek diye düşünüyorlar.