• 5441
  türk futbolunun en kirli camiası olarak yine bir şeyler çeviren takım. harcama limitleri konusunda bünyesinde çok sayıda barındırdığı şımarık zengin çocuğu ağlamasından birden sessizliğe büründüler. bu arada henüz açıklamasalar bile yıllık maliyeti 4 milyon euro olan sol bek aldılar.

  https://t24.com.tr/...m-ifade-ediyor,23703

  yukarıdaki linkte harcama limitlerinin neyi kapsadığı anlatılmış. kısaca, futbolcu ve teknik ekip maaşları, gelen giden bonservis ve menajerlik ücretlerinin toplamı diyebiliriz.

  yeni açıklanan güncel limitlerde fenerbahçe'ye 224 milyon tl bütçe verilmiş. yaklaşık 33 milyon euro. yani denmiş ki fb bu yıl futbolcu ve teknik ekip maaşları, gelen giden bonservis ve menajerlik ücretlerinin toplamına 33 milyon euro harcayabilir.

  http://www.hurriyet.com.tr/...ni-acikladi-41409588

  bu güncellenmiş listedir. önceki listede fenerbahçe'nin limiti 206 milyon tl olarak belirlenmiştir.

  posta gazetesinin 3 aralık 2019 tarihli haberi, kapa dayanan bir haber olup fenerbahçe'nin harcama limitlerini 2 kat aştığı ve 65.1 milyon euro oyuncu ve teknik ekip gideri harcadığını belirtiyor.

  https://www.posta.com.tr/...iki-kat-asti-2223666

  bu haberler devam etti ve yeni limit olan 224 milyon tl verildikten sonra fenerbahçe'nin %80 aşım yaptığı söylendi ki bu da yaklaşık 65 milyon euro'ya tekabil ediyordu.

  kaldı ki fenerbahçe açıklama yaparak, içerden bilgi sızdırılarak süreç manipule ediliyor dedi ve 65 milyon euro'yu doğruladı. fenerbahçe'nin açıklamasına ait link aşağıda. tutar, oran hatalı gibi bir ibare de yok. üstelik sonradan başvurmadık demelerine rağmen federasyon ile görüşüyoruz diye açıklama yapmışlar.

  https://www.cnnturk.com/...n-surdugunu-acikladi

  bu açıklamanın üstüne haberler kesildi. fenerbahçe başkanı bir kaç gün sonra çıkıp önce mağdur edebiyatı yaptı, sonra federasyona başvurmadık diyerek kendisini yalanladı, en son da limiti 82 milyon tl aştık dedi. yani 420 milyon tl'yi birden 300 milyon tl'ye çekti. yani yaklaşık 45 milyon euro.

  aşağıda bu konuda güvenilir sitelerden birisinin maaş bilgisi var. sadece en yüksek 5 oyuncu gözüküyor. toplamları 19 milyon euro. bu hesaba göre altyapı oyuncuları hariç kalan 21 oyuncu, teknik ekip, ve ayrılan kameni ve ayrıca menajerler toplam 26 milyon euro'ya mail olmuş.

  https://www.capology.com/...fenerbahce/salaries/

  bu noktada, yine başkanlarının biz menajerlere 13,6 milyon eur ödedik açıklaması var. iki yıl için desek yıllık 6,8 milyon eur.

  https://www.aa.com.tr/...l-mi-oldunuz/1701108

  çoğunluğunu kendilerinin açıkladığı bütün bu kaynaklı bilgilerden sonra bizim fenerbahçe'nin 45 milyon euro harcadığına inanmamızı istiyorlar. daha ileri gider, 5 oyuncu ve menajerleri çıkarsak 20 milyon euro. emre, kameni, zanka, serdar, ısla, muriç, garry, hasan ali, ozan, sadık, jailson, ekici, tolgay, deniz türüç, mevlüt, tolga, ferdi, harun, berke, zajc, alper, ersun yanal ve teknik ekibin maliyeti 20 milyon euro yani!

  hadi inanalım.

  sonra da bir haber çıkıyor, fenerbahçe banka anlaşması yaparsa, -80'den +50'ye geçecek. yani limiti 350 milyon tl olacak.

  galatasaray'ın harcama limiti 450 milyon tl iken fenerbahçenin harcama limiti 350 milyon tl. harcama limitleri belirlenirken aşağıdaki gelirler dikkate alınıyor,

  gişe gelirleri,
  sponsorluk ve reklam gelirleri,
  yayın gelirleri,
  ticari faaliyet gelirleri,
  gruplara kalınırsa uefa gelirleri

  kpmg raporuna girmeyip, diğer gelirleri sabit alsak bile galatasaray'ın yayın gelirleri ve uefa gelirleri fenerbahçe'den 400 milyon tl daha fazla. hal böyleyken ne hikmetse sadece 100 milyon tl fazla harcayabiliyoruz fenerbahçe'den.

  komplo teoricisi biri değilim. mesela elif elmas konusunda el altından bir şey döndü demem, bence menajer başarısı. ama bu harcama limiti konusu türk futbol tarihi rezilliklerine en üst sıralardan girecek gibi. fenerbahçe iyice türk futbolunun ağlayan şımarık çocuğuna dönmüş durumda. karakter örtüşmesinin en güzel örneği.

  atanmış federasyon ise kamuoyunu ürkütmeden çocuğu susturma derdinde.
 • 5442
  ufleyerek sonmez dediginiz atesin ustune iser, atesi sondurup ortami kokutur. kural falan onemli degildir, zengin baskaninin babadan miras bankasi vardir, para bulunur,kenardan gecilir, gazete patronlari zaten dizlerinin ustunde muamele cekmeye her daim hevesliyken haberler havalar bes dakikada degistirilir.

  fenerbahce son haliyle turk sporunun "binicem ustune vurucam kirbaci" diyen zengin babali simarik veledidir.