• 4371
  en son 2014'te alınan kupa, büyük beklentilerle gelen ali koç'un yarattığı hayal kırıklığı, büyük beklentilerle gelen ersun yanal'ın yarattığı hayal kırıklığı, seriyi bitiren takım olma korkusu, kaybetmeleri durumunda şampiyonluğa çok inandıkları bu sezonda ligden kopacak olmaları... 23 şubat 2020 akşamı, ayakları bizimkilerden çok daha fazla titreyecek takım.
 • 4372
  stres yöntemini yapamayan takım. ben bunu büyük takım hüviyetinden hızla uzaklaşmalarına bağlıyorum. geçen hafta ankaragücü deplasmanında camianın bunlardan beklentisi, sözde iki haftalık dogranmisliklarinin hıncını almalariydi. bu beklenti bile takımda öyle büyük bir strese yol açtı ki haftalardır oynadiklari baskili oyunun yanından bile geçemediler. keza en etkili oyuncuları olan gustavo ve vedat, sarı kart görmemek için topa yaklaşmadılar.

  23 şubat 2020 fenerbahçe- galatasaray maçında da durumun farklı olacağını düşünmüyorum. başkanlarının sürekli ağlaması, yıllardır süregelen seriyi bozan takım olma kaygısı, şampiyonluk adına son kurşunu attıkları sezonda liderin 6 bizim 4 puan altımızda bulunmaları gibi etkenleri de sayarsak ben oyun anlamında ciddi bocalayacaklarini düşünüyorum. takımımızın tek yapması gereken rakibi ciddiyetle karşılayıp fırsatları gole çevirmek. nedense rahat bir galibiyet alacağımızı düşünüyorum bu takıma karşı.
 • 4373
  komik takım. kadrolarında üst düzey 1 futbolcu bile yok. düzgün işleyen bir taktikleri yok ve acayip vasat eskimiş bir teknik direktörleri var ama hala kendilerini nimetten sayıyorlar. işin kötüsü bu rüyadan onları kadıköy'de bize yenilmeleri uyandırabilir... devamlı kadıköy'de berabere kalarak uyumaya devam ediyorlar ama bu iş bir yerde bitecek.*

  ama bence rahat olalım... biz onlara 6 atmadıkça uyumaya devam ederler. kadıköy'de yeneriz yarın diğer gün 25 yılda bir kez yendiniz diye devam ederler uyumaya kaldıkları yerden.*

  (bkz: 2019-2020 sezonu)

  (bkz: 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçı)
 • 4374
  (bkz: 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçı/#2869101)

  burada değinmiştim, toparlamak gerekirse derbide * takımımıza karşı bazı

  avantajları;

  1. zorunluluktan da olsa serbest hücumcumuz emre akbaba’yı birebir marke edebilecek bir oyuncuya sahip olmaları. gustavo ve emre’nin yokluğunda jailson’u emre akbaba’ya birebir verip hücum etkinliğimizi düşürme şansına sahipler.

  2. yine mecburiyetten sol bekte sağ ayaklı oyuncu kullanmaları. feghouli sola çeken profilde bir futbolcu, dirar feghouli’nin hamlelerini çok kolay savuşturacaktır. zaten ilk yarıdaki maçta da fenerbahçe, sol tarafında bizi çok iyi kilitlemişti.

  3. bir diğer üstünlükleri ise görece sertlikleri. jailson, serdar, ozan, tolga, dirar, vedat gibi temaslı ve tabiri caizse çirkef oyuncuları var. bir derbi maçında, hele ki hakem müsamaha gösterirse bir üstünlük kurubilirler bu noktada da.

  dezavantajları;

  1. en önemli sorunları stoper ikilisi. derbide jailson ortaya kaydırılırsa falette-serdar ikilisini kullanacaklar ki bu da ikilinin beraber oynadıkları ilk maç olacak. ayrıca ikisi de ağır oyuncular. uyumları müthiş düzeyde olan adem-emre akbaba ikilisine karşı çok zorlanacaklar. jailson ortaya kaydırılmayıp stoperde kullanılırsa da son haftalardaki hatalar nedeniyle taraftar baskısı altında kalacaklar.

  2. çizgi oyuncuları yok. iddialara göre tolga-deniz türüç kanat ikilisiyle maça çıkabilirler. bu senaryoda hiçbir şekilde hücum etkinliği ve baskınlık kuramazlar. dolayısıyla tek seçenekleri solda ferdi kadıoğlu ile başlamaları. ama ferdi’nin de tecrübesizliği başlarını yakabilir.

  3. bir ciddi eksileri de ikinci yarılarda oyundan düşmeleri. neredeyse sezon başından bu yana ikinci yarılarda baskın oynadıkları maç yok. galatasaray ise ikinci yarılarda daha çok gol yiyen bir takım. bu yüzden bizim zafiyetimizi kullanabilme ihtimalleri diğer takımlara göre düşük.

  ersun yanal’ın başlangıç tercihleri, jailson, kruse ve dirar’ın mevkileri de belirleyici olacak.