• 5777
  yerlerinde biz olsak bu limitlerden sonra bizde ağlardık muhtemelen geçtiğimiz sezon puanlarının silinmemesine değinmiş arkadaşlar, unutmayalım ki adamlar şike yaptılar, bırakın küme düşmeyi, puan silme cezasını üstüne kumpas bilmem ne diyerek olayı fetöye yıkıp haklı çıktılar. elbette mağduru oynatacaklar, türk futbolunda ne kadar mağdursan o kadar haklısın, düzen bu şekilde işliyor.
 • 5778
  bu sıkıntılı süreçten kendilerini anca transfer yasağı kurtarır. transfer yasağı almadıkları için kendi içlerine otomatik yasak uygulamarı lazım. her bölgeye bir kaliteli oyuncu bunların yanına iyi yerli oyuncular ve genç oyuncularla harmanlamaları gerek.

  ama harcama limiti az olduğu için sanki dünyanın sonu gelmiş gibi davranıyorlar. bu tarz çözümler üretmedileri için bügünlerden kolay kolay kurtaramazlar.
 • 5779
  bu sıkıntılı süreci başlamasının sebebi başkanları ali koç olan kulüptür. ali koç uefa'nın ffpsi yeterli değil çok daha sıkı tedbirler uygulamalıyız ancak tek biz uygularsak rakiplerimizle rekabet edemeyiz. o yüzden tff radikal tedbirler almak pahasına bunu yapmalı ifadelerini kullanmış ve tff bu ifadelere kulak vererek harcama sınırı uygulaması getirmiştir. şimdi kendi istedikleri uygulama kendi canlarını yaktı diye ağlıyorlar.
 • 5780
  geçen sezon harcama limitlerini aşınca, ikinci yarının başında verilmesi gereken puan silme cezası için o dönem yarışın içinde de olduklarından "puan silme cezası bu sezon * verilemez, gelecek sezon * verilebilir" diye savunanları vardı bu kulübün. ne oldu o iş merak ediyorum. bir şey olacağından değil de insan ümit ediyor. *

  bu kulübe zaten verilmesi gereken cezalar verilmemiş, üstüne hala mağduru oynamaya devam ediyorlar. bir de taraftarları hala bu kulübün en çok gelir kazanan, en çok maç başına seyircisi ortalamasına sahip olan, en çok bein üyeliğine sahip olan, en çok mağaza geliri olan kulüp olduklarını sanıyor. kafaları hala 2000'li yıllardaki fenerbahçe'de kalmış.
 • 5782
  --- alıntı ---

  türkiye futbol federasyonu tarafından bugün açıklanan ve futbol gerçekleriyle bağdaşmayan takım harcama limitleri, asla kabul edilemez ve uygulanamaz düzeydedir. kulübümüz ve camiamız, içerisinde bulunduğumuz transfer döneminde bu kabul edilemez saçmalığa karşı her türlü hak arayış mücadelesini sonuna kadar verecektir. uygulamaya başlandığı ilk günden beri kurgusunun yanlış tasarlanmış olduğuna dikkat çektiğimiz bu talimat, mevcut hükümlere göre hesaplanmış olsaydı limitimizin (eksi) - 436 milyon tl olması gerekirdi. kulübümüzün transfer yapmasına engel olmaya çalışılacağı, hiç yeni transfer yapmadığımız durumda dahi 2021/22 sezonunda kulübümüzün 3 puanının silineceği ve buna ek olarak transfer yasağı, kadro sınırlaması ve para cezası yaptırımları uygulanacağı anlamına geliyor. takım harcama limitlerine dahil olan kalemlerde 2017-2018 sezonunda 92 milyon euro’luk harcamayı bir sonraki sezon 82 milyon euro’ya geçtiğimiz sezon ise 64 milyon euro seviyelerine indirmiş olup, %30’luk bir tasarruf sağlamıştır. ancak açıklanan limitler doğrultusunda bugün bizden beklenen 64 milyon euro’dan 18.8 milyon euro seviyesine inmemizdir. buna hangi açıdan bakarsanız bakın, futbolun gerçeklerinden çok uzak olduğu aşikardır. kurgusu en başından yanlış tasarlanmış, haksız rekabete sebebiyet veren ve 2019/20 sezonunda kulübümüze ciddi şekilde zarar veren bu talimatın, bir kez daha önümüzü kesmemesi için camia olarak gereken her türlü mücadeleyi her ortamda sonuna kadar vereceğiz.

  --- alıntı ---

  bu şekilde bir açıklama yayınlamışlar, sağlam ağlamışlar. özetle demek istiyorlar ki, bu harcama limitiyle değil transfer yapmak, önceki sezonki kadromuzu aynı şekilde korusak dahi limiti aşıyoruz, transfer yasağı ve puan silme cezası alıyoruz demişler. önümüzdeki günlerde ligden çekilme kararı alabileceklerine dair kamuoyu yoklaması yaptırıyorlar bazı muhabirlerine de, ama yemezler, çok gördük bunları. şu anda keyifle izliyorum olanlar.
 • 5783
  trt spor muhabiri yağız sabuncuoğlu'nun dediğine göre;
  "tff harcama limitleri düzeltilmezse ligden çekilme ve yayın havuzundan çekilmek..." dedi beni aldı bir gülme.

  anlayacağınız fenerbahçe ile ligden çekiliyoruz şenlikleri başladı.

  yok yani hadi ligden çekildin ya da yayın havuzundan çıktın o borçları öpücükle mi yoksa sms'le mi ödeyeceksin.
  masanın üzerinde ligden çekilme var diyor... fenerbahçe diyor...
 • 5784
  yine, yeni, yeniden ağlamalara başlamış kulüp. itiraf edeyim bu kulübün ne olursa olsun önceleri bir ağırlığı vardı, bazen beklenmedik manevralar alabiliyorlardı (özellikle 2001-2008 yılları arası). şimdilerde ise hep bilindik tehditlerle emzik peşindeler. ali koç’un hayal ettiği fenerbahçe’yi hala anlayamadık sonuçta. daha kötü günlere inşallah. tehditle ve zırvayla hak elde etmeye çalışan kulüp.
  edit: ne demiş altın portakal fener ağlama
 • 5785
  --- alıntı ---

  fenerbahçe, ligden çekilme ve yayın havuzundan çıkma ihtimallerini ciddi olarak görüşmeye başladı. fenerbahçe yönetimi, limitler tekrar düzenlenmezse; bu konuya karşılık radikal kararlar almayı düşünüyor.

  via: yagosabuncuoglu

  --- alıntı ---

  fener ligden çekilirse futbola olan ilgim azalır. bunlar giderse bejeke ile uğraşacaz başım ağrıyor yoruyorlar beni.
 • 5786
  tff'nin 20-21 sezonu için açıkladığı harcama limitleri konusunda açıklama yapmışlar,

  özetle demişler ki biz şu anda dahi mevcut oyuncularımızla 18.8 m euroyu aşıyoruz.

  buna bağlı olarak da eğer bu saçma kural değişmezse 3 puan silme, transfer yasağı vb bir veya birkaç ceza yeriz.

  bakalım tff geri adım atacak mı? yoksa kendilerinin itiraf ettiği şekilde puanları silinip ceza yiyecekler mi?

  ha bu durum mağduriyetleri anlamına geliyor ve dağılma sürecindeki camiayı kenetledi.

  o açıdan ali koç'un da üzerindeki baskı azaldı, biz ne yaparsak yapalım bizi şampiyon yapmayacaklar der çıkar işin içinden.

  işte o açıklama;

  --- alıntı ---
  türkiye futbol federasyonu tarafından bugün açıklanan ve futbol gerçekleriyle bağdaşmayan takım harcama limitleri, asla kabul edilemez ve uygulanamaz düzeydedir.

  kulübümüz ve camiamız, içerisinde bulunduğumuz transfer döneminde bu kabul edilemez saçmalığa karşı her türlü hak arayış mücadelesini sonuna kadar verecektir.

  harcama limitleri uygulamasına ilişkin başından beri “kervan yolda dizilir” mantığı ile hareket edilmemesini, uygulanabilir, sürdürülebilir bir talimata ihtiyaç olduğunu ve mevcut haliyle türk futbolunun adil rekabet ortamından uzaklaşacağını ifade etmiş; harcama limitlerinin gerçekçi bir yaklaşımdan uzak ve sürdürülemez olduğunu vurgulamıştık.

  bugün geldiğimiz nokta ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha göstermiştir.

  uygulamaya başlandığı ilk günden beri kurgusunun yanlış tasarlanmış olduğuna dikkat çektiğimiz bu talimat, mevcut hükümlere göre hesaplanmış olsaydı limitimizin (eksi) - 436 milyon tl olması gerekirdi.

  eksi yüz milyonlarca liralık harcama limiti hesabı da talimatın ne kadar yanlış dizayn edildiğini tartışmasız olarak ortaya koymaktadır.

  eksi harcama limiti garabetini gidermek için tff lisans kurulu tarafından yapıldığını düşündüğümüz hesap manevralarıyla harcama limitimiz mevcut oyuncularımız ve yeni transferlerimiz 154 milyon tl (18.8 milyon euro) olarak açıklanmıştır.

  bu hesaplama manevraları, kulübümüz adına olumlu bir tablo oluşturmamakla beraber; bu adımların tamamen talimatın gerçek dışı hesaplama yöntemlerini gizlemeye yönelik olduğu intibasını uyandırmaktadır.

  2020/21 sezonunda hali hazırda sözleşmesi devam eden oyuncularımızın yükümlülükleri kulübümüz için açıklanan 154 milyon tl (18.8 milyon euro) limitin çok üzerindedir.

  bu durum, yeni sezonda da kulübümüzün transfer yapmasına engel olmaya çalışılacağı, hiç yeni transfer yapmadığımız durumda dahi 2021/22 sezonunda talimatın ek xii j maddesi gereği kulübümüzün 3 puanının silineceği ve buna ek olarak transfer yasağı, kadro sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri veya birkaçı uygulanacağı anlamını taşımaktadır.

  bununla beraber yönetim kurulumuz göreve geldiği günden bu yana finansal durumunu düzeltmek adına bir çok adım atmıştır. takım harcama limitlerine dahil olan kalemlerde 2017-2018 sezonunda 92 milyon euro’luk harcamayı bir sonraki sezon 82 milyon euro’ya geçtiğimiz sezon ise 64 milyon euro seviyelerine indirmiş olup, %30’luk bir tasarruf sağlamıştır. ancak açıklanan limitler doğrultusunda bugün bizden beklenen 64 milyon euro’dan 18.8 milyon euro seviyesine inmemizdir. buna hangi açıdan bakarsanız bakın, futbolun gerçeklerinden çok uzak olduğu aşikardır.

  bir kez daha üstüne basa basa vurgulamak isteriz ki; kurgusu en başından yanlış tasarlanmış, haksız rekabete sebebiyet veren ve 2019/20 sezonunda kulübümüze ciddi şekilde zarar veren bu talimatın, bir kez daha önümüzü kesmemesi için camia olarak gereken her türlü mücadeleyi her ortamda sonuna kadar vereceğiz.

  atılacak adımlar ve alınacak aksiyonlar doğrultusunda önümüzdeki günlerde camiamızı bilgilendireceğiz.

  bu aşamada taraftarlarımızdan sabırlı ve gerektiği takdirde camia olarak atacağımız adımlar için de bir o kadar hazırlıklı olmalarını rica ediyoruz.

  fenerbahçe spor kulübü

  --- alıntı ---
  https://www.fenerbahce.org/...0/8/kamuoyuna-duyuru
 • 5787
  bu adamların transfer yasağı ve puan silme cezası yemediğine dua etmesi gerekirken ''üzerimize oyunlar oynanıyor'' şeklinde algı kasması komik geliyor bana. 6 yılda 1 kupa bile alamayan adamlar bir ton orta saha oyuncusu alabiliyor, hatta rakibi almasın diye ekstra para verip futbolcu transfer edebiliyor. bunu kimse sorgulamayacak sanıyorlar bir de. denetlenmeden rahatça para harcama dönemi eskide kaldı. hem fenerbahçe'nin hem de diğer takımların bu bilinçte hareket etmesi lazım artık.
 • 5789
  takım harcama limitleri ile ilgili tff uygulaması açıkçası benim de aklıma yatmıyor. çok rasyonel, mantıklı ve sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum. ancak fenerbahçe'nin hesaplama metodolojisini ve bu metodolojideki yanlışları bir işletme yönetimi üzerinden anlatmadan yaptığı açıklama bize ayrıcalık yapın demektir. biz mali olarak batığız, buna rağmen ciddi harcamalar yapıyoruz, yapacağız, şampiyon olmak zorundayız, buna göz yumun demektir. mevcut rakamlarımız üzerinden sahte satışlar göstererek transfer yapabilecek kadar limit tanımlayın diyorlar. oysa fenerbahçe gibi batık durumdaki bir klübün mevcut oyuncu grubu ile limiti aşması sebebiyle puan cezası ve transfer yasağı yemesi lazım. çünkü sen geçen sene yine çok harcadın, yine başarı elde edemedin, şimdi bedelini ödemelisin olmalı. yoksa iyi valla sen bankadan limit al, batır, sonra limitte artırım iste. neden, yeni yatırım yapıp para kazanmam lazım. kusura bakma kardeş, satacaksın o zaman elindeki varlıkları. örneğin, topuk yaylasındaki tesisi. ayrıca, trabzon nasıl ceza yiyip, transfer yapamadı ve altyapıya yöneldi ise, eskişehir filan nasıl altyapı oyuncuları ile oynadı ise sen de ceza yiyecek, elindeki oyuncuları satıp altyapıdan yetiştireceksin. düşük maaş ile oyuncu transferi yapacaksın. bu durum bu sene sana, eğer adam gibi planlı iş yapmazsak birkaç sene sonra bize gelecek. bu geldiğinde bugün olanların hepsi kenara çekilip, biz ne kadar başarılıydık diye izleyecek. tıpkı ünal aysal, dursun aydın özbek vb. gibi.
 • 5791
  açıklanan harcama limiti ile 20 milyon euro'luk takım kurması istenen ezeli rakibimiz. aslında ülke büyüklerinin yapması gereken tff tarafindan zorla yaptırılıyor. şampiyonlar ligi geliri dışında büyüklerin geliri başarı ile çok fazla değişmez. bilet, forma satışları her zaman başabaş gider. fenerbahçe iki yıldır 60 milyon euro'luk kadro kuracagina 20 milyonluk kadro kursaydi, borcu iki yılda 80 milyon euro azalabilirdi. ne olacaktı ligi 6.7. değilde 10. bitirseydi. hatta doğru planlama ile daha önde bile bitirebilirdi. ama fenerbahçe dahil bütün büyük kulüp taraftarları hala aynı kafada. euro olmuş 8 lira ama pahalı isimler peşinde geziyoruz. galatasaray dahil ülke büyüklerinin kadroları 20 milyon euro civarı olmalı.
 • 5792
  baya sıkıntılı duruma düşmüş olan takımdır. dolayısıyla rekabetin gereğidir, dalgamızı geçeceğiz elbette; geçiyoruz da fenerli eşimiz dostumuzla.

  yalnız bazı noktalarda haklı oldukları gerçeğini değiştirmiyor işin espri tarafı. biz geçtiğimiz sezon şampiyonlar liginde olduğumuzdan dolayı daha büyük bir limite sahibiz. benim bildiğim kadarıyla 2021 yazında da bu sefer başakşehir'in hayvan gibi limiti olacak bu sezon şampiyonlar liginde olacaklarından dolayı gelirleri bayağı yüksek olacağı için. bizimki de fenerbahçe'nin bu seneki seviyelerine doğru inecek. o zaman da biz deriz artık ligden çekilelim falan diye.

  dolayısıyla bu kuralın adam gibi düzenlenmesi gerektiğine inanıyorum şahsen.
 • 5795
  geleneksel “ligden çekiliriz” ve “yayın havuzundan çıkarız” şenliklerini başlatmış kulüptür. fenerbahçe, tarifi zor bir kulüp. öyle zor ki, anlamak ve anlatmak için kuantum bilgisayarları bile çaresiz kalır. öncelikle ligden çekilme kararını ancak genel kurul verebilir ve bu da imkansızdır. ikincisi yayın havuzundan çekilme yetkin de yok. o yetki kulüplerin değil maalesef federasyonun. (ben de isterdim yetkinin kulüpler birliğinde olmasını ama maalesef değil)

  mert hakan ile anlaştık gidip iki katını verdiler. vedat muriç ile anlaştık gidip %70 fazlasını verdiler. deniz türüç ile anlaştık yine %50 fazlasını verdiler. peki elde ettikleri gelir, elde ettikleri başarı ne, koca bir hiç. başarı gelmeyince gelir de olmadı. sonuç olarak bütün takımlara uygulanan formül bunlara da uygulandı ve yıllık harcama limitleri belirlendi. üstelik bu limitlerin ve bu ffp’nin uygulanmasını isteyen de bizzat ali yıldırım koç. (açın okuyun eski beyanatlarını) peki şimdi neden itiraz ediyor, neden ligden çekiliriz tehdidini yapıyor. çok basit, çünkü mert hakan dahil hiçbir futbolcuyu transfer edebileceği bir bütçesi yok. eskisi gibi “basarım parayı alırım futbolcuyu” dönemleri geçti. gelirine göre harcama yapabilirsin dönemi başladı. bugün 600 m euro borcu olan tek kulüp fenerbahçe’dir. erol bulut’a bile para ödeyebilecek durumda değiller.

  bizimle kıyaslıyorlar kendilerini hatta kıyaslamıyorlar bize karşı kurbağa misali şişiyorlar. bizim bir verdiğimiz ve anlaştığımız futbolculara iki verip akıllarını çeliyorlar ve “bir futbolcuyu fenerbahçe isterse fenerbahçe alır” diye trip atıyorlar. sonuçta da işte böyle patlıyorlar.

  bizim ffp gereği harcama yapmamız zaten mümkün değil. tff’nin değil uefa’nın kıskacındayız ama son üç yıldır bazı hatalı transferlerimiz olsa da limitleri aşmadan buraya kadar gelmeyi başardık. 2021/2022 sezonu biriminde ffp kıskacı kalkıyor ama yine de kendi kendimize limit koyarak ilerlemeliyiz. böylece fenerbahçe ile anlamsız s.dik yarışına girmeden ve borca batmadan yürütebiliriz gemimizi.
 • 5798
  kendilerine verilen 18 küsür milyon euroluk harcama limiti tam anlamıyla fantastiktir. adamların 50 milyon küsür euro maaş bütçesi olsa bile 18 milyona düşürmeleri imkansız. yani 18 kişilik kadrodan herkese 1 milyon euro bile verseler ucu ucuna denk geliyor, 19. futbolcuyu kadroda tutamıyorlar.

  cidden tff'nin bu konuda düzenleme yapacağını ve geri adım atacağını düşünüyorum zira 18 milyon euro demek "kulübü kapatın bari bir boka yarayın" demektir. iktisat okuyanlar bilirler hani, "shutdown point" denen bir nokta vardır, bu noktanın altında firmalar hayvan gibi zarar etmemek için üretimi durdururlar. tff de fenerbahçe'ye resmen "kapatın gidin" demiş.

  imkansız lan. sanmıyorum ki ısrarla 18 milyon euro desin tff. ha, ceza olarak 3 puan silme verirler, bu herifler de yine 50 milyon euro maaş bütçesi falan oluştururlar. 3 puan nedir lan, alt tarafı 1 maç. bu senenin şampiyonu başakşehir tam 33 puan kaybetti.