• 30
    avrupa kulüplerinde, özellikle bundesliga'da bu yönde atılan adımları gördükçe ülkemizde ve hepsinden önemlisi kulübümüzde neler olacağını merak ediyorum. bu yılki maaşlarında indirime giden veya haziran ayına kadar olan alacaklarından feragat eden oyunculara dair bilgileri gördükçe feghouli, belhanda, falcao, muslera gibi avrupa piyasasına göre yüksek sayılabilecek, ülke şartlarına göre ise uçuk seviyelerde maaş alan isimlerle kulübümüzün de ortak bir noktada buluşması önemli.

    açıkçası şu ortamda tüm oyunculardan eşit oranda fedakarlık istemeyi doğru bulmuyorum. ömer bayram, adem büyük, luyindama, marcao gibi nispeten düşük maaşlı isimlerden istenecek fedakarlığın falcao ile eşit oranda olması hakkaniyetli olmaz. bu konuda kısa sürede adımlar atılmalı. türk lirası bu sene ciddi oranda değer kaybına uğramışken, şampiyonlar ligi ve yayın gelirleri belirsizliğini korurken, özellikle salgın sonrası etkileri daha net hissedilecek ekonomik çöküş sürecinde taraftarın maddi desteğinin ne kadar düşüş göstereceği bilinmezken, stadyum ve yan gelirler durma noktasına gelmişken bu hususta acil bir eylem planı oluşturulmalı.

    sanırım global olarak futbol dünyasındaki uçuk rakamlar kontrol altına alınmaya çalışılacaktır. bu süreçte de kulüplerimiz belli bir oranda küçülmeye gidecek gibi görünüyor.