• 5939
  koçbahçe olma yolunda hızla ilerleyen türkiye'nin en fantastik kulübü. zamanında yıldırım demirören ve bizim giresunlu da kulübe para vermiş kulübü borçlandırmışlardı ama ali koç işi daha da öteye giderek futbol takımından kürek takımına kadar tüm branşlarda sponsorluğu kendi firmaları ile sağlıyor. transferlerde ve oyuncu maaşında da nereden geldiği belli olmayan bir para var. ali koç kulübe yüklü miktarlarda para sokuyor öyle hibe edilecek parada değil büyük ihtimalle. ali koç başarılı da olsa başarısız da olsa kendisini indirebilecek bir güç yok. ali koç ezkaza başkanlığı bıraksa mali olarak tarihinin en büyük çöküşüne girerler. borç devasa olduğu gibi kendilerine ali koç kadar zengin bir koca öhöm başkan bulamayacakları için sıcak para girişinde de sıkıntılar yaşayacaklar. belki de büyük takımlar içerisinde ilk sahipli kulüp olarak tarihe geçerek ali koç'un malı olacak. bakalım zaman neler getirecek.
 • 5941
  ali koç'un malı olacağını zannetmiyorum. ama şu an için oyuncağı olduğu kesin. zaman neler gösterecek bilinmez ama koç ailesinin böyle bir alıma izin vermeyeceğini zannediyorum. ali koç holdingten tüm bağını keserse belki o zaman olur. başkanken bile yolda kalma pahasına opetten benzin almayan insanlar varken böyle bir durum bence işleri sıkıntıya sokacaktır.
 • 5942
  mevcut fenerbahçe başkanının; başlangıçta bankalar birliği anlaşmasına bu kadar karşı duruş sergilemesinin tahminimce esas sebeplerinden biri, fenerbahçe'nin mali yapısının diğer kulüplere nazaran daha kurtarılamaz bir pozisyonda oluşu* ve bu ödenemeyen borçlar neticesinde atanabilecek muhtemel kayyumun ilerleyen yıllarda fenerbahçe'yi malum ailenin elinden söküp alması riskini göze alamamış olması gibi tahminler yürütmek zor değildir.

  bu meselenin bir de galatasaray cephesi vardır ki, mustafa cengiz*'e kimler neden savaş açtı*, bunlar bilinen şeylerdir.

  bu nedenle vadeyi uzun tutup ödeme kolaylığıyla kayyum riski düşürülerek, ilerleyen dönemde borçlarına karşılık kulübe malik olmaya giden yol pekala yapılabilir. bu tür büyük taraftar ve işadamı kitlesine sahip camialar, dünyada ciddi yatırım enstrümanı ve paranın izini kaybettirme araçları haline dönüştüler. italya transfer piyasası ile ilgili son iki-üç yıldır gerçekleşmekte olan aksiyonları biraz açık gözle takip eden insanlar, aslında bunların ısınma turları olabileceğini sezebilirler.

  tabi bunlar basit komplo teorileri. herhangi iddiam yoktur. ancak zaman ne gösterir hepimiz göreceğiz.