• 66
  yorumlarını beğenerek takip ettiğim orhan uluca'nın gündeme getirdiği öneri. uli hoeness, rummenigge, franz beckenbauer üzerinden örnekler veriyor hatta.

  açık konuşayım başarılı olacağını düşünmediğim önermedir. özellikle fatih hoca yıllar ilerledikçe ve başarısız sonuçlar alındıkça malesef ki sabırsızca ve anlaşılması zor eylemlerde bulunmakta. bu bakışla ne teknik direktörlükte ne başkanlıkta başarı kazanması mümkün.

  öyle ki 2020-2021 yılını baz alırsak hoca inanılmaz derecede sabırsız olmaya başladı. geçmişte emre belözoğlu, semih kaya, emre çolak gibi futbolcuların arkasında dahi sabırla duran hocamız bu sene ivedilikle başarılı olabilmek adına ne kerem aktürkoğlu'nun ne oğulcan çağlayanın ne de halil dervişoğlu'nun arkasında durabildi.

  2020-2021 senesinde ne luyindama ne donk hoca bir türlü karar veremedi. biri bir maç kötü oynadığında öteki maçta hemen ikamesi sahaya sürülüyor dolayısıyla bu şartlarda iki futbolcudan da verim alamıyor. ilk 11'e monte ettiğini düşündüğümüz oğulcan çağlayan anlamsız şekilde yok oldu gitti, taylan antalyalı kimine göre sakat kimine göre bilinmeyen nedenlerle bir dönem etobo'nun yedeği oldu "artık daha çok 11 oynatacağım" dediği kerem aktürkoğlu göztepe maçına kadar sürekli yedekti, taktik desen tek forvet çift forvet iyice çorba durumunda. sürekli oynattığı istikrarlı futbolcu 3-4'ü geçmez.(marcao ve muslera dışında da aklıma gelmiyor) ben bütün bunların hocanın alelacele ve sabırsızca başarı istemesinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum bu sene hoca hiç bir şekilde uzun vadede bakamıyor ve tercihlerinde istikrarlı olamıyor.

  kendisinin galatasaray ve türk futbol tarihinin en başarılı teknik direktörüdür ama malesef sabır sınırının çok yumuşak olmasından ötürü bu bakış açısı ile başkanlıkta başarılı olacağını hiç düşünmüyorum.
 • 68
  başarı getireceğinden pek de emin olmadığım önerme. herkes yurt dışında örnekler vermiş ama bizim ülkemiz ortadoğu batağında, kulübümüz borç batağında. burada futbol sadece futbol değildir, dahası futbol da değildir. futbol dışındaki her şeydir. böyle bir ortamda futbolun içinden gelen birisine kulüp yönettireceklerini düşünmek fazla iyimser. istifa etsin diye her taraftan markaja alacaktır değerli iş adamları...

  diğer bir husus da hocanun huyu. tamam terim efsanemiz, severiz sayarız ama bazı gerçekler var. yarın başkan terim olsa ve ali koç'tan önce vedat muriqi çalımı, sonra mert hakan yandaş çalımı yerse irfan can kahveci transferi için karşı karşıya geldiğinde sonunu düşünen kahraman olamaz deyip gözünü kırpmadan 20 milyonları zorlayabilir. yeter ki arka arkaya 2 oyuncu kaptırıp ayar olsun. o yüzden teoride iyi olur mu acaba denilen şey pratikte o kadar iyi olmayabilir.
 • 69
  bu konuda uli hoeness, rummenigge, franz beckenbauer örnekleri veren orhan uluca'ya cevabım "bayern münih gibi olman için önce almanya'da olman lazım" olurdu. porto gibi oyuncu yetiştirip, başarı kazanıp, 60m eurodan oyuncu satmak için önce portekiz'de olman gerektiği gibi. keşke batının bu güzel uygulamaları bu orta doğu coğrafyasında da tutsa ama yapacak bir şey yok. ha hoca bayern münih efsanesi olsa almanya'da olsa, ismi de fritz theodor olsa, onu yine başkan yapmazlardı. çünkü geçen isimlerin hepsi futbolu bıraktıktan sonra veya aktif görevde değilken senelerce gidiyor en uygun branştan, en köklü akademilerden eğitimini alıyor bu işin, bodrum'a çekilip mangal yakmıyor.

  dahası hoca zaten şu an galatasaray'da başkandan daha az etkili değil. ha evet gidip irfan can'a 15m euro basamıyor, son imza onda değil haklısınız ama kadro planlaması olsun, vizyonu olsun bunları ortaya koymasında bir engel yok ve durum ortada. sırf bağlantıları için başkan olsun isteniyorsa da derim ki hoca teknik direktör olsa da, başkan olsa da, hiç alakası olmasa da, futboldan tamamen elini ayağını çekse de galatasaray için bağlantıları kullanmak, galatasaray'ın hayrına olacak işlerde elini taşın altına sokmak boynunun borcudur, başkan olmasına gerek yok.

  bunlardan da ötesi türkiye'deki mevcut sistemde başarılı olma ihtimali olduğunu zaten görmediğim gibi velev ki adayım dedi galatasaray'ın mevcut seçim sisteminde hocanın seçilebilmesinin %10 ihtimali var mı emin değilim. 18 yaşında herhangi bir lise mezunundan daha çok oy alabilir mi bu düzende bilmiyorum.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!