• 5058
  avrupadan men cezası alması kapıda.

  kadrosu ve mali durumundan dolayı seneye de* silik bir görüntü sergileyeceğini düşünüyorum.

  en yakın ihtimal ile 2021de avrupaya gidiş hakkı kazanabilir ve men cezasıyla onuda gidemez ve mali olarak bitikleri oynar.

  kendileri adına en yakın avrupa yolculuğu 4-5 yıl sonra görünüyor. böylelikle min. 15 yıl avrupa görememiş olacaklar.

  ama sonra ali koç len.
 • 5059
  ffp'ye uymadığı için `24 mayıs 2019 uefa'nın fenerbahçeyi üst kurula sevk etmesi` ile avrupa kupalarından men ve/veya para cezası almak üzere olan kulüp.

  avrupa'ya gitmemeyi zaten göze almış durumdalar.

  özellikle bu cezanın olduğu bir sene sampiyon olurlarsa sampiyonlar liginden mahrum kalmaları hem moral bozucu hem de ekonomik olarak yıpratıcı olacaktır. tıpkı 2014te olduğu gibi.

  yalnız keşke mümkün olsaydı da transfer yasağı alsalardı.

  kadrolarının neredeyse yarısının sözleşmesi biterken boyle bir sey olsaydı en az 5 sene sportif olarak kendilerine gelemezlerdi.

  simdi ise kaliteli yabancı oyuncu transferinde çok zorlanacaklardir.

  plan ise yeni tff başkanı hasta fenerli nihat özdemir ile birlikte bu süreci yabancı oyuncu sınırıyla gecirip vasat türklerle yarısıp lig yarısında avantaj sağlamak, geriye düşmemek.

  bizim bu kez hataya dusmeyip kaliteli türk oyuncularla kadroyu guclendirmemiz gerekiyor.

  her türlü senaryoyu hesap ederek adımlarımızı atmaliyiz.

  bunu başarabilirsek kendileriyle olan başarı ve maddi farkı açmak için çok uygun bir döneme girmiş bulunmaktayız.

  (bkz: beter ol)
 • 5065
  uefa cezasıyla ilgili yaptıkları açıklamada sanki hiçbir şey olmamış gibi tam 57,5 milyon euro açıkları olmasına rağmen "kadro kısıtlaması, transfer kısıtlaması ve 2,5 milyon euro" ceza gibi basite nasıl indirgeyebiliyorlar anlamış değilim, bizde aynı durumdaydık ve 1+1 avrupa'dan men vermişlerdi. eğer bu tip hafif kurallarla geçiştirilebiliyorsa perde arkasında yine bir şeyler dönme ihtimalini yüksek görüyorum.
 • 5066
  2016'da uefa'yla yaptıkları finansal anlaşmayı 2017-18 sezonunda ihlal etmişler. en fazla 10 milyon euro hesap açığı verme hakları varken 57.5 milyon euro açık verilmiş. bu tutar 20 milyonu geçerse uefa yargı dairesine sevk edilir denmiş. cezayı verecek organ da bu yargı dairesi.

  inceleme dairesi fenerbahçe'yi yargı dairesine sevk ederken bilet, forma satış artışı var, yeni sponsorluk anlaşmaları var, 60 milyon euro sermaye artışı yaptılar, bağış kampanyası var, bankalar birliğiyle borç yapılandırması gündemde, beklenmedik kur ve faiz artışı da oldu demiştir. yargı dairesi bakın size sevk ediyoruz ama bizce 2.5 milyon euro uefa gelirlerinden kesilecek ceza verin, transfer ve kadro sayısı kısıtlamasına devam edin* ama uefa müsabakalarından men etmeyin diye tavsiyede bulunmuştur.

  fenerbahçe henüz savunmasını yapmamış, 57.5 milyonu açıklamamış; bize şunu verin, bunu yapın dememiştir. galatasaray da benzer aşımı yapmıştı. mustafa cengiz yönetimi yeni bir yönetim, yeni bir soluk olmasının da avantajı ve şeffaf, güçlü savunmasıyla men cezasını engellemişti. bir bakıma zafer kazanmıştı. fenerbahçe de zengin ali sayesinde yırtabilir, görece düşük ceza alabilir. bekleyip görelim.
 • 5068
  ffp nin tepelerinde dikildiği şu günlerde takımlarında yetenek namına bi şeyler vaadeden tek oyuncuyu (bkz: mathieu valbuena) göndermmiş kulüp.
  ne yapmak nereye varmak istemektedir?

  toparlayın kendinizi. ikincinin fenerbahçe olmadığı şampiyonluklar tad vermiyor *

  şaka bir yana, fenerbahçe'nin bu sezon da aşağılarda oynaması durumunda yukarıyı canlı tutmak adına bir adım atılacağı çok net. başakşehir olur, onlar dağılır bulgurspor olur o dağılır.

  bu tarz kulüpleri ezip geçtiğimizde kimseyle dalga geçemiyoruz.
  fener varken en azından karşımızda dalga geçebileceğimiz bi muhatap buluyoruz.
  not: beşiktaşlılarla dalga geçmek için bile muhatap olmam. futbola dair zerre bilgisi olmayan bir güruh.
 • 5069
  başkanları olan şahıs kulübün böyle bir sıkıntıyla karşılacağını bilmesine rağmen hem bonservise hem de oyuncu maaşlarına bu yıl inanılmaz paralar harcamıştır.

  26 milyon euroluk satış yapmasına rağmen 26.75 milyon euroluk oyuncu bonservisi ödemiş. ve aldıkları futbolculara sadece bu yıl için tahminen 36-37 milyon euro civarı ödeme taahhütü vermiş. ve aldıkları 16 oyuncunun 8 tanesinden hiç faydalanmamış bu takım ama kimse hesap sormuyor bu adamdan. neymiş yeni başkan olmuşmuş, bu zarar için ondan hesap sorulamazmış.

  ben uefa'nın bunlara acıyacağını düşünmüyorum. mustafa başkanımızla karşılaştırmak çok saçma. mustafa cengiz 2018 yılı ocak ayında başkan oldu ve takımın büyük bölümü ondan önceki başkan tarafından kurulmuş, büyük paraları dursun özbek harcamıştı. mustafa başkanın 2017-2018 yılı için yapabileceği fazla şey yoktu. o da gelir gelmez elinden geldiğince masrafları kıstı, badou ndiaye'yi sattı ve takım şampiyonluğa gitmesine, gönderilen oyuncunun yerine alternatif başka oyuncumuz olmamasına rağmen badou ndiaye'den gelen parayı sağa sola saçmayıp kulübün kasasında kalmasını sağladı. bu yıl da kulübü ekonomik olarak son derece düzgün yürüttü ve uefa ile anlaşılan şartlara uydu. yani mustafa cengiz gereken bütün çabayı gösterdi ve uefa yetkilileri de bunu görüp geçen sene bize ceza vermedi.

  ali koç ise 3 haziran 2018 de başkan oldu. tasarruf yapmak için elinde pek çok fırsat varken gidip sattığı oyunculardan gelen bonservis parasını saçma sapan oyunculara saçtığı gibi, bu oyunculara ayrıyeten büyük maaşlar ödemeyi taahhüt etti. takımda yüksek maaş alan oyuncuların çaresine de bakmadı. oyuncu satışları ve aldıkları oyunculara ödedikleri maaş yükü 62-63 milyon euro civarı bir rakam. istese sattığı oyuncular yerine bonservisiyle oyuncu almak yerine bonservisi elinde olan ya da kiralık olarak kadrosuna katabileceği oyunculara yönelse, maaş yükünü hafifletmeye çalışsa en az 30 milyon euro daha az zarar edebilirdi. ama ali koç mevcut kötü ekonomik duruma rağmen tasarruf yapmak için hiçbir çaba göstermedi. sen elinde fırsat varken tasarruf etmek için hiçbir çaba göstermezsen uefa'da seni affetmez ve cezayı yapıştırır. eğer devlet olaya el atmazsa bunlar fenerbahçe için daha iyi günler.

  mustafa cengiz başkanımızın ne kadar önemli bir şey yaptığını ali koç ile kıyaslayarak görebiliriz. mustafa cengiz başkanımıza herşey için tekrar teşekkür ediyorum.