• 3094
  gördüğüm kadarıyla taraftarımızın geneli tarafından biraz fazla hafife alınan rakibimiz. açıkçası benim hesabıma göre beşiktaş deplasmanında puan kaybetmeleri gerekiyor, aksi takdirde şansları çok artacak. aykut'un hareketlerine, demeçlerine ben de gülüyorum, daha kendi camiasına güven vermeyen bir hoca ve başkanları var. bu zamana kadar saçma sapan da puanlar kaybettiler doğrudur. lakin bunlara rağmen 3 puan gerimizdeler. yani biz de saçma sapan puan kaybetmişiz, bir yerlerde bocalamışız demek ki. referans bu olmamalı, bizim fikstürümüz zorlaştığında cepten yiyebilecek bir puan farkı gerekiyor bize.

  kaldı ki kadrolarına da bakıyorum kötü değil. solbekte nerdeyse asacakları hasan ali kaldırım, beğenmedikleri alper, fernandao,aatıf gibi oyuncular iyi kötü katkı veriyor. kadro dışı bıraktıkları ozan dahi bizim donk kadar katkı verebiliyordu. ilginç bir oyuncu grubuna sahipler ve motive oldukları zaman rakibi bozup istedikleri kıvama getirebiliyorlar. en önemlisi de hocalarının ağlamaları sonrası hakemler ve medya tarafından destek görüyorlar. çok hafife alınacak bir durum göremiyorum şahsen ben, derinden gelip ciddi şekilde şampiyon olabilecek bir potansiyelleri var.
 • 3095
  en leş halinin bile ligde en kötü 3. olduğu-ki çok nadir- takım. hafife almaya gerek yok. şampiyon olamazlarsa 2. oluyorlar direk. bir geçen sene 3. oldular o kadar. her zaman tehlike takım kendileri. bizden farkları herkesi her an yenebilecek olmaları. hemde her yerde. biz ise içerde aslan dışarda kedi oluyoruz. o yüzden dikkat etmek lazım. her ne kadar başlarında aykut da olsa bir anda öne çıkabilirler.

  ayrıca baskıyı daha az hisseden takımları var. taraftarları zaten bir halt olmaz dedi hep. bu yüzden bu sene baskı yapmıyorlar. takımda eksik var şu var bu var diye geçildi.
 • 3096
  an itibariyle lider galatasarayımızın 3 puan gerisinde 3. olan takımdır. bu türk futbolunun büyük bir ayıbıdır. sezon başından beri oynadıkları futbolu dün zorlanmadan geçtiğimiz antalyaspor oynasa herhalde 7-8 puanla karabükspor'un altında kalırdı. marka değeri vs denilerek her sezon kollanıp, illa ki bir şekilde ilk 5te tutulması çok büyük bir skandal.
 • 3097
  öncelikli oyun felsefesi rakibi durdurmak ve bir gol bulabilirse onu savunmaya çalışmak olan takım. alan daraltma işini iyi yaptıklarını kabul etmek gerek. büyük maçlardaki başarılarının ekstra motivasyonun yanında oyun felsefeleri ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

  asıl sıkıntıları anadolu takımlarıyla özellikle deplasmanda oynadıkları maçlar. rakipleri de alan daraltmayı iyi uygulayan bir ekip olduğunda, kreatif oyuncularının az olmasından dolayı oldukça zorlanıyorlar. ligin dibindeki rekabet iyice kızıştığında daha da zorlanacaklarını söylemek yanlış olmaz.

  biz iyi oynadığımız ve hocamızın oyun felsefesine sadık kaldığımız sürece, diğer rakiplerimiz gibi teferruattan ibaretler.
 • 3099
  daha önce de yazdım, yine yazıyorum. beşiktaştan falan daha tehlikelidir. bakın bir şeyi fark ettiniz mi; beşiktaş ne biçim övgüler alıyor işte oyunuyla şusuyla busuyla. keza başakşehir falan ne kadar iyi oynuyor diye konuşuluyor. ben fenerin iki hafta üst üste bu şekilde övüldüğünü görmedim.

  ama gel gör ki, bu takım başakşehir'in 2, bizim 3 puan gerimizde. beşiktaşın ise 1 puan önünde yer alıyor. bu ölü futboluna rağmen adamlar bir şekilde kazanmasını biliyor.

  işte büyük takım farkı burada ortaya çıkıyor (büyük derken bizden büyük değil), çünkü iyi de oynasa kötü de oynasa ben fenerin çok çok gerilediğini görmedim puan tablosunda. bu sezon için değil, genel olarak yani. bizim elmanderli baroşlu dönemlerimizde bile fener büyük maçlarda hep bir soru işaretiydi, konsantrasyonu yüksekti çünkü.

  o sebeple, her ne kadar futbolu umut vermese de, küçümsenmemesi gereken bir takım. sonuçta diğer rakipler de başakşehir ve beşiktaş. biri her türlü desteği alıp, üç büyüklere kardeş olmaya çalışan bir belediye takımı. diğeri galatasaray ve fenerin yokluğunda 2 sene şampiyon olmuş, kuyruklu yıldız misali 10 yılda bir bu işi başaran bir takım. yani burada feneri başakşehir ve beşiktaştan daha küçük görmek, pek gerçekçi olmaz.

  ha tabii biz burada işimize bakıp, onların puan kayıplarını beklemeliyiz. ha bu olası kayıpları da iyi değerlendirmek lazım. yoksa bir bakmışsın kayseri, göztepe bile seni geçmiş.
 • 3100
  kan kokusunu almasi hos olmayan, galatasaray'in tek rakibi. bu ligin 2 tane papazi vardir. biri biz biri fener. bu ikili sampiligin kokusunu aldi mi bjk, trabzon vesairenin yarista onemi kalmaz. ligi almak icin papaz takimlarin oyle ahim sahim top oynamasina da gerek yoktur. 25. haftaya kadar bu papazlardan biri yarista kaliraa o sampi olur. her ikisi yarisirsa kazanan %90 galatasaray olur. velhasil yaristaki 4 takimdan en buyuk rakibimiz fenerdir. bjk papaz degildir. papazlik mertebesine yukselmek icin 2 sampilik yetmez.
 • 3101
  sıkıntısı derbiler veya büyük maçlar değil, tam tersi küçük maçlar olan takım. iyi savunma yaptıkları için büyük maçlarda kolay kolay gol yemiyorlar, rakip de açık oynadığı için pozisyona girmeleri çok sıkıntılı olmuyor. haliyle genelde istediklerini alıyorlar. ama iş küçük maçlara geldiğinde rakip yüzde 90 otobüsü çekiyor, o zaman da hücumdaki tüm defolar ortaya çıkıyor. zaten küçük maçlarda duran top ya da kenar ortalarla kilidi açamazlarsa 0-0'a razı oluyor adamlar.

  orta sahada souza-topal, kanatlarda dirar-aatıf ikilisiyle oynuyorlar. bilmiyorum son zamanlarda maçlarını izlediniz mi ama valbuena oynamadığında* dünyanın en kısır futbolunu falan oynuyorlar. umarım ikinci olurlar da şampiyonlar ligi katılım payının tamamı bize kalır.*
 • 3104
  (bkz: #2350525)

  son 17 sezonda * ligde galatasaray, beşiktaş ve trabzonspor'a karşı oynadığı maçlarda çok büyük bir üstünlük kurmuş olan futbol takımı. yukardaki bilgilere göre galatasaray, beşiktaş, trabzonspor'a karşı son 17 sezonda oynadığı toplam 106 lig maçında 56 galibiyet, 30 beraberlik ve 20 mağlubiyet almış. bu maçlarda 166 gol atarken sadece 96 gol yemiş (+70 averaj.) rakiplerinin ise aynı üçlemedeki istatistikleri şöyle:

  galatasaray: fenerbahçe, beşiktaş ve trabzonspor'a karşı 105 maç, 42 galibiyet, 21 beraberlik ve 42 mağlubiyet. 128 gol atarken 126 gol yemiş. (sadece +2 averaj.)

  beşiktaş: galatasaray, fenerbahçe ve trabzonspor'a karşı 105 maç, 35 galibiyet, 27 beraberlik ve 43 mağlubiyet. 134 gol atarken 136 gol yemiş. (bunlar artıda da değil, -2 averaj.)

  trabzonspor: galatasaray, fenerbahçe ve beşiktaş'a karşı 106 maç, 25 galibiyet, 28 beraberlik ve 53 mağlubiyet. 98 gol atarken 168 gol yemiş. (tam -70 averaj.)

  cidden bu anlamda takdir edilesi bir takım fenerbahçe. ama bu alandaki üstünlüklerinin yarısını dahi anadolu takımlarıyla oynadıkları maçlara yansıtamadıkları için lig skalasında gerideler, hatta bu sene muhtemelen 2 geriye düşecekler.