• 4152
  bir maç kaybederler; o maçta kural hatası ararlar.

  amblemlerdeki yıldız sayılarında geriye düşerler; formalarının bütün yerlerine sahte yıldızlar takarlar.

  kupa sayılarında geriye düşerler; 1959 öncesi şampiyonlukları gündeme getirirler.

  fenerbahçe'ye şu sözü bırakıyorum:

  "ey insan! kadere az bahane bul. buğday ektin de, arpa mı biçtin? "
 • 4154
  önde basan ve emre'nin üstüne oynayacak her takımın ciddi üstünlük kuracağı takım. eminim fatih hoca ve ekibi durumun farkındadır.

  stoperlerden dolayı fatih hoca son dönemde önde basan takıma ve oyun anlayışına ket vurdu. fenerbahçenin anti tezinin bu olduğu bu kadar açıkken umarım en azından bu maçlık önde basma işine tekrar döneriz.

  aksi bir durum bile bile lades olur. güle oynaya kazanılacak bir maça yazık ederiz.
 • 4156
  16 eylül 2019 alanyaspor fenerbahçe maçında da görüldüğü üzere bir b planı olmayan takım. uzun top oynamasına izin verilmediği taktirde ezilerek yeniliyor. defans hattı gerçekten çok kötü, bu takım 2018-2019 sezonundan daha kötü. ortasahası desen oyunda var mıydı onu bile hatırlamıyorum o derece kötü. ayrıca kenar yönetimi çok berbat. top taşıyan tek oyuncusu olan garry rodrigues'ı oyundan çıkartıp yerine santrafor mevlüt erdinç'i alıyorlar ve sahadan tamamen siliniyorlar. ayrıca garry rodrigues çizgiye inip orta açacak bir kanat oyuncusu değil, aksine çaprazdan ceza sahasına katedecek bir oyuncu. haydi bilmiyorsun bir bak fatih terim nasıl kullandı diye.

  bu takım normal yollardan şampiyon olamaz. hatta orta sıraları dirençli bir ligde kümenin adaylarından birisi haline gelir.
 • 4158
  2019-2020 sezonun başında kadrosunda ilk 11'de orta sahada görev alabilecek tam 12 oyuncusu bulunan takım. bu 12 oyuncunun hiçbiri kiralık da değil. tamamı kendi oyuncusu.

  luiz gustavo
  önlibero
  jailson
  önlibero
  tolgay arslan
  merkez orta saha
  ozan tufan
  merkez orta saha
  tolga cigerci
  merkez orta saha
  emre belözoğlu
  merkez orta saha
  deniz türüç
  orta saha sağ
  nabil dirar
  orta saha sağ
  muhammed gümüşkaya *
  orta saha sağ
  miha zajc
  on numara
  mehmet ekici *
  on numara
  ferdi kadıoğlu
  on numara

  mehmet ekici sezon başında liste dışı bırakıldı ve altyapıdan dahil olan muhammed gümüşkaya'nın hiç bir maçta forma giyemeyeceğini göz önünde bulundurursak ilk 11'de görev olacak tam 10 adet oyuncu bulunmakta. hangi taktik dizilişte oynarsanız oynayın bu oyunculardan 3'ü aynı anda sahada olacaktır. peki diğer 7 oyuncu ne zaman takımla uyum sağlayıp, maç kondisyonu kazanacak? bunun adı kadro derinliği falan değil bunun adı plansızlık. barcelona'nın manchester city'nin bile bu kadar orta saha oyuncusu yok. fenerbahçe taraftarında zerre akıl olsa ersun yanal ile damien comolli'nin ipini şu tablodan dolayı çekmesi lazım. yukarıdaki 12 oyuncunun tahmini yıllık maliyeti yaklaşık 20m euro.

  dahası bir de gerektiğinde orta sahanın sağında, solunda, önünde rahatlıkla görev alabilecek alternatif oyuncuları da var.

  garry rodrigues
  sol kanat
  alper potuk
  sol kanat
  victor moses
  sağ kanat
  max kruse
  forvet arkası

  dolayısıyla 1 kaleci, 4 defansif oyuncu ve 1 santrfor ile oynayan fenerbahçe'nin geriye kalan 5 pozisyon için tam olarak 16 oyuncusu var. mehmet ekici ve altyapıdan gelen muhammed gümüşkaya'yı düşersek tam 14 oyuncu ilk 11'e aday. geldikleri takımlarda banko oynayan bu oyuncuların en az yarısı sezonu yeterli süre almayarak, formsuz ve piyasa değeri yarıya inmiş olarak tamamlayacak. daha bir de irfan can kahveci'nin mahmut tekdemir'in kapısında yattılar. allah akıl fikir versin. kadro planlaması yaparken kullandığınız excell tablosunu sileyim.
 • 4159
  luiz gustavo
  jailson
  tolgay arslan
  ozan tufan
  tolga cigerci
  emre belözoğlu
  miha zajc
  mehmet ekici
  ferdi kadıoğlu

  gibi asıl mevkisi orta saha oyuncusu olan adamlar içinde max kruse'yi gerçekten yedekleyebilecek tek kişi olan mehmet ekici'yi kadro dışı bırakmış olan takım.

  3 ay kolarov ile yattılar, kadrodaki tek sol bek hasan ali sezon başlamadan önce sakatlandı, oraya sol bek almadılar, sağ beklerden birini sola çektiler, sağ beke orta saha koydular, her iki bekin de verimi vasat oldu.

  vedat muriqi'ye alternatif almadılar, mevlüt ile aynı oyunu oynayamazsınız. kaldı ki başka forvetleri de yok.

  max kruse gününde olursa skor bulabilirler ama onun da alternatifi yok.

  aykut kocaman ve ön liberolar diye dalga geçiyorduk ama ersun da farklı iş yapmadı.

  18-19 sezonunda devre arasında apar topar aldıkları serdar aziz, sadık çiftpınar, tolgay arslan gibi isimleri şu anda oynatmıyorlar.

  üstelik de stoperde orta saha oyuncusu oynattıkları halde.

  yani iç sahada taraftarla falan yüksek puan ortalaması yakalarlar ama her deplasmanda zorlanırlar. stoperleri çok ağır ve arkaya adam kaçırmaları çok olası.

  emre b. dışında oyun kurabilecek üst seviye oyun aklı yok. o da 39 yaşında. 25 maç oynarsa mutlu olsunlar.

  eğer bir aptallık yapmazsak, lig boyu rakibimiz olsalar bile uzun vadede geçmemiz pek de zor olmaz.