• 214
  şu konuya girilmesi birilerini rahatsız ediyor bunun farkında olmak ile birlikte eğer hoca sırf otoritesi sarsilacak diye kalibresi yüksek yardımcı antrenör almıyor ise galatasaray'a en büyük kötülüğü yapmaktadır.

  selçuk inan gibi sakin yapılı aman ağzımızın tadı kaçmasın modundaki bir adam, necati gibi terim'in gölgesinde lime lime ezilecek bir adam bu takıma ne katabilir merak ediyorum. hasan , ümit dedik hocanın yıllardır yardımcısı dedik biraz daha az ses ettik ama necati ve selçuk ikilisinden değil galatasaray hocalığı, kendi memleket takımlarına yardımcı hoca bile olmaz.

  hoca bu ikiliyi çok seviyorsa çocuk takımlarının başına geçirsin orda vefasini göstersin. yanıyoruz hocam yanıyoruz, teknik ekibin rezalet. bunu ne zaman farkedeceksin.
 • 215
  28 temmuz 2021 galatasaray psv eindhoven maçı sonrası basın toplantısında sorulan soruya fatih hocanın geçiştirme bir cevap vermesinden anlaşıldığı kadarıyla hoca bu konuda işine karışılmasını istemiyor.

  düşünüyorum da fatih hocanın dışında yardımcıları sürekli konuşulan başka bir hoca yok sanırım. sürekli hoca yardımcıları kondisyoneri vs. ile hedef adam haline getirilmeye çalışılıyor. ve sosyal medya taraftarı da buna balıklama atlıyor.

  bize ne yahu hocanın yardımcısından? adı üstünde yardımcı. takıma yardımcı yönetmiyor teknik direktör yönetiyor.
 • 216
  fatih terim gibi bir hoca, kendisine bu kötülüğü neden yapar anlamıyorum.

  diyorlar ki; "terim, başarılarında da böyle düşük seviye yardımcılarla çalıştı"

  yani doğru ama atlanan 2 şey var. birincisi futbol artık çok daha komplike bir spor dalı. ikincisi, hoca o başarıları bireysel olarak kazanmış. yardımcı olacak biri olsa, el verse ve yükünü hafifletse kötü mü olur?
 • 217
  maaşı sorun etmeyecek isimlerdir. en önemli özellikleri de bu. riera’nın maaşı bile asgari ücret gösterildi. bu paraya çalışması imkansız ama belli ki tff limitleri için öyle gösterildi. kaliteli ve geniş bir antrenör ekibi hayali kuruyoruz ama belli ki limit ve vergi oranı ciddi anlamda zorluyor. umarım 2021 yaz transfer dönemindeki zorunlu hamleleri yaptığımızda buraya da bütçe ve limit kalır.
 • 220
  selçuk inan ve necati ateş, yani kimse kusura bakmasın ama bu ikiliden yardımcı antrenör olmaz. bu ikili sizce fatih terim'in hatasında karşısına geçip hoca bu böyle olmaz bunu şöyle yapmalıyız diyebilirler mi? diyemezler tabi. fatih hoca ne diyorsa tamam hocam evet hocam diyorlar. fatih terim otoritesini sarstırır mı? o yüzden ona göre yardımcıları var. ben necati veya selçuk için kesinlikle bir şey demiyorum, ama karşılarına geçip hatalı olduğunu asla söyleyemezler.
  (bkz: 28 temmuz 2021 galatasaray psv eindhoven maçı) maç sonu açıklamalarında da yarım yamalak cevap verdi ve işime karışmayın abi siz dedi.
  daha önce de söyledim hiç kimse ama hiç kimse galatasaray'dan büyük değildir. ne başkanı ne teknik direktörü ne taraftarı ne futbolcusu, hiç kimse!!
  o yüzden egoyu bir kenara bırakması gerekiyor fatih hocanın ve hata yaptığında hatalıyım demeli. maç sonu bütün sorumluluk bende demekle olmuyor. tamam sende anladık ee bir şeyler yapıyor musun bunun için? yok. o yüzden geçmişte iyi şeyler yapmış olabilirsin ama bırak artık yakamızı da galatasaray'ın adını daha da yükseltelim.
  velhasıl kelam; yardımcılar iyi veya kötü biz bunu fatih hocanın egosu yüzünden anlayamıyoruz maalesef. ama al bir yabancı yardımcı fatih hocanın hatasında çıksın desin burada hatalısın sen o zaman bak nasıl daha da güçleniyoruz.
 • 221
  her takım için en az teknik direktör ya da başantrenör kadar önemlidir. çünkü takımı başantrenörün oyun planı ve talepleri doğrultusunda antrenörler yönetir. teknik direktör bir şirketteki bölüm başkanı gibi olmalı. altındaki müdürler yani antrenörler ile sahadaki ekibi yönetmeli, geliştirmelidir. bölüm başkanı müdürlerin yerine geçer gibi onların işini yapmaya çalışırsa başarılı olamaz. zaten şenol güneş gibi bu role yeltenen antrnör ekibini doğru seçmeyen kendini müdür yerine de koyan old school teknik direktörler italya'nın ısınmasını gördüğünde vay bee diyebiliyorlar. fatih terim de doğru antrenör takımı ile çalışmadığı için benzer sorunu yaşıyor. türkiye süper liginde herkes aşağı yukarı böyle olduğu için çok sorun yaşanmasa da avrupa'ya çıktığımızda duvara tosluyoruz. her alanda uzmanlaşma olduğu gibi sahadaki futbolda farklı alt alanlara ayrılarak buralarda uzmanlaşma ve oyuncu ve takımları geliştirme süreci başladı. tac antrenörü, duran top antrnörü vb. en basit hali ile avrupa maçlarında taç kullanamıyoruz. çünkü taçları savunurken bile rakip sahada savunma pozisyonunda yerleşirken, bizim oyuncularımız spontane yerleşiyor. taçları ileri oynarsak kaybediyoruz. başka çare kalmadığından geriye oynuyoruz, onda da yapılan hatalardan son 2 iki senede kaç tane gol yedik. hep tacı kullanana kızdık ama bizim oyuncularımız o taç için sahaya yerleşmiyor ki? taç için bir plan yok. duran topu konuşmaya bile gerek yok. türkiye lgi kıstas değil, avrupa'da yine bir şey yapamıyoruz.

  sonuç olarak, makas açıldı. ancak, bu makas sahada açılmadan zihinlerde, vizyonda açıldı. şu an camdan bir kafesteki kuşlar gibiyiz. kafeste uçup uçup, camı görmediğimiz için kaçabileceğimizi sanıyoruz. sonra ilk maçta o cama toslayınca ne oluyor diyoruz. lakin, camın alt bölümünde çıkış var, zihniyeti değiştirip çıkışa doğru yürüsek kafesten kurtulacağız...
 • 222
  an itibariyle selçuk inan ve necati ateş’dir. söyledikçe gülüyorum. kulübede gördükçe ağlıyorum. 10 günlük yalandan eğitimle, futbolculuklarındaki a milli olma sayılarından mütevellit antrenörlük lisansı alan bomboş isimler. işin kötüsü burak elmas bunu görüp de ‘hocam sana iyi yardımcılar mı getirsek’ dese, hoca bu sefer o’na da posta koyup ‘sen benim liyakatimi mi sorguluyorsun’ diye tribe girip yeni bir kriz çıkartır. yani nereden tutsan elinde kalacak bir mevzudur efendim. paradokstur.
 • 223
  selçuk inan ve necati ateş olarak doldurulmuş gibi görünüyor bu kadro ancak bu isimler yardımcı antrenör değil. ikisi de sadece antrenör bence.

  fm oynayanlar bilir, bir yardımcı antrenör var bir de özelliklere göre doldurduğunuz sekiz on tane çalıştırıcı antrenör oluyor. kimisi hücum, kimisi defans, kimisi top kontrol alanında uzman. velhasıl, selçuk inan ve necati ateş şu adamada en fazla bölgesel olarak çalıştırıcı antrenör olur.

  selçuk inan, pas çalıştırır örneği. necati ateş de şut. bu konularda oyuncuları eğitebilirler. yani fatih terim'in yabancıların tabiri ile "assistant manager"ı yok.
 • 224
  herhangi bir kurs yoluyla eğitim almışlar mıdır çok merak ettiğim yardımcılar. ellerinde bir belge, ne bileyim bir sertifika falan var mıdır? necati'yi bilmiyorum ama selçuk'un elinde böyle bir belge olması imkansız. çünkü adam futbolu daha yeni bıraktı.

  buradan anladığımız kadarıyla ''evlat'' kontenjanından teknik ekipte oldukları rahatça anlaşılabilir. önümüzdeki sene arda turan futbolu bıraktığında, o da bir şekilde ekibe dahil olur.

  fatih hoca dün dedi ya ''üç yıl sonunda iyi bir jenerasyon bırakırsam bugüne dek yaptığım en başarılı iş bu olur'' diye. o jenerasyon sadece futbolcularla olmaz hocam onu belirteyim naçizane. bu teknik ekip konusunda sen bu kulübe büyük kötülük yapıyorsun.

  hocam sen istiyorsun ki işine karışılmasın. kimse sana fikir vermesin. sen ne dersen tamam desinler. selçuk ve necati, kime ne katabilir allah aşkına?
 • 226
  evlatçılığın en acı veren tarafı bu yardımcılık olayı. kulüpte eş kaza bir efsane mi oldun futbolu bıraksanda seni gönderemeyiz çok üzülürüz sana para vermeye devam edelim, teknik kapasiten umrumuzda değil yeter ki efsanemiz para kazanmaya devam etsin. fenerbahçe aynı şeyi yaptı belasını gördü. volkan'mış, emre'ymiş diye diye kulubün içinden geçtiler. bizde hasan'mış, selçuk'muş, necati'ymiş diye geçiyoruz yıllardır.
  böyle önemli bir konuda profesyonel insanların olmaması anca bizim ülkemize yakışır. düşünsene 20 yıl inşaatta amele olarak çalışıyorsun emekli olur olmazda mühendisliğe soyunuyorsun hiç oluru var mı? fatih hoca kendisine saf doğruyu söyleyecek insanlar barındırmazsa işi çok zor şans vere vere tek mutluluk kaynağımızdanda olacağız bu gidişle.
 • 228
  geçen sene hocanın yanında levent şahin asistan menajer olmak üzere, ümit davala, albert riera, selçuk inan ve necati ateş gibi antrenörleri, fadıl koşutan kaleci antrenörü, scott piri ve yasin küçük'ten oluşan atletik performans ekibi ve maç analisti halil cihan ünal vardı. aynı zaman da 15-20 civarı ismi açıklanmayan tutulan scoutumuz vardı.

  ayrılan levent şahin, albert riera ve ümit davala uefa-pro lisans sahibiydi. bu çok önemli bir kriter. kalan selçuk inan'ın b lisansı olduğu söyleniyor ve necati'nin lisans derecesi hakkında bir bilgi bulamadım ancak en azından b lisansı vardır diye düşünüyorum. antrenörlüğünü beğenmediğimiz ancak futbolcu olarak efsane sayılacak hasan şaş 2017'de pro lisans kursuna gidiyordu. levent şahin'in futbol antrenörlüğü üstüne doktorası vardı. doktora almak ne kadar zor bilen bilir. hoca açıkladı ümit davala antrenörlük üstüne iki okul bitirmiş. galatasaray'ın hocasından farklı en az 3 adet pro lisans sahibi antrenör alması şart. mevcut antrenör kadrosu fazlasıyla yetersiz. ben hocadan kampa en az 2 yeni antrenör ile başlamasını beklerdim. mesela efsanelerimizden suat kaya'nın hem pro lisansı hem 1. ligde teknik direktörlük tecrübesi var. eminim ki hoca istese gelirdi. oyun içinde olanları tecrübesiyle selçuk ve necatiden önce görürdü. en azından bunu yapsaydık keşke. italyan değil de defanstan oyun kurulumunda setler çizecek bir ispanyol hoca iyi olurdu. riera'nın ayrılığı bu yüzden kötü oldu. bütçemiz ne kadar bilmiyorum ama acilen kaliteli antrenörler mümkünse kendini kanıtlamamış antrenörler kadroya katılmalı.
 • 230
  son bir ornekten gidelim. hoca dun aksam dedi ki "21 temmuz 2021 psv eindhoven galatasaray maçında psv tam kapasite seyirci aldı stadına. biz yüzde 50 alabildik". bu dogru degil cunku ilk macta onlar sinirlamalar geregi stadi 2/3 gibi bir oranda doldurabildiler. muhtemelen hoca bu iddiayi daha once kulupteki yakin cevresine de soylemistir ama kimse "hocam hayir oyle degil" diyemiyor. sarkta isler boyle. sonra cikip basin aciklamasinda yanlis bilgiyi verirsin tabii. daha once boyle benzer yanlis bilgiler de verdi hoca. bunu "teknik heyet hocayi uyarmaliydi" diye anlatmadim zira onlarla ilgisi yok, sadece kissadan hisse olsun diye yazayim dedim.
 • 232
  --- alıntı ---

  her şeyi terim mi yapacak?

  psv eindhoven karşısında iki maç sonunda 7-2'lik skorla elenen galatasaray'da dikkat çeken noktalardan birisi takımın ortaya koyduğu oyun oldu. hollanda temsilcisi karşısında oynanılan 180 dakika içerisinde ciddi anlamda sadece 30 dakika oyuna ağırlığını koyan fatih terim'in öğrencileri gerek fiziksel olarak gerekse de oyun içerisindeki reaksiyonlarıyla rakibinin gerisinde bir görüntü çizdi. bu durum tartışmaları da beraberinde getirirken, yardımcı antrenör kadrosunun yetersizliği tartışma konularından biri oldu.

  65 milyon, 60 milyon, 50 milyon.. ve bu sezon bankalar birliği anlaşması nedeniyle de muhtemelen 40 milyon euro. az önce okumuş olduğunuz rakamlar galatasaray futbol takımının maaş bütçesi. süper lig'de şampiyonluğun birincil hedef olduğu ve avrupa'da da en azından şampiyonlar ligi'nde grup aşamasından çıkmanın hedef/başarı sayılacağı galatasaray'ın maaş bütçesi hemen hemen avrupa'da bir çok takımın bütçesinden daha fazla. örneğin, geçtiğimiz sezon italya ligi'nde zirve yarışına dahil olan atalanta'nın maaş bütçesi 28 milyon euro. hollanda ligi'ni silip süpüren ajax'ın maaş bütçesi ise 32 milyon euro. galatasaray karşısında hem oyun, hem de fiziksel olarak sahanın tek hakimi olan psv eindhoven'ın toplam bütçesi ise 19 milyon euro. bu takımlar size çok mu ütopik geldi? o zaman mönchengladbach'ın geçen sezonki maaş bütçesinin 45 milyon euro olduğunu söylemek gerek. bundesliga'da geçen sezonu 5. sırada bitiren frankfurt'un ise maaş bütçesi 37 milyon euro.. yani üç aşağı - beş yukarı galatasaray ile hemen hemen aynı maaş bütçelerine sahipler. sezon öncesinde konulan hedefler ve elde edilen başarılar, ortaya konulan futbol göreceli kavramlar. ancak dikkat çeken noktalardan biris ve bu yazının ana konusu staff ekibi..

  galatasaray'da geride kalan 3 sezondur duran toplardan yada taçtan herhangi bir hücum organizasyonu göremedik. takımda bu konuda bir dünya isim olmasına rağmen.. yada akan oyunda, sahaya çıktığında ne oynayacağını bildiğimiz bir oyun şablonu nadiren karşımıza çıktı. örneğin, ligimizde boy gösteren alanyaspor - hatayspor - karagümrük gibi takımların belli bir oyun şablonu var. kazanır - kazanamaz, orası ayrı konu ancak ortada bir oyun şablonu, karakteristiği var. ne yazık ki, böyle bir karakteristiğin bir hayli uzağındayız. hatta göze çarpan dikkat çeken detaylardan birisi de, dışarıdan transfer edilen oyuncuların 1-2 yıl içerisinde geldiği günden daha geriye gidiyor oluşu.. buna bir çok örnek sayılabilir.

  https://gss.gs/MUK.jpg

  fatih terim hiç kuşkusuz futbol dünyasının en dominant karakterlerinden birisi.. türk futbolunun en büyük başarılarına sahip olan terim, son dönemde yardımcı kadrosunu "görece" zayıf seçiyor. eski futbolcularını yanına alarak tabir-i caizse staj veren terim, teknik heyetteki en itibarlı isim olarak göze çarpıyor. ancak günümüz futbolunda elbette her şeyi yapması yada uzmanlaşması mümkün değil.. terim gibi bir teknik adamın antrenman metodlarını tartışacak değilim. ancak "yardımcı ekibi" tam bir eleştiri konusu. terim gibi bir teknik adamın taktisyenliği üst düzey, bu su götürmez bir gerçek. belki de ligin en iyisi ve hatta avrupa'da da hatrı sayılır. ancak oyuncunun fiziksel, duran top kullanımı, strateji hazırlama, top tekniği gibi konularda yanında iyi isimlere ihtiyacı olduğu da aşikar.. özellikle bizim ligimizde fiziksel olarak takımın hangi noktada olduğu sezon sonuna doğru nasıl bir yol alacağını da net bir şekilde gösteriyor. fazla uzağa gitmeye gerek yok. cesare prandelli dönemindeki italyan kondisyoner ekibi hamza hamzaoğlu yönetimindeki takımın ligin sonunda ayakta kalmasının en büyük etkenlerinden birisiydi. ıgor tudor zamanında da durum aynıydı, terim'in takımı ligin son bölümünde fiziksel olarak tüm kavgaları kazanmasını bildi. terim'in gelişinde ilk olarak fizik antrenörü yasin küçük olurken, çok kısa bir süre italya'dan performans antrenörü alberto bartali geldi. takımda net bir şekilde gözle görülür düzelme olurken, koronavirüs salgınına rağmen amerikalı kondisyoner scott piri'nin katkısını da geçtiğimiz sezon görme şansımız oldu. yani kısacası, galatasaray gibi üst düzey bir organizasyonunda işi uzmanına bırakmak gerekiyor. deneme yanılma yada tecrübe kazanma yeri olamaz. olmamalı da..

  örneğin, manchester city'de şuanda pep guardiola'nın teknik heyeti yaklaşık 20 kişi. liverpool teknik direktörü jurgen klopp'un da yardımcı antrenör konusunda bir ordusu var, hatta ve hatta "taç uzmanı" bile var. ingiliz ekibi geçtiğimiz sezonlarda taç atışlarından bir çok gol buldu yada pozisyona girdi. atletico madrid'de teknik direktör diego simeone'nin ekibi 9 kişiden oluşuyor. mart ayında yanından ayrılan bir numaralı asistanı german burgos takımın duran top stratejistiydi. bayern münih'in başına geçen 34 yaşındaki julian nagelsmann ise yanında getirdiği 4 yardımcı antrenörle birlikte bavyera ekibinin mevcudiyette bulunan 7 kişilik yardımcı antrenör kadrosunu 11 kişiye genişletti. "bu kulüpler avrupa'nın en büyüğü" diyebilirsiniz. ancak bu asla büyüklük yada maddiyatla ilgili bir durum değil. tamamen düşünce yapısıyla ilgili bir durum.. guardiola dahiyane bir taktisyen ancak futbolun diğer noktalarında aynı seviyede olmasını beklemek hayalperestlik olur. takımın kullanacağı bir duran top, atacağı taç ona galibiyeti getirebiliyor. yada en ateşli, en gergin anında yanında sakin kalabilecek ve ona fikir verebilecek bir yardımcısı olabiliyor. görselde durum ne kadar tersi olsa da :)

  https://gss.gs/PlA.jpg

  bu sahnenin benzeri bir görüntüyü, 3 yıldır gördük mü? örneğin, en cafcaflı dönemde ümit davala yada levent şahin'in hararetli bir şekilde fatih terim'in yanına gelip böyle bir "öneri" sunması söz konusu olabilir mi? yada bugünkü ekipte, bunu kim yapabilir? sorunun cevabı sanırım bir çok şeyi özetliyor. yada bambaşka bir noktaya değinelim.. selçuk inan yada necati ateş (isimlere takılmaya gerek yok) teknik antrenmanlarda takımın ilk 11 isimlerine nasıl bir katkı sağlayabilecek? hücum varyasyonlarını çalışırken yada takımın duran top stratejisini belirlerken, necati yada selçuk birebir çalışmada takımdaki bir çok isme (babel, feghouli, falcao başta olmak üzere..) bireysel olarak ne katabilir? tecrübelerini katabilirler ancak yıldız isimlere teknik anlamda ne kazandıracakları aşikar. aynı zamanda bu isimlerin daha çok başında oldukları antrenör/teknik adamlık kariyerlerine de ciddi bir darbe vuruluyor. elbette öğrenmeleri, gelişmeleri açısından fatih terim çok büyük bir şans. ancak direkt olarak birinci yardımcı olmak onlar için dezavantaj olacaktır. çünkü geride kalan sürede fatih hoca'nın kenarda olmadığı maçlarda bu isimlerin ne kadar pasif kaldığını gördük. hasan şaş, ümit davala, levent şahin örneklerinde olduğu gibi.. sahi, nerede şuan bu üç isim? 2 ve 3. lig dahil olmak üzere varolan 100 takım içerisinde hiç birisinin teknik kulübesinde bir numaralı rolde değiller. mesela guardiola'nın iki sezon önceki yardımcısı mikel arteta, şimdilerde arsenal'in teknik direktörlüğünü yapıyor. atletico madrid'den ayrılan german burgos, geçen sezonu arjantin'de newell's old boys teknik direktörü olarak tamamladı.

  yazıyı toparlamak gerekirse, günümüz futbolunda en ufak detaylar dahi önem taşırken fatih terim'in yardımcı kadrosunu güçlendirmesi oldukça mühim bir nokta olarak karşımızda duruyor. hoca çıkar taktik antrenmanına genel olarak maç taktiği üzerine çalışmasını yaptırır. gerisini de alanının uzman isimleri yapar.. nasıl ki kaleci antrenörü sadece kalecilerle çalışıyorsa, savunma odaklı bir antrenör savunma oyuncusuyla - orta saha üzerine bir antrenör bu isimlerle ve forvet antrenörü de çeşitli hücum organizasyonları üzerinde takımla çalışır. 2000 yılında terim'in yanında bülent ünder, müfit erkasap ve eser özaltındere gibi isimler vardı. altın jenerasyonun yanında bir de hocanın altın gibi bir ekibi vardı. o dönemki kadronun neleri başardığı yada takımın nasıl her hafta ileriye gittiği de hepimizin malumu..

  --- alıntı ---

  fcn blog - @bariscmr
 • 233
  28 temmuz 2021 galatasaray psv eindhoven maçında biraz psv teknik heyetine göz gezdirdim sürekli teknik direktörün yanında onunla konuşan yardımcıları, ne iş yaptığını bilmediğim eldivenli ve kulaklıklı abiler vardı. reji tam o sırada bizim kulübeyi gösterdi fatih hoca sinirli bir şekilde birilerine bağırıyordu necati ve selçuk malesef sadece maçı izliyordu. bence asıl makas teknik heyet düzeyinde açılmış ancak fatih hoca bunu kabul etmek istemiyor.