• 5197
  son dakika haberine göre uefadan men cezası almamış kulüp. ancak ffp çerçevesinde çeşitli yaptırımlar uygulanacakmış.

  kaynak: aspor/trtspor

  edit:

  -uefa gelirlerinden elde edilecek 2 milyon avro kesilecek (15 ekime kadar borçların yapılandırılması halinde ceza 1 milyon avroya inecek)
  -pozitif bakiye koşulu (aldığından fazlasını satması gerekli) sağlanamazsa, 2020/21-21/22 sezonlarında yeni oyuncu kaydı yapılamayacak ve 23 futbolcudan fazla oyuncu kaydedilemeyecek.
 • 5199
  uefa gelirlerinde ve kadroya bildirelecek oyuncu sayısında kısıtlamalara maruz kalmışlar. uluslararası düzeyde hedefleri ve temsiliyetleri olmadığı için pek de kendilerini etkileyen bir durum yok.

  --- alıntı ---
  the uefa club financial control body (cfcb) adjudicatory chamber has determined that fenerbahçe (tur) failed to comply with the break-even target for the reporting period ending in 2018 as required by the settlement agreement, which they entered into on 20 may 2016.

  as a result, the cfcb adjudicatory chamber has sanctioned the club with a withholding of revenues from uefa club competitions of two million euro (€2,000,000), a restriction on registering new players in uefa club competitions in the 2020/21 and 2021/22 seasons in the absence of a positive transfer balance, and a restriction on registering more than 23 players in uefa club competitions in the 2020/21 and 2021/22 seasons.

  however, the withholding of revenues shall be reduced to one million euro (€1,000,000) provided that the club is able to prove, by 15 october 2019, that it has fulfilled conditions with respect to restructuring its debt and implementing new national financial monitoring.
  --- alıntı ---
  kaynak: https://www.uefa.com/.../newsid=2616917.html
 • 5204
  https://www.uefa.com/.../newsid=2616917.html

  kurallar imkan sağlasa uefa bir iki tane de avrupa kupası hediye edecekmiş ödül olarak. şükür ki o madde yokmuş.

  rus takımları, fenerbahçe gibi avrupa futbolunda ismi olmayan takımlar sponsorluk kartlarıyla yırtıyorlar cezadan. ringin diğer tarafında psg başkanının "ffp'ye uymayacağız, gözü yiyen bizi şampiyonlar ligi'ne almasın" açıklamaları, manchester city'nin sahibinin kendi şirketini kulübüne 1 milyar pound'a sponsor yapması gibi açıktan dalga geçmeler var.

  ffp'ye uymaya çalışan, futbolcu satıp kar etmeye kasan tek kulüp biz kaldık muhtemelen.
 • 5205
  önümüzdeki sezonu artıda bitiremezse (sattığı futbolcu geliri aldığı futbolcu giderinden fazla olmazsa) 1 sezon transfer yasağı alacak kulüptür.
  yani bu sene de biz şampiyon olup fenerbahçe'yi transfer yapmak zorunda bırakırsak uzunca bir süre için tek mermileri kalacak demektir. o tek mermiyi de ateşleyip transfersiz 2 sene geçirecekler.
  aslında bu ceza cidden kol gibi bir cezadır ama fb taraftarı yasak gelmediği sürece olayı tam idrak edemez. kulübü sakat bırakacak bir ceza da gelebilirdi ama zannımca yeni federasyonun borç yapılandırma planı fenerbahçeyi kurtardı.
 • 5209
  uefa’nın 19 temmuz 2019 itibariyle beklenenden hafif cezalandırdığı türk kulübü.

  nedir bu cezalar?:

  1-)para cezası: 2 milyon euro; eğer ekime ayı ortasına kadar yapılandırma anlaşması yaparsa sadece 1 milyon euro.
  yorum: hem az, hem saçma. trabzon’a uefa gelirinin yarısı dediler, trabzon cas’a başvurdu. muhtemelen fenere verileni örnek gösterip yırtacaklar.

  2-) bu yıl transfer bonservis al-satta minimum başa başı yakalayamazlarsa, önümüzdeki 2 sene hiçbir yeni oyuncuyu uefa listesine yazamayacaklar.
  yorum: problem değil, şişirme rakamlarla dalavere dümenle oyuncu satıp bonservissiz/ düşük gösterilmiş alıp idare ederler. gene de transferde çok coşamazlar. ama o borç olduğu sürece her yıl bu sattığın kadar al karşılarına çıkar yıllık revizyonlarla.

  3-ne olursa olsun, uefaya önümüzdeki 2 yıl sadece 23 oyuncu yazacaklar.
  yorum: galatasaray’a geçen yıl 21di , bu yıl 22 oldu, önümüzdeki yıl 23 diye gidiyor. burada haksızlık olmuş. önünüzdeki yıl 21 ile başlamalıydılar.

  peki 700 milyon borcu, eksi işletme sermayesi ve aktifi, yıllardır olan zarar bilançoları ne olacak?
  genel kar zarar yapma şartı ile ceza vermeleri gerekiyordu. ayrıca cezayı bu kadar geciktirmeleri de başka bir haksızlık.

  devletle , muhtemelen, diğer takımlara. yaptıkları gibi ilk iki yılı ana para ödemesiz( ama faizi ödemeli) , 5 yıllık anlaşmaya gidip nefes alma fırsatı olacak ,bu arada koça/ yapı krediye borç sıfırlanıp hepsi ziraate geçecek. 3. yıl başında ana para ödemesi başlıyor ve 3 yılda bitmeli. ayrıca her adımda ziraat bankasına hesap vermek ve çizdikleri çerçeve içinde hareket etmek zorundalar.

  çok uzun lafın kısası: 2 yıl nefes alma şansı tanıdılar. şampiyon olamazlarsa, enkaz altında kalırlar. bu yüzden bu yıl yapacakları çirkefliğin, haksızlığın, hakem oyunlarının haddi hesabı olmayacak.